Sposoby ochrony kierowcy i jego auta

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczenia samochodu, a towarzystwa prześcigają się w tworzeniu ofert dla swoich klientów. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej polisy, dowiedz się, w jakim zakresie może ona ochronić Ciebie, pojazd i Twoich pasażerów.

OC

Najbardziej podstawowa, obowiązkowa polisa, która zapewnia ochronę finansową w razie spowodowania przez kierującego danym autem szkody wobec kierowcy innego pojazdu. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji towarzystwo, w którym wykupione zostało ubezpieczenie, zapewni odszkodowanie zarówno dla pokrzywdzonych osób, jak i właścicieli zniszczonego mienia. Zakres polisy oraz sumy ubezpieczenia określone są w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Upraszczając, jest to polisa, która zaczyna działać w momencie spowodowania danym pojazdem szkody innym użytkownikom dróg. Towarzystwo przejmuje na siebie obowiązek wypłaty wszystkich należnych odszkodowań osobom pokrzywdzonym.

AC

Autocasco to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę konkretnego pojazdu oraz jego wyposażenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą. Standardowa polisa nie uwzględnia jednak wyposażenia dodatkowego, czyli takiego, które zostało zainstalowane w pojeździe już po jego zakupie. Jeśli AC ma chronić również te elementy, konieczne jest opłacenie dodatkowej składki.

Autocasco to polisa, którą łatwo można dostosować do wymagań i oczekiwań właściciela samochodu, ponieważ jej zakres może być modyfikowany. Jest to jednak przede wszystkim dobra ochrona samochodu, która zapewnia odszkodowanie zarówno w przypadku konieczności jego naprawy, jak i po jego utracie. Ciężko jest jednoznacznie określić, jaki zakres może mieć AC, ponieważ jest on uzależniony od towarzystwa sprzedającego polisę. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa warunki sprzedaży polisy.

ASS

Assistance to ubezpieczenie, które zapewnia pokrycie kosztów ewentualnej naprawy auta oraz udzielenie pomocy kierowcy, jeśli w trakcie podróży pojazd zostanie uszkodzony lub ulegnie awarii. Zakres ubezpieczenia zależy od wybranego wariantu polisy, począwszy od możliwości skontaktowania się z infolinią, na zakwaterowaniu w najbliższym hotelu kończąc. Wszystko uzależnione jest od wybranej wersji ubezpieczenia. A te mogą być bardzo różne.

Najuboższą wersję polisy ubezpieczyciele często oferują jako bezpłatny dodatek do OC. Zapewnia ona jedynie holowanie auta w razie jego unieruchomienia w wyniku wypadku lub kolizji, a jej zakres najczęściej obejmuje wyłącznie terytorium Polski. Polisy ASS najczęściej są dostępne w kilku wariantach, tak by każdy kierowca mógł wybrać odpowiedni dla siebie pakiet.

NNW

Ubezpieczenie NNW to polisa, która chroni osoby podróżujące danym samochodem, przed różnego rodzaju urazami, uszczerbkiem na zdrowiu lub też wypadkami, do których może dojść w związku z użytkowaniem auta. Zasady, na podstawie których towarzystwo ustala wysokość należnego odszkodowania, określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia i zależą od wybranej sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że mogą być one inne u różnych ubezpieczycieli.

Na wypłatę odszkodowania w przypadku urazu, kierowca oraz pasażerowie mogą liczyć nie tylko jeśli dojdzie do nich w wyniku kolizji lub wypadku, ale także postoju na trasie podróży, naprawie auta w trasie, czy też jego załadunku lub rozładunku.

Ochrona opon

Polisa dodawana do OC, która zapewnia pomoc w razie zniszczenia lub uszkodzenia ogumienia samochodu. Świadczone przez towarzystwo usługi to np. zmiana koła na miejscu zdarzenia (tylko w przypadku, gdy kierowca posiada przy sobie koło zapasowe), czy też odholowanie auta do najbliższego warsztatu lub wulkanizatora.

Warto pamiętać, że towarzystwa pokrywają koszty naprawy opon, ale nie ich wymiany. Jeśli opona musi być zmieniona na nową, ubezpieczyciel pokryje jedynie koszty robocizny.

Ochrona prawna

Ubezpieczenie, które zapewnia pokrycie kosztów wynajęcia adwokata oraz oddania sprawy do sądu, jeśli dotyczy ona pojazdu np. źle wykonana naprawa w warsztacie, zarysowanie auta w myjni, czy też uszkodzenie podwozia podczas jazdy po dziurawej drodze. M.in. w takich przypadkach właściciel samochodu może liczyć na wsparcie finansowe, by dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *