InnePolecamyPolecane wiadomościPublikacje wydawniczeZdrowie i uroda

BIOGRAMY AUTORÓW KSIĄŻKI „ZESPÓŁ DOWNA W XXI WIEKU”

 Radosław Piotrowicz

Dr, pedagog specjalny – oligofrenopedagog, specjalista w zakresie rehabilitacji dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, wczesnej interwencji, wieloletni terapeuta Ośrodka Wczesnej Interwencji PSOUU w Zgierzu,  diagnosta, terapeuta,  nauczyciel akademicki, adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, autor programów kształcenia oraz kierownik studiów podyplomowych „Wczesna interwencja – pomoc dziecku i rodzinie w zakresie wczesnego wspomagania i opieki nad małym dzieckiem” w APS. Zainteresowania naukowe: jakość życia rodzin i osób z niepełnosprawnością intelektualną, wczesna interwencja, czyli jak wspomagać rozwój małego dziecka. Brat 36-letniego Marcina z niepełnosprawnością intelektualną.

Tomasz Witkowski

Dr, psycholog, badacz i pisarz. Jest autorem wielu książek, opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i ponad sto popularnonaukowych, brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych poświęconych nauce. Pracował w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, a także na Uniwersytecie w Hildesheim w Niemczech. W 1993 roku przebywał na stypendium naukowym na Uniwersytecie w Bielefeld (Niemcy). Jest współzałożycielem Klubu Sceptyków Polskich. Obecnie jego zainteresowania skupiają się głównie na problemach, jakie generuje pseudonauka. Jako specjalista w tym zakresie reprezentuje sceptyków polskich na arenie międzynarodowej. W 2012 roku wystąpił na VI Światowym Kongresie Sceptyków w Berlinie. W 2010 roku został uhonorowany tytułem Racjonalisty Roku.

Ewa Pisula

Prof. dr hab., pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kieruje Zakładem Psychologii Rehabilitacyjnej. Stypendystka Fundacji Nauki Polskiej, członkini Rady Upowszechniania Nauki PAN. Autorka kilku monografii (m.in. „Małe dziecko z autyzmem. Diagnoza i terapia” (2005), „Rodzice i rodzeństwo dzieci z zaburzeniami rozwoju” (2007), „Autyzm: przyczyny, symptomy, terapia” (2010), „Rodzice dzieci z autyzmem” (2012) i wielu artykułów w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. Główne zainteresowania badawcze: funkcjonowanie dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami rozwoju (zwłaszcza ze spektrum autyzmu), psychologiczna sytuacja rodzin dzieci z trudnościami rozwojowymi oraz stres i radzenie sobie ze stresem przez dzieci i młodzież.

Danuta Wolska

Dr, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swojej pracy naukowej skupia się głównie wokół problemów życia osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz złożonymi niepełnosprawnościami. Zainteresowania badawcze dotyczą badań nad ich jakością życia, aktywnością zawodową, przystosowaniem emocjonalno-społecznym i autonomią. Od 1983 roku członek zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” w Krakowie.

Izabela Fornalik

Dr, absolwentka pedagogiki specjalnej oraz studiów podyplomowych z seksuologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca na Podyplomowym Studium Wychowania Seksualnego Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Jej pierwszą miłością zawodową jest pedagogika specjalna, a drugą seksuologia. Łączy te dwie pasje w roli edukatora seksualnego „z walizkami”. Spotkać ją można bowiem w różnych zakątkach Polski, gdzie rozmawia z rodzicami osób niepełnosprawnych intelektualnie o seksualności i dorosłości ich dzieci. Uczy nauczycieli, terapeutów, opiekunów, jak edukować seksualnie niepełnosprawnych podopiecznych. Prowadzi też warsztaty i konsultacje dla osób z intelektualną niepełnosprawnością na temat kobiecości, męskości, miłości, seksualności. Autorka licznych publikacji na ten temat, m.in. poradników „Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów” oraz „Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną.” Jest konsultantem wątku Maćka z zespołem Downa w serialu „Klan”, prowadzi rubrykę „Sekspogotowie” w Magazynie Psychologicznym „Sens”.

Lidia Klaro-Celej

Profesor oświaty, nauczycielka w Zespole Placówek Szkolno –Wychowawczo – Rewalidacyjnych Nr 1 w Warszawie, doradca metodyczny m. st. Warszawy w zakresie kształcenia specjalnego.Jest współautorką obu podstaw programowych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Była wiceprzewodniczącą Zespołu Ekspertów MEN ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych, który opracował i rekomendował MEN  zintegrowany instytucjonalnie system wsparcia tych osób od urodzenia do późnej dorosłości. W celu podnoszenia kompetencji zawodowych nauczycieli, od 10 lat organizuje seminaryjne wyjazdy dla nauczycieli i dyrektorów szkół specjalnych do krajów europejskich. Jest jednym z inicjatorów i realizatorów projektu  „Edukacja ku niezależności – modernizacja programu przysposobienia do pracy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, a obecnie propaguje nowy sposób edukacji w tego typu szkołach. Współpracuje z licznymi instytucjami  i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.  Autorka książek i artykułów metodycznych, dotyczących edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedna z liderek Warszawskiego Forum Inicjatyw na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  W lipcu 2013 roku otrzymała nagrodę Rady m. st. Warszawy w uznaniu zasług dla stolicy.

Barbara Marcinkowska

Dr, pedagog specjalny. Swoje zainteresowania naukowe i pozanaukowe koncentruje głównie na osobach, które ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu często doświadczają niezrozumienia i bywają narażone na marginalizację lub wykluczenie społeczne. Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką diagnozy i wspierania rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną (szczególnie osób z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną i osób z niepełnosprawnością sprzężoną) oraz tworzenia dla nich i wspólnie z nimi optymalnych warunków edukacji, rehabilitacji i wsparcia. Wykładowca  Akademii Pedagogii Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Jacek Kulbaka

Dr, absolwent studiów historycznych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, od 1996 roku asystent, a od 2005 roku adiunkt w Katedrze Historii Wychowania Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 1997 roku do chwili obecnej nauczyciel historii w Gimnazjum nr 4 Sióstr Felicjanek w Warszawie. Autor dwóch książek oraz 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zwolennik pedagogiki naturalistycznej Jana Jakuba Rousseau oraz poglądów pedagogicznych i metod wychowawczych Janusza Korczaka.

Elżbieta Zakrzewska-Manterys

Socjolog, dr hab., profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe to metodologia nauk społecznych, teorie socjologiczne oraz socjologia niepełnosprawności. Jest autorką wielu książek i artykułów z tych dziedzin, miedzy innymi: „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”, Warszawa 2011; „Upośledzeni umysłowo. Poza granicami człowieczeństwa”, Warszawa 2010; „Down i zespół wątpliwości. Studium z socjologii cierpienia”, Warszawa, 1995. Znana z odwagi, niezależności i niekonwencjonalności myślenia, śmiałych hipotez i celnych bon motów. Ma syna Wojtka z zespołem Downa.

***

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” jest organizacją pożytku publicznego, dążącą do poprawy sytuacji osób z zespołem Downa oraz popularyzacji wiedzy o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu prowadzi zróżnicowane działania, takie jak akcje informacyjne i wydawnicze, organizuje zajęcia rehabilitacyjno-usprawniające, koncerty, imprezy charytatywne, a także ogólnopolskie konferencje tematyczne dla rodziców.

Stowarzyszenie BARDZIEJ KOCHANI  jest organizacją pożytku publicznego (OPP), zarejestrowaną pod numerem 4/2005 (KRS 0000032355). Mogą Państwo wesprzeć działania Stowarzyszenia przekazując 1% podatku dochodowego na cele statutowe. Więcej informacji w zakładce 1% na stronie internetowej www.bardziejkochani.pl

PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *