Żelazo – jaka rola w organizmie?

Organizm ludzki potrzebuje różnorodnych witamin, minerałów oraz składników mineralnych, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z nich jest żelazo, odgrywa ono bardzo ważną rolę, a jego braki powodują szereg negatywnych konsekwencji.

Żelazo w organizmie – dlaczego tak potrzebne?

Mimo zapotrzebowania na żelazo, organizm ludzki nie jest go w stanie samodzielnie produkować, co za tym idzie – dostarcza się go z zewnątrz. Jest ono przechowywane zarówno w hemoglobinie, jak i szpiku kostnym. Występuje również w mięśniach oraz enzymach tkankowych, dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiednich porcji tego pierwiastka każdego dnia. Osoby zmagające się z wszelkiego rodzaju chorobami są w stanie wzmocnić system odpornościowy, dzięki regularnemu spożywaniu żelaza.

Jak objawiają się niedobory żelaza?

W pierwszej fazie braku żelaza pojawiają się zawroty głowy, a krew jest zbyt szybko pompowana w sercu. Kiedy zlekceważy się pierwsze skutki uboczne prawdopodobnie wystąpi stan chorobowy określany mianem anemii, który należy leczyć zarówno przy pomocy diety, jak i odpowiednich suplementów. Żelazo zostaje wydalane z organizmu razem z krwią, dlatego intensywnie miesiączkujące kobiety powinny mieć to na uwadze. W ciąży także należy zwiększyć przyjmowanie omawianego pierwiastka.

Zbyt dużo żelaza też niedobrze?

Niewystarczająca ilość żelaza nie wpływa dobrze na organizm, jednakże jego zbyt duże ilości także nie są wskazane. Żelazo występuje w zbyt dużej ilości, kiedy jego wchłanianie z przewodu pokarmowego jest zbyt intensywne. W sytuacji nadmiaru pierwiastka pojawią się zaparcia oraz wzdęcia, marskość wątroby, cukrzyca i inne dolegliwości.

Żelazo – w jakich produktach jest go najwięcej?

Kiedy pragnie się uzupełnić żelazo należy spożyć przede wszystkim posiłek składający się z mięsa. Największe ilości występują w podrobach, głównie wątrobie oraz nerkach. Alternatywą dla osób niespożywających mięsa są orzechy, nasiona, ziarna oraz produkty zbożowe. Znikome ilości występują również w nabiale, mleku, a także wybranych warzywach i owocach.

Na zakończenie należy zdawać sobie sprawę, że żelazo ma dwie postaci, jedna z nich określana jest mianem hemowe, a druga niehemowe. Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie lepiej przyswajany przez organizm i chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *