Czy dzieci powinny mieć osobne pokoje?

Zwolenników osobnych pokoi dla dzieci jest zdecydowanie więcej niż rodziców, którzy wolą, by rodzeństwo dzieliło jeden, wspólny pokój. Sprawdźmy, czy dzieci powinny mieć osobne pokoje i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Każdy pragnie prywatności

Nie tylko dorośli, ale i dzieci czasami chcą spędzić chwilę w samotności. Potrzebują spokoju, odpoczynku w przyjaznym dla siebie otoczeniu, bez towarzystwa innych osób. Własny pokój bardzo często stanowi ostoję spokoju i zaspokaja potrzebę prywatności, co jest szczególnie ważne dla dojrzewającej młodzieży. Nastolatek nie chce wszystkim dzielić się z młodszym rodzeństwem i rodzicami. Warto to uszanować i dać mu taką przestrzeń.

Spokój w nauce

Potrzeba posiadania własnego pokoju u dzieci będzie tym większa, im bardziej dzieci różnią się od siebie. Będzie to widoczne np. wtedy, gdy dziecko poświęca inną część dnia na naukę. Niektóre dzieci lubią uczyć się wieczorem, inne od razu po powrocie ze szkoły do domu. Osobny pokój zapewni spokój i miejsce do skupienia. Dziecko będzie mogło poświęcić tyle czasu na odrabianie zadań domowych i naukę, ile będzie potrzebowało, nie martwiąc się, że ktoś będzie mu przeszkadzał.

Zapraszanie kolegów i koleżanek

Im dziecko jest starsze, tym kontakty z rówieśnikami są dla niego ważniejsze. Wiąże się to w prostej linii z prywatnością takich spotkań. Dzieci, a w szczególności nastolatkowie, chcą przebywać w swoim gronie, spędzać czas razem, słuchać ulubionej muzyki i rozmawiać o łączących ich sprawach. Wspólne lokum z młodszym rodzeństwem to uniemożliwia, rodzi niepotrzebne konflikty i niszczy więzy między nimi.

Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń?

Czasami wygospodarowanie osobnego pokoju dla dziecka, szczególnie jeżeli jest ich więcej niż dwoje, może okazać się trudnym zadaniem. Nadchodzi jednak taki moment, kiedy nawet, gdy jest to trudne, powinniśmy postarać się zapewnić dzieciom choć skrawek przestrzeni na wyłączność. W takiej sytuacji, jeśli nie chcemy zmienić mieszkania na większe, możemy przemeblować pokój lub przeprowadzić remont. Postawienie ścianki działowej, dzielącej pokój na połowę to łatwy sposób, by dać dzieciom odrobinę prywatności. Na taki remont może przydać się szybka pożyczka np. w https://proficredit.pl/. Szybka pożyczka, oferowana przez instytucje pozabankowe, często może być spłacana w ratach. Dzięki temu możemy zaplanować taki wydatek w domowych budżecie. Szybka pożyczka jednak nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli nie musimy przeprowadzać remontu w szybkim czasie, możemy zaoszczędzić potrzebną gotówkę, która pozwoli na remont pokoju. Zastanówmy się, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *