Gogle FPV – jakie wybrać?

Zanim przejdziemy do właściwego omówienia tematu, warto byłoby poświęcić chwilę na wyjaśnienie czym właściwie są okulary FPV i do czego się je wykorzystuje. Otóż FPV to skrót od anglojęzycznego sformułowania „First Person View”, czyli – tłumacząc na polski – „widoku z pierwszej osoby”. Jak zatem nietrudno się domyślić, gogle tego rodzaju umożliwiają operatorowi danego urządzenia uzyskanie podglądu z kamery w trybie rzeczywistym. Oczywiście podobne rozwiązanie może zostać zaimplementowane również w obrębie tradycyjnego monitora, jednak – w odróżnieniu od gogli FPV – nie zapewnia on nam wrażenia, jakbyśmy znajdowali się bezpośrednio we wnętrzu pilotowanego drona.

Okulary FPV służą zatem do zamiany tradycyjnego „lotu w zasięgu wzroku” na wariant otwierający przed nami zupełnie nowe możliwości. Pilotaż za ich pośrednictwem może znajdować bowiem bardzo wiele zastosowań, spośród których do najpopularniejszych należy nagrywanie filmów oraz robienie wysokiej rozdzielczości zdjęć panoramicznych, a także rekreacja, wyścigi i akrobacje lotnicze.

Przekrój przez dostępną ofertę gogli FPV

Omawiając dostępną na rynku ofertę okularów FPV należy podkreślić, że obecnie technologia ta jest już całkiem powszechna i wcale nie tak droga, jak mogłoby się pozornie wydawać. Poszczególni producenci proponują klientom różne modele w bardzo rozmaitych przedziałach cenowych oraz o niejednolitych właściwościach i zakresie funkcjonalności. Z łatwością odszukać można zatem zarówno w pełni profesjonalny, lecz bardzo drogi sprzęt, jak i warianty dla użytkowników amatorskich (występujące także w gotowych zestawach wraz z dronami), w dużo mniejszym stopniu obciążają nasz budżet.

Aby wszystkim początkującym ułatwić wstępne rozeznanie się w asortymencie, poniżej zamieściliśmy kilka najbardziej popularnych przykładów gogli FPV, o różnym rozrzucie cenowym:

 • EACHINE VR-007 (koszt: ok. 360 zł) – model bardzo podstawowy, jednak relatywnie tani i pozwalający już na bardzo przyjemne doznania wzrokowe. Dysponuje pojedynczym ekranem o rozdzielczości na poziomie 480×272.
 • YUNEEC SkyView (koszt: ok. 520 zł) – wariant z nieco wyższej półki, w przypadku którego producent postawił przede wszystkim na wygodę użytkowania. Owe gogle FPV wykonane zostały z dobrych jakościowo i wytrzymałych elementów, które jednocześnie posiadają obniżoną wagę, pojedynczy, 5-calowy wyświetlacz, oferujący jakość obrazu na poziomie 720p oraz wyjątkowo duży kąt widzenia obejmujący lekko ponad 75 stopni.
 • EACHINE ONE (koszt: ok. 780 zł) – urządzenie zapewniające szeroki zakres funkcjonalności oraz doskonałej jakości obraz 1080p HD. Jest kompatybilne z większością dostępnych na rynku dronów, a jego mocną stroną jest trwała i lekka konstrukcja, uzyskiwana dzięki specjalistycznej piance EPP.
 • FPV DJI Goggles  (koszt: ok. 1700 zł) – jedna z propozycji nieco droższych, jednak zdecydowanie rekompensuje ten fakt swoja jakością. Okulary te wyposażone są w dwa ekrany HD (po jednym na każde oko) o rozdzielczości 1920×1280. Transmisja danych następuje błyskawicznie, a ponadto urządzenie umożliwia wykorzystanie kilku różnych trybów tzw. „inteligentnego lotu”, które to mogą zwiększać bezpieczeństwo pilotażu, udostępnić nam opcję sterowania głową, czy też zapewnić bardziej realistyczne wrażenia lotu.
 • DJI Goggles Racing Edition (koszt: ok. 2600 zł) – sprzęt z kategorii profesjonalnych, dedykowany m.in. dla użytkowników biorących udział w zawodach pilotażu dronów. Oprócz właściwości wspomnianych w ramach poprzednio omawianego przykładu, niniejsze gogle FPV odznaczają się również niezwykle dalekim zasięgiem transmisji, obejmującym odległość nawet do 4 km, z bardzo niewielkim opóźnieniem przesyłania danych (ok. 50ms). Ponadto oferują mocno ułatwiony dostęp do wszelkich istotnych parametrów dotyczących lotu oraz możliwość sterowania – za pośrednictwem ruchów głowy – zarówno samym dronem, jak i jego kamerą.

Funkcje dodatkowe okularów FPV

W poprzednim akapicie omówiliśmy sobie pokrótce kilka popularnych modeli gogli FPV, przynależnych do różnych przedziałów cenowych. Ponieważ jednak, w ramach pojedynczego artykułu, ciężko przedstawić wszystkie zalety i funkcjonalności poszczególnych, dostępnych na rynku urządzeń, poniżej dokonaliśmy ogólnej charakterystyki opcjonalnych rozszerzeń użytkowych, którymi może dysponować tego rodzaju sprzęt. Są to przede wszystkim:

 • informacje dotyczące najważniejszych parametrów drona, nakładane bezpośrednio na obraz wyświetlany przez gogle,
 • dodatkowe przyciski lub panel dotykowy, rozszerzające możliwości pilotażu,
 • wspomniany już podwójny ekran (po jednym na oko),
 • parowanie ze sobą urządzeń bez konieczności używania kabli,
 • możliwość modyfikowania parametrów wyświetlanego obrazu, takich jak ostrość, czy światło,
 • regulowane korygowanie wad wzroku,
 • nadmienione wcześniej tryby inteligentnego lotu oraz funkcja sterowania głową dronem lub zamontowaną na jego pokładzie kamerą.

W tym miejscu warto także zaznaczyć, że ilość dostępnych (i możliwych do wykorzystania) funkcjonalności, uzależniona jest nie tylko od samych okularów FPV, ale także od rodzaju wykorzystywanego przez nas drona. Niektóre gogle FPV oferują większy wachlarz możliwości użytkowych w połączeniu z konkretnymi modelami dronów.

Za urządzenie posiadające większość z powyżej opisanych funkcjonalności zapłacimy w okolicach 2000-2500 zł.

Drony kompatybilne z okularami FPV

Jeśli chodzi o drony kompatybilne z goglami FPV, na rynku występują modele bardzo rozmaite – od urządzeń o podstawowych funkcjonalnościach, przez warianty półprofesjonalne, aż po sprzęt dla mocno zaawansowanych użytkowników. Ponieważ, jednak niniejszy artykuł stanowi niejako wprowadzenie w świat dronów oraz okularów FPV, opcją od której sugerujemy Wam zacząć przygodę z tym nietypowym hobby są drony rekreacyjne. Urządzenia tego typu cechują się przeważnie relatywnie niewielkim zasięgiem lotu oraz nieco gorszą jakością obrazu, jednak są przy tym sporo tańsze, równie wytrzymałe i zapewniają naprawdę bardzo dużą ilość świetnej zabawy.

Sprzęt występujący w ramach tej grupy asortymentowej mieści się zwykle w przedziale cenowym od 100 do 1500 zł.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych propozycji, o dość szerokim przedziale cenowym:

 • DROMIDA VERSO – koszt: ok. 100 zł,
 • MJX X300A – koszt: ok. 200 zł,
 • HUBSAN X4 H107C+ – koszt: ok. 300 zł,
 • SYMA X8SC – koszt: ok. 500 zł,
 • HUBSAN X4 H501M Waypoints – koszt: ok. 750 zł,
 • HUBSAN X4 H501S – koszt: ok. 1350 zł.

Jak widać gogle FPV zapewniają mnóstwo możliwości i niesamowitych wrażeń, polecamy je początkującym i zaawansowanym miłośnikom świata dronów!

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *