Internet bezprzewodowy – co należy o nim wiedzieć?

Ciężko jest obecnie sobie wyobrazić życie bez Internetu. Stał się on częścią życia wielu Polaków. Z Internetu korzysta aktualnie zdecydowana większość polskich gospodarstw domowych. Coraz częściej wybieranym wariantem dostępu do Internetu jest Internet bezprzewodowy, który pozwala na połączenie się z siecią bez konieczności korzystania z kabla, z każdego miejsca w domu lub w mieszkaniu. Co warto wiedzieć na temat Internetu bezprzewodowego?

Internet bezprzewodowy – wymagania techniczne

Aby móc uzyskać dostęp do Internetu bezprzewodowego w warunkach domowych niezwykle istotne jest spełnienie szeregu wymagań technicznych. Przede wszystkim potrzebne będzie specjalne urządzenie (router), które po podłączeniu go do sieci udostępni sygnał Internetu innym urządzeniom znajdującym się w jego zasięgu, a więc np. komputerom stacjonarnym, laptopom lub smartfonom. Po drugie, urządzenie wykorzystywane do przeglądania Internetu musi być wyposażone w kartę sieciową z aktualnymi sterownikami. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie routera i połączenie się z nim.

Jak połączyć się z routerem?

Gdy router zostanie już podłączony do sieci ze względu na zabezpieczenia konieczne będzie ustanowienie loginu i hasła, za pomocą których sygnał Internetu udostępniany jest do różnych urządzeń. Na samym początku login i hasło są domyślne. Określa je producent urządzenia lub też wynikają one z danych podanych przez operatora internetowego, z którym została podpisana umowa. Istnieje jednak możliwość ich zmiany za pomocą aplikacji, którą operator Internetu przekazuje na płycie lub też za pomocą specjalnej strony internetowej. Oprócz tego zdarza się również, że do uruchomienia Internetu na danym urządzeniu konieczne będzie przepisanie kodu znajdującego się z tyłu routera. Zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem do Internetu za pośrednictwem routera mogą być więc w każdym przypadku różne.

Jak sprawdzić, czy router działa prawidłowo?

W instrukcjach załączanych przez operatorów Internetu do udostępnianego usługobiorcom sprzętu znajdują się zwykle informacje na temat sygnalizacji prawidłowej pracy routera. Jest to urządzenie, które określa sposób swojego działania przez system lampek. Czerwone lub mrugające jednostajnie, zielone lampki najczęściej oznaczają problemy z dostępem routera do sieci. Warto jest to sprawdzić przed kontaktem z usługodawcą Internetu.

Czym się kierować przy wyborze konkretnej oferty Internetu bezprzewodowego?

Decydując się na konkretną ofertę usługodawcy Internetu bezprzewodowego oprócz jej ceny i ewentualnych opłat za router należy także przeanalizować ją pod kątem okresu trwania umowy oraz prędkości pobierania i wysyłania danych. Operatorzy Internetowi oferują różne rozwiązania w tym zakresie, biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące sposobu oraz częstotliwości korzystania z Internetu. Jeśli chodzi o Internet bezprzewodowy, ciekawą ofertę w tym zakresie posiada m.in. firma INEA. W jej zakresie istnieje możliwość wyboru łącza internetowego o przepustowości 50/10 Mbps, 150/15 Mbps oraz 1000/100 Mbps (gdzie pierwsza z prędkości oznacza pobieranie, a druga wysyłanie) z routerem w pakiecie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *