Pokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościWiadomości budowlane

Farby fasadowe – zewnętrzne akrylowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wśród farb zewnętrznych, które nazywane są także fasadowymi, najbardziej popularne to te akrylowe. Wyróżniają się przystępnymi cenami oraz szeroką gamą kolorów do wyboru. Co powinniśmy o nich wiedzieć przed zakupem?

W sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów farb elewacyjnych. Różnią się pomiędzy sobą właściwościami, dostępnością kolorów, a także, oczywiście, swoimi kozetami. Dobre farby zewnętrzne powinny zapewniać nie tylko ładny kolor, ale również powinny być trwałe i nie powinny się brudzić. Dzięki temu elewacja będzie przez długi czas prezentować się atrakcyjnie.

Gdy spojrzymy na oferty w sklepach, możemy od razu zauważyć, że największym zainteresowaniem cieszą się farby akrylowe. Bazują one na specjalnych żywicach akrylowych i zawierają różne barwniki, dlatego ich barwę możemy dopasować indywidualnie w zależności od swojego pomysłu na aranżację przestrzeni.

Cechy farb akrylowych zewnętrznych:

  • niewielka nasiąkliwość, dlatego są one mniej podatne na pojawianie się na nich zabrudzeń
  • dają elastyczne, dobrze trzymające się powłoki
  • cechują się intensywnymi, trwałymi kolorami odpornymi na blaknięcie
  • mają głównie matową powierzchnię
  • dobrze nadają się na mineralne i organiczne podłoża, nie można stosować ich do silikatowych i wapiennych podłoży
  • mniejsza przepuszczalność pary, co powoduje, że nie zawsze współpracują dobrze z pozostałymi materiałami elewacyjnymi

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy przede wszystkim farby zewnętrzne akrylowe dyspersyjne, czyli tak zwane farby wodne, ponieważ ich rozpuszczalnikiem jest woda. Nazywane są one także emulsjami. Rzadziej z kolei spotkamy farby akrylowe rozpuszczalnikowe, w których zamiast wody stosuje się rozpuszczalniki organiczne. Takie farby wykorzystywane są głównie w pracach renowacyjnych starych elewacji.

W sklepach możemy znaleźć też farby o zwiększonej zawartości akrylu, które nazywane są błędnie farbami lateksowymi. Nie zawierają one jednak wcale kauczuku naturalnego lub sztucznego, a jedynie więcej żywicy akrylowej. Dzięki temu tworzą one na nawierzchniach bardziej szczelne i odporne na czyszczenie powłoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *