Rodzaje urn pogrzebowych

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku bliskiej osoby, dlatego opcja ta oferowana jest przez większość zakładów pogrzebowych. Prochy powstałe w wyniku tego procesu składa się w urnie. Na rynku istnieje ich kilka rodzajów.

Kremacja

W naszym kraju kremacja i pochówek prochów dozwolona jest dopiero od 1983 roku i choć wciąż ciało zmarłego częściej składane jest w trumnie, to ten alternatywny sposób pochówku zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie jest to jednak nowa tradycja – kremacja znana jest od zarania dziejów (bliskich kremowali m.in. starożytni Rzymianie).

Rodzaje urn

Do przechowywania prochów zmarłego służy urna. W ofertach zakładów pogrzebowych dostępne są urny różniące się między sobą kształtem, kolorystyką, wzornictwem i materiałem z jakiego są wykonane. Wybierać można spośród wielu rodzajów, do których zaliczają się urny:

  • metalowe – ich zaletami są trwałość, estetyczny wygląd i niska cena (około 200 zł),
  • mosiężne – są wytrzymałe, odporne na korozję i działanie warunków atmosferycznych; ponadto, można na nich umieścić dowolny grawerunek,
  • kamienne – produkowane są od dawien dawna (pierwsze urny wykonane były z kamienia) i cenione są ze względu na trwałość i naturalny materiał,
  • drewniane – wykonywane przeważnie z drzewa dębowego lub sosnowego, kształtem często odbiegają od tradycyjnych urn (mogą występować w formie skrzynek, sekretarzyków, a nawet małych trumien),
  • kompozytowe – powstają z materiałów imitujących kamień.

Kontrowersje wokół kremacji

Chowanie spopielonego ciała w urnie wciąż wzbudza skrajne emocje. Niektórzy obawiają się podjęcia decyzji o skremowaniu ciała bliskiego. Z różnych powodów, także tych religijnych.

-Warto wiedzieć, że spopielenie zwłok nie wyklucza przeprowadzenia tradycyjnych obrządków pogrzebowych. Urnę zawierającą prochy zmarłego można umieścić w grobie lub specjalnej krypcie na cmentarzu jako część ceremonii z mszą pogrzebową – przekonuje nasz rozmówca, reprezentant Zakładu Pogrzebowego Witwicka z Wrocławia.

Urny kompozytowe powstają z kolei z materiałów imitujących różnego rodzaju kamienie. Ostatnią kategorię stanowią urny ekskluzywne, czyli bardzo drogie i robione wyłącznie na zamówienie. Każdy zainteresowany może samodzielnie zaprojektować własną urnę dodając liczne bogate zdobienia oraz ornamenty. Dużą popularnością cieszą się urny złocone.

Kolorystyka urn pogrzebowych jest bardzo zróżnicowana i tylko od naszego gustu zależy na jaką barwę się zdecydujemy. Uniwersalne są kolory czarne oraz złote, jednak ich wybór ogranicza się jedynie do urn wykonanych ze stali nierdzewnej. Większość pojemników na ludzkie prochy, jeśli nie zdecydujemy się na indywidualne wzornictwo, przeważnie zdobiona jest wzorami krzyżów. Sprzedażą urn zajmują się przede wszystkim zakłady pogrzebowe oraz wyspecjalizowane sklepy z przedmiotami sakralnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *