Jak dopisać współwłaściciela samochodu?

W niejednym artykule na temat obniżenia ceny OC, można znaleźć poradę dotyczącą dopisania do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który posiada maksymalne zniżki. Wiele osób sądzi, że jest to zbyt skomplikowane, ale tak naprawdę formalności mogą zająć kilkanaście minut.

Przekazanie części własności pojazdu

Nie można jednak od tak po prostu pójść do urzędu i powiedzieć, że chce się dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Wszystko musi mieć podstawę prawną. Dlatego też, zanim właściciel auta odwiedzi Wydział Komunikacji, musi oficjalnie przekazać część własności pojazdu na osobę, która będzie dopisana do dowodu rejestracyjnego.

Tę formalność można załatwić od ręki, spisując z przyszłym współwłaścicielem umowę darowizny lub kupna-sprzedaży. W obu przypadkach należy zaznaczyć, że przekazuje się lub sprzedaje jedynie część pojazdu (np. 50%) Jeżeli do dowodu rejestracyjnego ma zostać wpisany współmałżonek, wystarczy spisanie oświadczenia o wspólnocie majątkowej. Wzory wszystkich dokumentów bez problemu można pobrać z Internetu.

Po podpisaniu umowy darowizny lub kupna-sprzedaży właściciel pojazdu ma 30 dni na to, aby odwiedzić odpowiedni urząd i dopisać dodatkowego właściciela auta do dowodu rejestracyjnego.

Dokumenty w urzędzie

Aby dopisać współwłaściciela pojazdu należy złożyć w Wydziale Komunikacji właściwego urzędu ze względu na adres zamieszkania odpowiednie dokumenty.

Należy mieć ze sobą:

 • odpowiedni wniosek, wypełniony i podpisany (można ściągnąć go ze strony urzędu lub wypełnić na miejscu),
 • dokument potwierdzający przeniesienie części własności do samochodu,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • dowód osobisty,
 • aktualne ubezpieczenie

Należy pamiętać, że w urzędzie muszą stawić się wszyscy właściciele auta. Jeśli nie mogą przyjść konieczne jest posiadanie pisemnego, podpisanego pełnomocnictwa. Jego wzór również można ściągnąć ze strony urzędu.

Jeżeli współwłaściciel pojazdy nie jest spokrewniony z właścicielem konieczne będzie także wniesienie odpowiedniej opłaty za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł od każdej osoby, za którą załatwia się sprawę. W przypadku gdy posiada się pełnomocnictwo od męża, żony, rodzica, dziecka, rodzeństwa, dziadków lub wnuków nie ma obowiązku wnoszenia opłaty.

Jeśli posiadasz komplet wszystkich dokumentów, sprawa załatwiana jest od razu. Urzędnik wpisuje współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i poświadcza to odpowiednim stemplem. Wszystkie formalności można więc załatwić w jeden dzień. Nie ma też konieczności czekania wielu godzin w kolejce, ponieważ w wielu wydziałach komunikacji można umówić wizytę na konkretną godzinę.

Ubezpieczenie samochodu

Kiedy samochód posiada już oficjalnego współwłaściciela, należy jak najszybciej powiadomić o tym towarzystwo, w którym zakupiona została polisa OC. Dodatkowa osoba mająca prawa do części samochodu zmienia ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdu, dlatego też konieczne jest ponowne przeliczenie składki. Towarzystwo zrobi to od razu i poda także cenę.

Współwłaściciele do dowodu rejestracyjnego dopisywani są po to, aby móc korzystać z ich zniżek za bezszkodową jazdę. Należy jednak pamiętać, że jeśli w wyniku wypadku lub kolizji właściciel auta straci część swoich zniżek na OC, zostaną one również zabrane współwłaścicielowi pojazdu.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

 1. Avatar
  lukas październik 22, 2019

  Dobry artykuł.

  No votes yet.
  Please wait...
  Reply

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *