Finanse i ekonomiaMotoryzacja

Przed zakupem używanego samochodu

 

Średni wiek samochodu jeżdżącego po polskich drogach to około 12 lat. Choć zakup pojazdu używanego jest znacznie prostszy niż nowego, na potencjalnego nabywcę czeka wiele pułapek. Niemal wszystkie można jednak pominąć, wiedząc co i gdzie sprawdzać.

Najważniejszymi rzeczami na jakie należy zwrócić uwagę będą: stan techniczny pojazdu, jego ubezpieczenie, ważność badań technicznych, stan prawny oraz historia. Wszystko to można sprawdzić jeszcze przed podjęciem decyzji, więc ryzyko nieudanego zakupu można zminimalizować niemal do zera. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu i pewną kwotę, aby upewnić się, że wybrany pojazd jest w pełni sprawny, a także, że bez żadnych problemów będzie można go przerejestrować.

Stan techniczny

Zanim podpisze się umowę i wręczy sprzedawcy wyznaczoną sumę, należy dokładnie sprawdzić stan pojazdu. Jeśli nie ma się w tym doświadczenia warto skorzystać z pomocy. Należy dokładnie obejrzeć samochód, sprawdzić stan karoserii i wnętrza. Jeśli tylko jest taka możliwość – dobrze będzie pojechać do warsztatu samochodowego na przegląd i dokładne sprawdzenie auta. Jeśli samochód jest w pełni sprawny lub ma jedynie kilka niewielkich usterek, a cena nie jest wygórowana – można go kupić bez obaw. Jeśli jednak okaże się, że awarie są poważne nie ma sensu płacić za samochód, do którego być może trzeba będzie dołożyć drugie tyle, aby doprowadzić go do stanu używalności.

Ubezpieczenie

Kupując samochód używany dobrze pamiętać o tym, że nowy właściciel przejmuje wraz z autem wszelkie związane  z nim obowiązki. Także obowiązek ubezpieczenia pojazdu. Jeśli samochód posiada ważne OC, nabywca będzie mieć czas, aby zastanowić się, czy chce polisę kontynuować, czy z niej zrezygnować. Gorzej, jeśli auto nie posiada polisy lub też umowa wygasa w dniu jego zakupu. Wtedy nabywca ma obowiązek kupienia nowego OC, a jeśli tego nie dopilnuje grożą mu kary finansowe. Warto sprawdzać oferty towarzystwa jeszcze przed zakupem auta. Zwłaszcza jeśli posiada się większe zniżki OC niż poprzedni właściciel. Jeśli właściciel nie posiada przy sobie dokumentu, na stronach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, można sprawdzić, czy pojazd jest chroniony.

Ważność badań technicznych

Badanie techniczne, podobnie jak ważna polisa OC są tym, co zawsze warto sprawdzić w dokumentach samochodu przed jego zakupem. Brak odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym może skutkować nie tylko mandatem, czy też zatrzymaniem dokumentów, ale też niekiedy odmową wypłacenia odszkodowania (jeśli wykupiło się dla pojazdu autocasco).

Stan prawny

To, że samochód sprzedaje jedna osoba, nie oznacza, że jest ona wyłącznym właścicielem auta, czy że pojazd może zostać bez przeszkód kupiony. Jeśli decyzji o zakupie nie trzeba podejmować od razu, warto sprawdzić, czy auto nie jest obciążone jakimiś zobowiązaniami. Np. czy nie ciąży na nim zastaw rejestrowy lub sądowy. Dobrze też zwrócić uwagę na to, ile osób widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciele. Jeśli jest ich kilku, a na umowie kupna-sprzedaży podpisze się tylko jeden, to umowa może okazać się nieważna. W takiej sytuacji albo muszą podpisać się wszyscy współwłaściciele, albo jeden z nich, który reprezentuje resztę, musi posiadać odpowiednio poświadczony przez notariusza dokument o tym fakcie świadczący.

Historia pojazdu

To bardzo ważne nie tylko wtedy, gdy kupuje się samochód z zagranicy, ale i wtedy, gdy wybiera się auto, które od nowości nie opuszczało Polski. Dzięki bazie CEPiK łatwo poznać historię samochodu krajowego. Aby dowiedzieć się więcej o aucie sprowadzonym z zagranicy, lepiej skorzystać z pomocy np. autodna lub też autobaza. Te bazy sprawdzają historię pojazdu w kilkunastu krajach Europy. Nie tylko pod względem kradzieży, ale też dokonywanych napraw, czy też uczestnictwa w stłuczkach i wypadkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *