Wystawa „Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO”

Interesujące prace inspirowane urodą zabytków słowackiego Bardejova i Solivaru oraz Wieliczki zaprezentuje wystawa „Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO” w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Obrazy powstały w czasie XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.

Muzeum zaprasza do zobaczenia wystawy od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r.

Po raz pierwszy w tym roku, uczestnicy pleneru szukali inspiracji poza granicami Polski na Słowacji w Bardejovie i Solivarze. Tradycyjnie malowali też w Wieliczce. Powstałe obrazy przedstawiają piękną architekturę Bardejova. Zwraca uwagę rynek otoczony uroczymi, barwnymi kamieniczkami  z  renesansowym ratuszem czy gotycką bazyliką św. Idziego.  Skłania do refleksji klimat  tajemniczych zaułków,  a także efektowny pierścień starych murów obronnych.

Warto dodać, że Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku a kopalnia w Wieliczce znajduje się na niej od 1978 r.

Obiektami najczęściej malowanymi w Wieliczce był Zamek Żupny, Kościół św. Klemensa oraz najstarszy, właśnie udostępniony turystom, szyb Regis. Natomiast w Solivarze inspirowały miejsca, w których od wieków dobywano i warzono sól.

Realistyczne i barwne prace zostały wykonane różnymi technikami malarskimi : akwarelą, temperą, pastelą, węglem, piórkiem, a także metodą collage. Wystawa prezentuje 118 prac wykonanych przez 46 uczestników pleneru m.in. z: Lublina, Słupska, Krosna, Starachowic, Wałbrzycha, Katowic, Sosnowca, Łodzi,  Krakowa oraz ze Słowacji.

Wystawa Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO”  będzie czynna od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r. w Muzeum w kopalni, a następnie zostanie zaprezentowana w Bardejovie.

Organizatorzy pleneru: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Partner : Dom Polsko-Słowacki w Bardejovie

Sponsorzy: PFRON i Bank PKO SA

Patroni medialni: Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Nasze Sprawy, Gość Niedzielny

PR
AF

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *