Wystawa „Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO”

Interesujące prace inspirowane urodą zabytków słowackiego Bardejova i Solivaru oraz Wieliczki zaprezentuje wystawa „Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO” w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Obrazy powstały w czasie XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.

Muzeum zaprasza do zobaczenia wystawy od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r.

Po raz pierwszy w tym roku, uczestnicy pleneru szukali inspiracji poza granicami Polski na Słowacji w Bardejovie i Solivarze. Tradycyjnie malowali też w Wieliczce. Powstałe obrazy przedstawiają piękną architekturę Bardejova. Zwraca uwagę rynek otoczony uroczymi, barwnymi kamieniczkami  z  renesansowym ratuszem czy gotycką bazyliką św. Idziego.  Skłania do refleksji klimat  tajemniczych zaułków,  a także efektowny pierścień starych murów obronnych.

Warto dodać, że Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku a kopalnia w Wieliczce znajduje się na niej od 1978 r.

Obiektami najczęściej malowanymi w Wieliczce był Zamek Żupny, Kościół św. Klemensa oraz najstarszy, właśnie udostępniony turystom, szyb Regis. Natomiast w Solivarze inspirowały miejsca, w których od wieków dobywano i warzono sól.

Realistyczne i barwne prace zostały wykonane różnymi technikami malarskimi : akwarelą, temperą, pastelą, węglem, piórkiem, a także metodą collage. Wystawa prezentuje 118 prac wykonanych przez 46 uczestników pleneru m.in. z: Lublina, Słupska, Krosna, Starachowic, Wałbrzycha, Katowic, Sosnowca, Łodzi,  Krakowa oraz ze Słowacji.

Wystawa Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO”  będzie czynna od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r. w Muzeum w kopalni, a następnie zostanie zaprezentowana w Bardejovie.

Organizatorzy pleneru: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Partner : Dom Polsko-Słowacki w Bardejovie

Sponsorzy: PFRON i Bank PKO SA

Patroni medialni: Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Nasze Sprawy, Gość Niedzielny

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *