Muzeum Współczesne Wrocław // „INSPIRACJA 2.0”

Wystawa zbiorowa studentów PWSFTviT w Łodzi w ramach TIFF 2012 // Trochę Innego Festiwalu Fotografii

Wystawa „Inspiracja 2.0” to prezentacja tendencji fotograficznych jakie pojawiają się wśród studentów w ostatnich latach. Wielu młodych fotografów tworzy prace z pogranicza mody, portretu kreacyjnego i fotografii reklamowej. Postanowiliśmy zaprezentować właśnie tę grupę twórców, którzy sami przyznają się do „romansu” z fotografią komercyjną i modową. Postawiliśmy sobie za cel takie dobranie prac, aby zaprezentowane zestawy wydobywały na wierzch osobisty charakter obrazów i oryginalne podejście do ich kreowania. Uczestnicy wystawy pochodzą z pokolenia, które z jednej strony czerpie pełnymi garściami z inspiracji Internetem, ale z drugiej, zostało postawione przed trudnym zadaniem odnalezienia swojego miejsca i stworzenia własnego kodu wizualnego w świecie zalewanym przez obrazy. Pokolenie to, na nowo musi zdefiniować pojęcie autentyczności i oryginalności.

Jako kuratorzy chcieliśmy dowiedzieć się więcej na temat metod twórczych, źródeł inspiracji oraz podejrzeć szkicowniki młodych twórców. Prezentujemy 6 autorów, którzy oprócz swoich własnych fotografii pokazują również nieco zaplecza twórczego – odkrywają przed nami swoje fascynacje, pokazują skąd czerpią inspiracje i w jaki sposób wplatają je w swoją twórczość. Dodatkowo prezentujemy trzy projekty bez kontekstu inspiracji – dwa z nich to prace dyplomowe, a jeden to wieloletni zapis relacji jaka nawiązała się między fotografką a jej muzą/modelką. W tych trzech projektach zawarte są całkowicie odmienne spojrzenia na fotografię: od lekkiego dokumentowania codziennego życia po koncepcyjne przedstawianie swoich stanów psychicznych. Wszystkie posiadają jednak jedną cechę wspólną – są kreacyjnym podejściem do fotografowania ludzi, opowieścią o ubiorze, modzie i kreowaniu siebie.

„Inspiracja 2.0” to wystawa, która stawia pytania. Czy mody, trendy i inspiracje, to przyszłość kreatywności na świecie? Czy płaski świat epoki „web 2.0” przyczynia się do rozwoju kreatywności czy może powoduje unifikację i wzmocnienie „stylu międzynarodowego”? Czy „trendyzm” będzie nowym „-izmem” w świecie sztuki po roku 2000?

————————————————————————————————————————-

Kuratorzy: Ola Buczkowska-Przeździk i Paweł Fabjański

Uczestnicy wystawy:
Martyna Galla
Rafał Jóźwicki
Sylwia Krędzel
Monika Łuczak
Daniel Stelmaszak
Sonia Szóstak
Dominik Tarabański
Kinga Wasilewska
Aleksandra Zaborowska

—————————————————————————————————————————

Wernisaż – 16 listopada // godz. 19.00

Wystawa czynna do 3 grudnia
poniedziałek od 10.00 do 18.00, wtorek – zamknięte, środa-niedziela od 12.00 do 20.00

Wstęp wolny

—————————————————————————————————————————-

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie www.tiff.wroc.pl oraz na FB.

Kontakt dla mediów:

Maciej Bujko

Tel: 608-296-230

Mail: m.bujko@tiff.wroc.pl

Pozostałe wystawy w ramach TIFF 2012

BROWAR MIESZCZAŃSKI // Centrum Festiwalowe, ul. Hubska 44-48
PROGRAM GŁÓWNY, PUBLIKACJE, PROJEKT BASEN, DEBIUTY

Ekspozycje czynne w dniach:

16-18 listopada 12:00 – 18:00

23-25 listopada 12:00 – 18:00

30 listopada finisaż 18:00 – 22:00

Wstęp 10 zł

Biuro Festiwalowe Impart 2016, ul. Mazowiecka 17

Wystawa Akademii Fotografii z Warszawy „Private Property”

9.11.2012, godz. 18:00 // Wernisaż
Wystawa czynna w dniach 9.11 – 30.11.2012
poniedziałek-sobota w godz. 12:00 – 18:00
Wstęp wolny

—————————————————————————————————————————

O Festiwalu

TIFF – Trochę Inny Festiwal Fotografii powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obrębie której wciąż niewystarczająco miejsca poświęca się fotografii.

W 2011 roku podczas pierwszej, pilotażowej edycji TIFF, obudziło się w nas śmiałe pragnienie, aby odnowić wpływy wrocławskich środowisk artystycznych na polską fotografię. Powołanie do życia festiwalu jest nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, która na przestrzeni lat oddziaływała na cały kraj i państwa sąsiednie. Dążymy do tego, aby TIFF wznowił ten kierunek i stał się katalizatorem dla rozwoju fotografii poprzez oferowanie środowiskom lokalnym, artystycznym i akademickim różnorodnych, nowatorskich oraz inspirujących aktywności w obrębie zarówno fotografii jak i sztuk pokrewnych.

Towarzyszy nam idea ciągłego przybliżania, zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Rozumiemy fotografię jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie różnorodne funkcje – od prostego zapisu i upowszechnienia subiektywnego obrazu rzeczywistości, przez wykorzystywane komercyjnie informowanie i przekonywanie do obrazowanego przedmiotu, aż do artystycznej kreacji nowych światów i symbolicznych przekazów. Mając świadomość ciągłej zmiany, jaka zachodzi w formach aktywności oraz twórczości fotograficznej w postnowoczesnym świecie, proponujemy festiwal wielowątkowy, podlegający ciągłym przemianom, bez ustandaryzowanej formuły. Kolejne edycje TIFF obudowywane są wokół wybranego, aktualnego zagadnienia, będącego jednocześnie ważnym problemem jak i inspiracją dla twórców oraz odbiorców fotografii.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *