Jęczmień zielony – jakie posiada właściwości?

Zawartość cennych substancji odżywczych sprawia, że jęczmień zielony stał się popularnym składnikiem nie tylko diet odchudzających. W jego składzie można znaleźć szereg witamin i minerałów, a także aminokwasów, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować.

 

Jęczmień zielony i jego skład

W zielonym jęczmieniu występują witaminy, takie jak C, E oraz z grupy B. Pośród minerałów wymienia się żelazo, wapń, magnez i cynk. W roślinie tej nie zabrakło beta-karotenu. Cenne właściwości jęczmień zielony zawdzięcza również obecności aminokwasów, których organizm ludzki nie potrafi sam wyprodukować, dlatego muszą być one dostarczane w codziennej diecie.

Jako środek na odchudzanie zielony jęczmień jest stosowany, ze względu na dużą zawartość błonnika. Uważa się go za naturalny środek odchudzający. Wyróżnia się w nim dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Ten pierwszy odpowiada za uczucie sytości, a do tego opóźnia opróżnianie żołądka. Pozwala zatem ograniczyć chęć podjadania. Z kolei błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Błonnik pokarmowy obecny w zielonym jęczmieniu wpływa na przyspieszenie metabolizmu tłuszczów, a także ma znaczenie dla obniżania poziomu stężenia cholesterolu we krwi.

 

Korzystne właściwości dla wielu narządów

Jęczmień zielony wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. W jego łodygach znajdują się hormony oraz chlorofil. Obecność witamin i beta-karotenu, które są antyoksydantami, wpływa na silne właściwości przeciwutleniające. Antyoksydanty są znane jako substancje skutecznie zwalczające wolne rodniki, dzięki czemu chronią organizm przez rozmaitymi schorzeniami, a nawet pozwalają na efekt odmłodzenia.

Zawartość chlorofilu ma znaczenie dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Roślina wykorzystywana jest w leczeniu owrzodzeń i trądziku, a także może łagodzić stany zapalne, bóle żołądka i stawów.

Zaletą młodego jęczmienia jest to, że może być stosowany przez osoby zmagające się z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i bezsennością, choć najczęściej znajduje swoje miejsce w walce z nadwagą i otyłością.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *