Kaszel suchy – jakie są jego możliwe przyczyny?

Kaszel jest odruchem, który czyści drogi oddechowe z substancji drażniących i śluzu. Istnieją dwa rodzaje kaszlu: produktywny i nieproduktywny. Produktywny kaszel wytwarza flegmę lub śluz usuwając go z płuc. Nieproduktywny kaszel, znany również jako kaszel suchy, nie powoduje flegmy ani śluzu.

Kaszel suchy może byś spowodowany przez wiele czynników – od alergii po refluks żołądkowy. Bez względu na przyczynę, trwający długo kaszel suchy może poważnie wpłynąć na codzienne życie, szczególnie jeśli intensyfikuje się w nocy. Może się rozwinąć błędne koło – jeśli jest się zmęczonym, powrót do zdrowia po zakażeniu lub chorobie może potrwać dłużej.

Kaszel suchy jest najczęściej wynikiem infekcji wirusami przeziębienia i grypy lub wywołanym podrażnieniem nerwów w gardle. Często przyczyną tego są zanieczyszczenia atmosferyczne (takie jak dym papierosowy) podrażniające gardło.

Powszechne przyczyny suchego kaszlu są następujące:

Infekcje wirusowe – typowe przykłady obejmują przeziębienie i grypę. Kaszel suchy w wyniku tych zakażeń może pojawić się na początku choroby lub co bardziej prawdopodobne, pod koniec infekcji i może utrzymywać się długo po ustąpieniu innych objawów.

Alergie – katar sienny, uczulenie na trawę i pyłki drzew, może powodować podrażnienie oczu i nosa, a po zaatakowaniu gardła pojawia się kaszel suchy. Kaszel w wyniku tych problemów często może być bardziej trwały, zwłaszcza jeśli alergen jest stale w pobliżu.

Palenie – chociaż kaszel palacza jest zazwyczaj charakterystyczny, może się początkowo pojawiać jako suchy kaszel i stopniowo przekształcić się w bardziej przewlekły. Kiedy osoby niepalące są narażone na dym papierosowy (na przykład przy wejściu do zadymionego pomieszczenia), często będą reagować suchym kaszlem.

Astma – jest to powszechna, przewlekła choroba, która może spowodować stan zapalny dróg oddechowych i częściowe zablokowanie oddechu podczas ataku. Astma często rozwija się u małych dzieci, ale może również rozwinąć się w późniejszym okresie życia. W podejrzanych przypadkach astmy oskrzelowej należy najpierw wykluczyć inne potencjalne przyczyny, takie jak działania niepożądane leków.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *