Zdrowie i uroda

Wszawica – choroba pasożytnicza, o której warto wiedzieć

Wesz, wedle naukowców, towarzyszy nam od ponad 20 milionów lat. Uznaliśmy, że to choroba z dawien dawna, jednak występuje do dziś i zajmuje tak głowy dziecięce, jak i dorosłych. Przyczynia się głównie do wstydu, bo jej konsekwencje nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać.

Rodzaje wszawicy

Trzy rodzaje stawonogów mogą powodować wszawicę. Mowa o wszy głowowej, wszy łonowej oraz wszy odzieżowej. W Polsce najczęściej wszawica rozwija się poprzez zakażenie wszą głowową, choć wszystkie rodzaje spotyka się na całym świecie.

Wesz odzieżowa jest najrzadszym problemem i dotyka głównie ludzi bezdomnych, zaniedbanych przede wszystkim mając na uwadze brak higieny, ale to właśnie na tym polu rodzą się plotki dotyczące choroby, jaką jest wszawica, i jest to powód rodzący wstyd u osób zarażonych, jak i u rodziców dzieci, które zmagają się z wszami.

Tak naprawdę wszawica może pojawiać się nie tylko na głowach zaniedbanych higienicznie, ale i na czystych. Problem dotyka także krajów rozwiniętych, ludzi mieszkających w miastach, a nie mylnie postrzeganych jako główne rejony zakażenia, obszarów wiejskich.

Wszawica – objawy

Najbardziej charakterystyczny objaw wszawicy to uporczywy świąd, który sprawia, że najmłodsi potrafią rozdrapywać skórę głowy do krwi, a kolejno pojawiające się strupki. Czasem dochodzi nawet do wyrywania włosów podczas drapania, a czynność ta jest powtarzana przez dziecko również we śnie. Uczucie swędzenia związane jest z toksyną wpuszczaną pod skórę głowy, podczas gdy wesz wbija się swoim aparatem gębowym i zaczyna ssać krew.
Wszawica – leczenie

Niegdyś stosowano dość dziwaczne i niecodzienne metody na pozbywanie się wszy. Podejmowano próby topienia ich trzymając owłosioną część głowy pod wodą lub też nacierano głowę naftą, octem, ale i rozmaitymi specyfikami. W późniejszym czasie zaczęto stosować szampony zawierające DDT, które jednak okazały się toksyczne dla dzieci. Dziś wszawica wymaga zastosowania specjalnego szamponu kupowanego w aptece.

W składzie takiego szamponu znajduje się dimetykon, który wpływa na zamknięcie aparatu oddechowego wszy, co skutkuje jej uduszeniem. Wystarczy jednorazowe zastosowanie takiej kuracji, by pozbyć się wszawicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *