Rękawiczki lateksowe, nitrylowe, a może inne? Jak wybierać?

Rękawice medyczne, choć wyglądają bardzo podobnie, a różnice wydają się istnieć tylko pośród opakowań, tak naprawdę są inne pod względem jakości, wykonania, właściwości oraz przeznaczenia. Pewne jest natomiast, że za niską ceną idzie niska jakość. Jak wybierać?

Bezpieczeństwo użytkowania

Każdorazowo należy analizować informacje zawarte na opakowaniach z rękawicami. Przede wszystkim będziemy wiedzieć, czy są to rękawiczki lateksowe – klasyczne i najpopularniejsze, a może rękawiczki nitrylowe, odporniejsze na działanie substancji chemicznych niż rękawiczki lateksowe? Do wyboru mamy również rękawice: winylowe i foliowe. Każdy gatunek to inne funkcje, ale i właściwości zastosowanego materiału.

Niezależnie od wybranego produktu, liczy się jakość, która ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania. O tym zaś informują nas atesty oraz certyfikaty. Wszystkie opakowania zawierające rękawice medyczne, powinny mieć oznakowanie CE, a także muszą być wyprodukowane zgodnie z normą EN 455, na którą składają się cztery części.

EN 455-1 mówi o braku otworów, przez które mogłyby przenikać patogeny, EN 455-2 natomiast informuje o odpowiedniej rozciągliwości i odporności na zrywanie. EN 455-3 tyczy się pozytywnej oceny biologicznej, a EN 455-4 określa trwałość rękawic. Spełnienie wszystkich części normy daje największą gwarancję, że wskazane rękawice medyczne są bezpieczne w stosowaniu.

Rodzaje rękawic medycznych

Najczęściej stosowane są rękawiczki lateksowe wykonywane z kauczuku naturalnego. Cechuje je wytrzymałość i elastyczność, a także wygoda użytkowania. Dostępne są w różnych kolorach. Rękawice nitrylowe powstają z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego i charakteryzuje je większa delikatność niż posiadają rękawiczki lateksowe. Odporne na ścierania i zdarcia, chętnie są wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, przez chirurgów i dentystów. Rękawice winylowe wykonane z PCV, są wysoce wytrzymałe i swoje miejsce znajdują diagnostyce czy badaniach lekarskich. Ostatni rodzaj to rękawiczki foliowe z polietylenu, które stosowane są raczej doraźnie, jako ochrona do prac niskiego ryzyka.

Każdy typ rękawic medycznych powinien być dopasowany do branży czy wykonywanych czynności, by mieć gwarancję nie tylko wygody użytkowania, ale i bezpieczeństwa.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *