Nawietrzaki i nawiewniki okienne – czym się różnią?

Coraz częściej klienci poszukujący sposobów na wentylację okienną do swoich mieszkań i domów, mogą spotkać się z nazwami takimi jak nawietrzaki i nawiewniki. Są to inne nazwy tego samego urządzenia, które coraz częściej można spotkać zamocowane na górnych częściach stolarki okiennej. W mieszkaniach, w których występuje zbyt duża wilgoć, najczęściej dochodzi do jej osadzania się na ścianach, co skutkować może powstawaniem pleśni i grzybów. Dlatego wraz ze wzrostem szczelności okien i drzwi, należy zadbać o dobry system wentylacyjny, zapewniający odpowiedni dostęp świeżego powietrza. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych producentów jest firma Brevis, mająca w swojej ofercie nawiewniki wyposażone w nowoczesne filtry antysmogowe i tłumiące dźwięk.

Definicja nawiewnika i poprawne nazewnictwo

Według wprowadzonej w Polsce, normy:

W normie nawiewnikiem nazwano uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia; jego konstrukcja ma zapewnić utrzymywanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi.

nawiewnik higlometryczny

Jest to poprawna forma, która często jest używana naprzemiennie z potocznie używanymi nawietrzakami. W sklepach producenckich najczęściej znajdują się obie nazwy, także nie powinniśmy napotkać żadnych problemów przy wyborze i zakupie urządzenia.

Nawiewniki okienne o regulacji ręcznej i automatycznej

W zależności od tego, czy ustawienie ilości powietrza dostającego się do pomieszczenia jest zależne od ustawienia przez człowieka, czy dzieje się to niezależnie od niego możemy wyróżnić nawiewniki okienne ręczne i automatyczne. W przypadku nawiewników ustawianych ręcznie istnieje możliwość w każdym momencie zwiększenia lub zmniejszenia ilości powietrza, które dostaje się do pokoju, kuchni czy salonu. Pozwala na pełną dowolność, co jest ogromną zaletą, jednak może być również ogromną wadą.

Najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych użytkownicy, znacząco zmniejszają ilość powietrza z zewnątrz dostającego się do mieszkania, w celu jak największych oszczędności na ogrzewaniu. Jednak prowadzi to do gorszego samopoczucia domowników i parowania szyb okiennych co jest pierwszą oznaką wilgoci.

W przypadku regulacji automatycznej najczęściej istnieje niewielka możliwość regulacji ręcznej, to temperatura, wilgotność czy różnice ciśnień wpływają na ilość powietrza dostarczanego do domu.

Ciśnieniowa regulacja nawiewników okiennych

Są to nawiewniki, które nie wymagają ingerencji ludzkiej w ustawieniach. Działają na zasadzie samoczynnego otwieranie na skutek różnicy ciśnienia w pomieszczeniu i tego na zewnątrz. W momencie, którym dochodzi do obniżenia ciśnienia w pomieszczenia.

Istnieje możliwość zmniejszenia przepływu powietrza do minimum, co zmniejsza ilość chłodnego powietrza. Ma to duże znaczenie szczególnie w sezonie zimowym, który wiąże się z dużymi opłatami za ogrzewanie.
Należy pamiętać, że użytkownicy nie mają możliwości całkowitego zablokowania, dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. Dlatego wymiana odbywa się nieprzerwanie przez całą dobę, dlatego w domu nie pojawia się wilgoć.

Nawiewniki termostatyczne i higrosterowane

Nawiewniki automatyczne niekoniecznie muszą wykorzystać jedynie różnice ciśnień. Doskonałym przykładem są tutaj modele higrosterowane.
W ich przypadku o dopływie powietrza zewnętrznego decyduje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Higrometr na bieżąco bada wilgotność powietrza, w przypadku kiedy wilgotność przekroczy określoną wartość, następuje zwiększenie dopływu świeżego powietrza i usunięcie tego, w którego składzie jest zbyt duża wilgoć.

Przyrząd na bieżąco reaguje na zmiany wilgotności związane np. z parą wodną z kuchni, czy dużym skupiskiem ludzi w pomieszczeniu. O zalecie takiej automatycznej regulacji przekonać można się podczas rodzinnych uroczystości czy spotkań.

Kiedy montować nawiewniki?

Zasadniczo montaż nawiewników możemy zacząć już na etapie budowy domu. To wtedy mamy możliwość zainstalowania specjalnych nawiewników, które umieszcza się w ścianie budynku. Ich ilość powinna być dopasowana do powierzchni pomieszczenia, jak również do użyteczności pomieszczenia. Przykładowo w kuchni, w której używa się gazu do podgrzewania potraw, będzie wymagana inna ilość nawiewników niż do salonu. Równie ważne jest czy dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną, czy grawitacyjna.

Ma to również ogromne znaczenie przy ilości nawiewników montowanych w pomieszczeniu. Określenie wydajności instalacji wentylacyjnej jest skomplikowanym procesem, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, lub stosować się do zaleceń w projekcie budowy.
W przypadku użytkowanych już domów warto również obliczyć wydajność istniejącej instalacji, jeśli okaże się ona niewystarczająca, należy jak najszybciej zainteresować się tematem nawiewników do okien. Tylko dzięki odpowiedniej wentylacji uniknąć można nieprzyjemnych efektów takich jak pleśń, a nawet grzyby. Wpłynie to również na komfort użytkowania mieszkania.

Cena nawiewników okiennych

W zależności od tego, czy model nawiewnika sterowany jest ręcznie, czy jednak jest on zautomatyzowany,cena urządzenia może wahać się od kilkudziesięciu złotych nawet do 300 złotych. Doliczyć do tego trzeba również cenę montażu, oscylującą od 60 do 100 złotych. Jest to relatywnie wysoki koszt, jednak trzeba wziąć pod uwagę, jaki wpływ ma na nasze zdrowie i na stan naszego mieszkania i domu.

Podsumowanie

Nawietrzaki i nawiewniki okienne są określeniem tego samego urządzenia służącego do poprawy wydajności wentylacji pomieszczeń. Nowoczesne modele dostępne są w dodatkowe filtry między innymi antysmogowe czy te tłumiące odgłosy mogące dochodzić z zewnątrz. Decydując się na nawiewniki, warto wybierać profesjonalne firmy montażowe, jak również urządzenia wysokiej klasy, aby uzyskać oczekiwany efekt. Istnieje kilka rodzajów nawiewników,jedne z nich wymagają ingerencji człowieka w regulacje i określane są mianem ręcznych, pozostałe wykorzystują różnice temperatury ciśnienia czy wilgotności w celu zwiększenia lub zmniejszenia ilości powietrza dochodzącego z zewnątrz.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *