Ile kosztuje prawo jazdy w UK

Procedury zdobycia prawa jazdy w Wielkiej Brytanii różnią się nieco od tych, z którymi spotykamy się w Polsce. Brytyjski kurs nie nakazuje przejścia nauki prowadzenia samochodu z instruktorem. Co ciekawe, w rolę instruktora jazdy może wcielić się każdy, kto ukończył 21 lat i posiada prawo jazdy od co najmniej lat 3.

Znaczące różnice pojawiają się również w kosztach jakie będziesz musiał ponieść podczas całej procedury zdobycia uprawnień do kierowania pojazdem. Poniżej wyjaśniamy jak to wygląda i ile kosztuje zrobienie prawo jazdy w Anglii.

Koszt zdobycia uprawnień na poszczególne kategorie

  • Kategoria B

Cena całkowita za zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem na brytyjskich jezdniach jest kwestią indywidualną i zależną głównie od Ciebie. W Wielkiej Brytanii nie ma bowiem czegoś takiego jak kurs nauki jazdy. O tym czy chcesz uczyć się z instruktorem decydujesz sam i jeżeli czujesz się na siłach możesz przystąpić do egzaminu niemal od razu. Godzina jazdy z instruktorem kosztuje średnio od 18 do 25£. W przypadku prawa jazdy kat. B, obowiązkowe są dwa egzaminy: teoretyczny i praktyczny. Cena za egzamin teoretyczny w UK to ok. £31, po zdaniu tego egzaminu, będziesz musiał przystąpić do testu praktycznego, którego cena to ok. 60 do 70£. Do całkowitych kosztów będziesz musiał doliczyć również koszt zakupu materiałów, jeżeli chcesz jak najwięcej zaoszczędzić możesz skorzystać z materiałów szkoleniowych, które są objęte promocją, znajdziesz je np. w Croydones.

  • Kategoria C, D

Tutaj koszty uzyskania prawa jazdy również nie są jednoznaczne. Wszystko zależy od umiejętności prowadzenia pojazdu i ilości godzin, które zdecydujesz się wyjeździć z instruktorem. Cena za godzinę jazdy to ok 50£. Średni koszt dla osoby początkującej, która nie miała nigdy styczności z samochodami ciężarowymi/autobusami to około £1400.

  • Kategoria C+E

W tym przypadku jest nieco inaczej – nie obowiązuje egzamin teoretyczny. Aby zdobyć pełne uprawnienia do kierowania pojazdami kat. C+E musisz zdać egzamin praktyczny. Podobnie jak w przypadku kat. C, D godzina jazdy z instruktorem kosztuje ok. 50£ i nie jest obowiązkowa. Kursant odbywa szkolenie w ilości godzin dostosowanych do jego umiejętności. Cena egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. C+E to ok. 40-50£.

 

Nie zdałem prawa jazdy za pierwszym razem – co teraz?

Koszty związane z powtórzeniem egzaminu są identyczne jak za pierwszym razem. Większość osób, którym nie udało się zdobyć uprawnień do kierowania pojazdem określonej kategorii, decyduje się na wykupienie dodatkowych godzin jazdy z instruktorem. Dodatkowo, jeżeli masz świadomość iż nie jesteś wystarczająco dobrze przygotowany do podjęcia kolejnej próby, możesz dokupić inne materiały szkoleniowe po polsku w formie CD lub online. Cena pakietu podstawowego z kompletem wszystkiego co niezbędne na egzamin teoretyczny i praktyczny to koszt ok 60£

 

Ile kosztuje wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, polskie prawo jazdy ważne jest tylko przez określony czas, który uzależniony jest przede wszystkim od wieku kierowcy, statusu społecznego i kategorii posiadanych uprawnień. Jeżeli chcesz przedłużyć ten czas możesz ubiegać się o wymianę polskiego dokumentu na brytyjski.

Pierwszym obowiązkowym etapem jest odpowiedź na pytania, które znajdują się na rządowej stronie internetowej. Jako osoba zamieszkująca w UK, będziesz musiał udzielić odpowiedzi na pytania: jak długo przebywasz na terenie kraju, ile masz lat, skąd pochodzisz oraz udzielić informacji na temat posiadanego prawa jazdy. Następnie spotkasz się z trzema etapami:

  • wypełnienie formularza,
  • dokonanie płatności,
  • wysyłka kompletu dokumentów.

Koszt takiego działania to ok £43, czas oczekiwania na dokument to maksymalnie do 3 tygodni.

 

 

Koszt uzyskania tymczasowego prawa jazdy w UK

Cena uzyskania tymczasowego prawa jazdy kategorii B poprzez złożenie wniosku listownie to £43. Tańszą i wygodniejszą opcją wydaje się jednak złożenie wniosku online, takie działanie kosztuje £34. W przypadku kategorii C i D tymczasowe prawo jazdy jest całkowicie bezpłatne a jego wyrobienie nie wymaga uiszczenia jakichkolwiek kosztów. Dokumentu nie wyrabia się natomiast w przypadku kategorii C+E.

Koszty uzyskania prawa jazdy w UK nie są jednoznaczne. Końcowa cena za kurs i zdobycie uprawnień zależy w dużej mierze od poziomu zaawansowania kierowcy i umiejętności prowadzenia pojazdu. Podczas nauki sam decydujesz ile godzin jazdy z instruktorem chcesz wykupić i jakie materiały do nauki będą Ci potrzebne.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *