Literatura rosyjska co warto przeczytać

Literatura rosyjska ma stabilne, słowiańskie korzenie. Dynamicznie rozwijała się przez lata, a jej współczesne oblicze intryguje czytelników na całym świecie. Warto przeczytać książki, które dowodzą jej niepowtarzalności.

Dzieła światowej literatury warto znać

Różnorodność tej przestrzeni pozwala wychwycić fascynujące różnice kulturowe. Pozycje wydawane na przestrzeni lat dowodzą, jak zmieniał się świat. Każda cywilizacja przechodziła stopniową, mniej lub bardziej dynamiczną ewolucję. W literaturze odnajdziemy jej ślad.

Klasyka literatury światowej

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/klasyka-literatury-swiatowej/

Literatura rosyjska powstała na przełomie X-XI wieku i nieustanie przechodziła ważne zmiany. Jest to jedna z najbardziej fascynujących, słowiańskich literatur. Przez setki lat zmieniała się poruszana tematyka, sposób jej prezentacji i potrzeby czytelników. Rosyjscy autorzy, pozostając wiernymi kulturowym wartościom, tworzyli, doskonale obrazując ówczesne realia. Jako świadkowie i uczestnicy przemian historycznych pozostawili po sobie cenne świadectwo.

Warto czytać klasyki i najnowsze książki z literatury rosyjskiej

Poruszana tematyka na pewno poszerzy nasze horyzonty. Zyskamy okazję, by zestawić znaną rzeczywistość z nową, niezbadaną przez nas przestrzenią. Nie zabraknie ponadczasowych tematów, poruszających wątków, ważnych informacji. Czytelnicy i krytycy literaccy na całym świecie doceniają wiele uniwersalnych dzieł literatury rosyjskiej. Pozycji, które zawsze wiele wnoszą.

Do współcześnie tworzących rosyjskich pisarzy należy Wiktor Pielewin. Jest to prozaik wizjoner, który ma status jednego z najbardziej znaczących twórców światowej kultury. Jego książki zawsze intrygują i znajdują odbiorców na całym świecie. Prozaik potrafi bowiem czynić celne aluzje odnośnie do zjawisk obserwowanych w dzisiejszym świecie.

Jedna z najlepszych książek Pielewina to „Miłość do trzech zuckerbrinów”

Ta powieść nadała nowe oblicze postmodernizmowi. Współczesna tematyka, obrazowe opisy i skłaniające do refleksji aluzje, to niepodważalne atuty pozycji. Fabuła intryguje. Nagle będziemy mogli przekonać się, kto tak naprawdę rządzi naszym światem. Fakt, że w terminie „zuckerbrin” kryją się dane założycieli dwóch gigantów internetowego świata, powinien zachęcać do lektury. Jest to Sergey Brin (Google) i Mark Zuckerberg (Facebook). Na temat trzeciej postaci informacje uzyskamy w trakcie czytania. Obawy mogą wzbudzać takie hasła jak terrowirus, czy pornozombie. Warto się z nimi jednak zmierzyć skoro „zuckerbriny” są niczym zabójczy wirus. Prawa rządzące społeczeństwem internetu, konsumeryzmu, niewolnictwa informacyjnego, seksu i terroryzmu, należy znać. Inaczej nie zdołamy ustrzec się przed zainfekowaniem.

http://tylkorelaks.pl/692-milosc-do-trzech-zuckerbrinow-9788381190923.html

Polecana książka Pielewina to S.N.U.F.F

Oszałamiająca, bestsellerowa powieść, w której fantastka zdaje się obrazem rzeczywistości. Ta frapująca antyutopia na temat kultury przyszłości stanowi aluzję odnośnie do aktualnych konfliktów. Bieda i przepych, barbarzyństwo i cywilizacyjny ład, rozwój technologiczny i zastój. Dwa różne kraje i dzielące je konflikty. Powieść analizuje konflikt istniejący między cywilizowanymi mieszkańcami Bizancjum/ Big Biz a nieokiełznanymi Orkami/Urkami zamieszkującymi w kraju Urkana. Pilot Damilola Karpov tworzy brutalne, niecenzurowane filmy zwane S.N.U.F.F. Potrzebują ich przedstawiciele Biznancjum, ponieważ, aby stworzyć obraz obcego, potrzebują ofiar. To nie jest zwykła książka lecz wizjonerska, postapokaliptyczna aluzja wobec aktualnych konfliktów.

Warto poznać ponadczasową prozę Andrieja Płatonowa. Jako pisarz epoki stalinowskiej, autor musiał mierzyć się z cenzurą. Świetny warsztat prozatorski, satyryczny, eseistyczny i dramaturgiczny, pozwolił Platonowi zobrazować realia ówczesnych czasów. Dzięki temu wiele jego publikacji stało się świadectwem historii.

S.N.U.F.F. – Wiktor Pielewin

Premiera 01.10.2018 roku

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

„Wykop” to książka z pogranicza prozy egzystencjalnej i absurdu

Płatonow uwidocznił tematykę zmagań jednostki ludzkiej z przeciwnościami losu, systemem i własnymi słabościami. Zyskamy okazję, aby poznać dawną, sowiecką rzeczywistość. Ówcześnie realizowano plan rozbudowy sowieckiego socjalizmu. W ciągu pięciu lat chciano dokonać „rozkułaczania” chłopów i przymusowo wcielić ich do kołchozów. Okres ten był niezwykle niesprzyjający. By zgromadzić środki na zakup traktorów, zachęcano chłopów, by obcinali koniom ogony. Wiele podobnych absurdów zaskoczy nas w trakcie lektury, którą można potraktować jako „lekcję historii” sprzed około 80 lat. Tytułowy „wykop” przygotowywany przez robotników to celny „baldachim” pozwalający ominąć cenzurę. Sarkazm, farsa, elementy tragikomedii i charakterystyczny styl autora sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

http://tylkorelaks.pl/645-wykop-9788379007479.html?search_query=wykop&results=2

Lew Tołstoj to jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze. Jako klasyk literatury rosyjskiej i światowej, pisarz został uznany za wybitny autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX-XX. Do dziś pozycje tego audytora cieszą się ogromną popularnością.

Polecana książka to „Spowiedź”

Ta krótka rozprawa stanowi świadectwo przemian światopoglądowych, której autor był świadkiem na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku. W książce dokonany zostaje rozrachunek z poprzednim stylem życia. Autor zestawia wczoraj z dziś. Jako człowiek „wychowany” w systemie pańszczyźnianym, właściciel chłopów, czy członek kręgów wojskowych i politycznych stara się dostosować do zmian. Poddaje swoje dotychczasowe osiągnięcia w wątpliwość i drobiazgową analizę.

 

„GRACZ. Z zapisków kelnera” to książka godna uwagi

Jest to nowela obyczajowa, którą czyta się szybko i przyjemnie. Poznamy świat tytułowego kelnera. Osoby pracującej w specyficznych warunkach. Wszyscy goście mają swoje potrzeby, którym należy wyjść naprzeciw. Jego zadaniem jest wiedzieć jak, bez względu na to, jak bardzo jest zmęczony wielogodzinną pracą. Jego zmysł obserwatorki jest niezwykle wyostrzony. To dzięki niemu już kilka szczegółów wystarcza, by zaczął ocenę nowych gości.

 

Literaturę rosyjską warto czytać, by poszerzyć horyzonty. Wiele książek pozytywnie nas zakończy i zaintryguje. Nie bez przyczyny przecież zachwyca się nimi świat.

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *