DomGastronomiaInne

Na co zwrócić uwagę wybierając płytę gazową? – 8 pytań

Kuchenka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w kuchni, który mimo swojej ogromnej popularności coraz rzadziej gości w aranżacjach. Nowoczesne rozwiązania umożliwiające montaż piekarnika w dowolnym miejscu i wysokości oraz płyty grzewczej w zabudowie przejmują rolę niegdyś modnych kuchenek, ale nie tylko funkcje estetyczne odgrywają tutaj istotną rolę. Wybierając sprzęt należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i ceną, a także parametry i funkcje, które pozwolą w pełni korzystać z możliwości tego urządzenia. Rynek obfituje w różnego rodzaju płyty grzewcze, jednak najpopularniejsza jest wciąż płyta gazowa. Czym jest, jakie ma funkcje i z jakich materiałów może być wykonana?

płomień w nowoczesnych kuchenkach wygląda bardzo efektownie
płomień w nowoczesnych kuchenkach wygląda bardzo efektownie

CZYM JEST PŁYTA GAZOWA?

Pewnie ci, którzy często wyszukują różne oferty w internecie dobrze wiedzą, że kuchenka gazowa do zabudowy niejedno ma imię, chodzi tutaj o rodzaj kuchenki wykorzystującej gaz ziemny albo mieszaninę LPG, czyli przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem propan-butan. Standardowe wyposażenie płyty to cztery palniki i piekarnik. Obecnie używane są najczęściej piekarniki elektryczne i zapalniki elektryczne. Tam, gdzie dostęp do sieci gazowej jest utrudniony, stosowane są urządzenia zasilane gazem LPG z butli. W małej kuchni sprawdza się opcja klasycznej kuchenki z piekarnikiem i płytą, natomiast w pomieszczeniach o dużej powierzchni i w zabudowach stosuje się osobno piekarniki i nowoczesne płyty gazowe do kuchni.

W celu zakupienia najlepszego urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • liczba palników znajdujących się na płycie – najpopularniejsze to dwupalnikowe, trzy lub nawet pięciopalnikowe,
  • jaką powierzchnią dysponujemy na blacie kuchennym,
  • ile zużywamy energii i jak dużo czasu spędzamy w kuchni,
  • jakie palniki chcemy posiadać na płycie grzejnej – stalowe, żeliwne,
  • czy urządzenie jest estetyczne.

Pamiętajcie też, aby pozostawić nad kuchenką dużą wolną przestrzeń, nie wieszajcie tam szafek kuchennych, najlepiej jakby nad nią wisiał okap. Nie instalujcie płyty gazowej blisko lodówki, gdyż może ona zaburzyć pracę sprzętu do gotowania.

Z JAKICH MATERIAŁÓW MOŻE BYĆ WYKONANA KUCHENKA GAZOWA?

  • stalowa – jest bardzo efektowna, dlatego też jest tak bardzo popularna. Fakturę ze stali nierdzewnej łatwo wkomponujecie w wystrój kuchni, ponieważ poszczególne jej elementy występują w wersji inox. Poza tym gładka powłoka jest bardzo łatwa do czyszczenia i bardzo trwała. W swojej budowie podobna jest do kuchenek emaliowanych.

A oto przykład – płyty gazowe Kernau ze stali są eleganckie i wygodne w obsłudze, na przykład model KGH 7511 TCI X wyposażony w 5 różnej wielkości palników, w tym palnik TURBO o największej mocy 3800. Zaletą tej płyty jest automatyczna zapalarka oraz wygoda w użytkowaniu, montaż w zabudowie.

płyta gazowa stalowa
płyta gazowa stalowa

Prezentujemy inny model płyty ze stali nierdzewnej Kernau również pod zabudowę KGH 6422 CI X – płyta wyposażona w cztery palniki, sterowana z frontu z automatyczną zapalarką zintegrowaną z pokrętłami sprawiającą, że zapalenie palnika jest bardzo łatwe i sprawne. Stabilna i odporna na wysokie temperatury o uniwersalnym wyglądzie.

płyta gazowa do zabudowy
płyta gazowa do zabudowy
  • emaliowana – to płyta najpopularniejsza. Klienci szczególnie upodobali sobie kuchenki w kolorze białym, ale do wyboru są także beżowe, czarne i w kolorze miedzi. Co ciekawe, płyty gazowe emaliowane są często stylizowane na retro, więc modele te są naprawdę oryginalne. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest łatwość w utrzymaniu. Wadą jest to, że emalia łatwo się odpryskuje i nie ma tak wysokiej odporności na uderzenia, jak płyty grzewcze z innych materiałów. Charakterystyką emalii jest to, że ruszty osadzone są tutaj w zagłębieniu. Takie osadzenie sprawia, że łatwo jest utrzymać kuchenkę w czystości.
płyta gazowa emaliowana
płyta gazowa emaliowana

Przykładem jest emaliowana płyta w stylu retro KGH 644 CO w kolorze miedzi idealna do mieszkań urządzonych w starym stylu. Zaletą są 4 palniki i ruszty stalowe oraz automatyczna zapalarka.

  • szklana – z hartowanego szkła. Poprzez swoją szklaną fakturę gazówka szklana najbardziej przypomina kuchenkę elektryczną. Osadzone w pięknej szklanej tafli palniki prezentują się wybornie, model ten dedykowany jest do nowoczesnych i awangardowych kuchni.
płyta gazowa szklana
płyta gazowa szklana

Jaki kolor szkła?

Tutaj wybór jest duży, bo choć standardem jest czerń, możecie także wybrać kolor biały, srebrny oraz grafitowy. Jeśli zdecydowaliście się na któryś w wymienionych kolorów, zwróćcie uwagę na ramkę brzeżną płyty, gdyż chroni ona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czy łatwo jest czyścić szklaną kuchenkę? Gładka warstwa wierzchnia jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, minusem jest fakt, że na ciemnej powierzchni łatwiej widać zacieki i smugi!

Jeśli nie chcecie mieć problemów z estetycznym wyglądem, wybierzcie zatem raczej jasną powłokę. Szklana gazówka do zabudowy ma to do siebie, że płyny po wykipieniu mogą się wylać na blat lub meble, często także podchodzą pod kurki.

  • Ceramiczna – to model płaski i gładki, dzięki czemu macie ułatwione czyszczenie powierzchni. Ceramika wpływa na to, że taki sprzęt oparty na spiralach elektrycznych lub lampach halogenowych jest bardzo odporny. Zaletą jest sprawne przewodnictwo cieplne zachodzące w wyznaczonych polach grzewczych. Dzięki temu pozostałe miejsca są chłodne. Przed czyszczeniem należy najpierw wystudzić kuchenkę, powierzchnię myjemy ją samą wodą i miękką ściereczką.
płyta gazowa ceramiczna
płyta gazowa ceramiczna

Innym przykładem jest czarna płyta KGH 6463 CI B – wyposażona w 4 palniki tej samej wielkości i odporne na uszkodzenia ruszty żeliwne, które sprawiają, że urządzenie jest wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Model wyposażony jest w automatyczną zapalarkę, pasuje do nowoczesnych kuchni. Ceramiczne gazówki Kernau to także jasne, białe modele jak np. KGH 6463 CI W – urządzenie czteropalnikowe z odpornymi na uszkodzenia rusztami żeliwnymi.

CO MUSZĘ WIEDZIEĆ O PALNIKACH?

Palniki to jedna z najważniejszych funkcji w kuchence. Należy zwrócić uwagę na ich moc, która podawana jest w watach i zależy od wielkości palnika. Płyta gazowa do zabudowy najczęściej składa się z jednego dużego palnika, dwóch średnich oraz jednego małego. Jakie palniki wybrać?

Wszystko zależy od tego, ile gotujecie. Jeśli bardzo intensywnie i używacie dużych garnków, przydatne będą palniki z podwójną, potrójną lub poczwórną koroną. Dostępne są także płyty z palnikami eliptycznymi umożliwiające gotowanie w niestandardowych garnkach tj. woki, czy podłużne brytfanki. Do każdej potrawy trzeba podejść indywidualnie, a kuchenki o nietypowych rozwiązaniach ułatwiają przygotowywanie posiłków.

CO MUSZĘ WIEDZIEĆ O RUSZCIE?

Do wyboru mamy ruszty żeliwne i ruszty ze stali emaliowanej jednolite i dzielone najczęściej na dwie części. Kuchenka gazowa o ruszcie wspólnym dla wszystkich palników sprawia trudności w czyszczeniu. Wielkość oraz masa rusztu żeliwnego utrudnia mycie w misce, oraz uniemożliwia mycie w zmywarce. Plusem tego typu urządzeń jest to, że nie ulegają odkształceniom przy wysokich temperaturach. Racjonalnym rozwiązaniem jest wybór kuchenki z rusztem podzielonym na dwie części, zapewnia większą stabilność niż małe ruszty. Produkty emaliowane lepiej reagują na detergenty i łatwiej jest utrzymać je w czystości, jednak w przeciwieństwie do rusztów żeliwnych są mniej stabilne i trwałe.

JAKI ROZMIAR PŁYTY WYBRAĆ?

Rozmiar zależy od ilości palników. Standardowe płyty gazowe mają cztery palniki. Przy czterech palnikach spotkacie się z szerokością płyty wynoszącą 60 lub 50 cm. Oczywiście możecie kupić także inne modele, na przykład kuchenkę z jednym lub dwoma palnikami, jest to tzw. model Domino. Ma on szerokość około 30 centymetrów. Są też egzemplarze bardziej rozbudowane mające około 110 cm z 5 lub 6 palnikami. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaki rozmiar kuchenki wybrać, zwróćcie przede wszystkim uwagę na to, ile gotujecie oraz jak często.

kuchenka z panelem przednim
kuchenka z panelem przednim

JAKIE ZABEZPIECZENIA?

Czujnik zabezpieczający wypływ gazu – to bardzo ważny element w kuchence i koniecznie zwróćcie na niego uwagę. Taki zabezpieczający czujnik odetnie dopływ gazu w razie, gdy przypadkowo zgaśnie płomień, co może się przytrafić na przykład po wykipieniu mleka. A co z dziećmi?
Istotne jest, aby kuchenka miała system specjalnie blokowanych pokręteł. System ten sprawi, że dziecko samo nie będzie w stanie uruchomić takiego urządzenia. Zabezpieczeniem jest także funkcja zapalarki w pokrętłach.

JAKIE DODATKOWE FUNKCJE?

Wybierając kuchenkę gazową, uwzględnij dodatkowe funkcje i rozwiązania, które pozwolą Ci bezpiecznie i wygodnie użytkować sprzęt. Jeśli już zdecydowaliście o ilości i rodzaju palników oraz wybraliście zapalarkę, kolejnym krokiem jest wybór nowoczesnego sprzętu, który zapewni prostą i sprawną obsługę. Plusem płyt gazowych jest ekonomiczność, eksploatacja gazu jest tańsza niż w przypadku do modeli elektrycznych, które zużywają dużo energii. Warto wybierać modele z automatyczną zapalarką zintegrowaną z palnikami, które pozwalają uniknąć poparzeń przy ręcznym zapalaniu.

Sterowanie dotykowe, czy z frontu? Sterowanie z frontu jest wygodniejsze, ponieważ pokrętła znajdują się na boku lub u dołu. Są także dodatkowe parametry wpływające na estetykę urządzenia. Jest to na przykład funkcja semi-filo, dzięki której zamontujecie płytę na równi z blatem. To sprawi, że kuchenka będzie wyglądała niezwykle efektownie.

JAKIE ZALETY MA KUCHNIA GAZOWA?

Kuchenki gazowe nadają klasyczny klimat wnętrzom, a potrawy przyrządzane na wolnym ogniu smakują zdecydowanie lepiej. Gazówki mają też tę zaletę, że są stosunkowo tanie, do wyboru mamy różnorodność palników – o dużej mocy, palniki średnie oraz małe. Możemy je dopasować do intensywności palenia i do garnka. Kolejna zaleta to komfort – stabilny ruszt podtrzymuje garnki, które mają okrągłe dno. Nowoczesne gazówki mają też to do siebie, że są bezpieczne – posiadają wiele funkcji zabezpieczających.

Zakup płyty gazowej nie jest prostym zadaniem. Możliwość wyboru spośród wielu modeli w tym płyty pod szkłem, ceramiczne, emaliowane i stalowe, do zabudowy lub wolnostojąca z piekarnikiem, w różnych kolorach i dowolnym rozmieszczeniu palników – kwestia wyboru pozostaje sprawą indywidualną. Należy samemu zdecydować i wybrać pomiędzy ceną, wyglądem, funkcjonalnością i praktycznością. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kryteria, znacznie łatwiej będzie znaleźć Ci produkt spełniający oczekiwania i potrzeby względem urządzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *