DomWiadomości budowlane

Jaką blachę wybrać na dach

Nowoczesne pokrycia z blachy cieszą się zainteresowaniem niewiele mniejszym niż tradycyjne dachówki. Blacha płaska, trapezowa, blachodachówki czy też płytki dachowe pasują do domów o tradycyjnej jak i nowoczesnej architekturze. Poniżej podpowiadamy jakie pokrycie dachowe wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę.

Decydując się na blachę trapezową lub blachodachówki warto poszukać materiału, który jest efektywny, trwały i solidny. Aby odpowiednio dobrać pokrycie dachowe należy wziąć pod uwagę nie tylko kształt dachu ale również usytuowanie domu. Pokrycia z blachy stalowej ocynkowanej są zabezpieczone odpowiednio dobrymi powłokami, które chronią blachę przed korozją spowodowaną wilgocią powietrza i utratą koloru pod wpływem promieniowania UV. Dodatkowo każda z zabezpieczonych powłok wybranej blachy jest także odporna na zabrudzenia. Z uwagi na rodzaj powłoki ochronnej niektóre blachodachówki nadają się do stosowania w klimacie wilgotnym a inne z zanieczyszczonym powietrzem.

Kształt dachu

Do dachów o prostej formie możemy wybrać pokrycia wielkoformatowe takie jak np. blachodachówka w arkuszach lub blacha płaska w zwojach lub panelach. Przy dachach skomplikowanych lepiej jest wybrać pokrycia w postaci paneli lub modułu. Ich przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone do minimum. Aby dopasować moduł do szerokości połaci, wystarczy go położyć pod ten wcześniej zamontowany o taką liczbę fal jaka jest w danym miejscu potrzebna. W sytuacji kiedy dach jest prosty i dwuspadowy a dodatkowo ma krótki okap, który płynnie przechodzi w elewację i jest wykończony tym samym materiałem co dach najlepiej jest wybrać blachę płaską i cynkowo-tytanową. Taki rodzaj blachy łatwo jest formować bez pęknięć i drobnych uszkodzeń, jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że bez najmniejszego problemu dopasujesz ją do niemal dowolnego kształtu.

Lokalizacja budynku

Do krycia dachu budynku położonego blisko dachu na zadrzewionej działce najrozsądniej jest wybrać blachodachówkę lub blachę płaską z powłoką z połyskiem, całkowicie odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, które mogą być spowodowane spadającymi gałęziami, szyszkami, igliwiem, wiatrem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Na terenach o wysokiej wilgotności powietrza, zasoleniu i terenach przemysłowych zanieczyszczonych związkami siarki, chloru i azotu zaleca się stosowanie powłok poliuretanowych o wysokiej klasie korozyjności RC5. Taki rodzaj pokrycia dachowego mają większą odporność na brud, sadzę i czynniki atmosferyczne. Takim rodzajem blachy, okrywa się powierzchnię o spadku co najmniej 4 stopni. Dodatkowo od kąta nachylenia zależy również rodzaj zastosowanego połączenia blachy.

Blacha na dach

Rodzaje blachy dachowej:

  • Płaska
    Blachą płaską może być blacha stalowa, miedziana, aluminiowa lub cynkowo-tytanowa. Często bywa fabrycznie wykończona powłoką dekoracyjną lub tylko pokryta warstwą antykorozyjną tj. ocynk, alucynk. Blacha płaska sprzedawana jest w taśmach lub arkuszach. Sprzedawane w sklepie produkty mogą różnić się pod względem grubości – zazwyczaj mają od 0,4 do 1,5 mm. Układa się na sztywnym poszyciu zamontowanym do konstrukcji stalowej na równym i stabilnym podłożu wykonanym z płyt OSB, izolowanych przeciwwilgociowo specjalistyczną folią lub papą. Niektórzy producenci blach płaskich oferują systemowe rozwiązania pozwalające zrezygnować ze sztywnego poszycia. Arkusze takiej blachy mają pionowe przetłoczenia usztywniające i gotowe rąbki stojące dostosowane do łączenia na zatrzask.

  • Trapezowa
    Posiada metalowy rdzeń o grubości od 0,4 do 1 mm i ochronno dekoracyjną. Jej budowa jest prosta i funkcjonalna. Posiada równoległe przetłoczenia o kształcie trapezu. Producenci oferują również blachy trapezowe bez powłok, które zabezpieczone zostały jedynie alucynkiem lub ocynkiem. Pokrycia z blachy to idealne rozwiązanie dla budynków utrzymanych w nowoczesnej stylistyce na dachach domów o klasycznej i tradycyjnej architekturze, wykończonych w sposób tradycyjny prezentują się profesjonalnie i elegancko. Blachę trapezową mocuje się do konstrukcji dachowej za pośrednictwem rusztu nośnego z łat i kontrłat.Najczęściej deklarowanym problemem są hałasy z jakimi z pewnością spotkamy się podczas opadów. Szczególnie uciążliwe jest to w sytuacji kiedy poddasze ma charakter użytkowy.

  • Blachodachówki w arkuszach
    Są tak wytłoczone aby ułożeniu przypominały kształtem pokrycie z dachówek. Na ich powierzchni wytłoczony zostaje wzór przypominajcy kształtem kilka rzędów dachówek. Rdzeń blachodachówek najczęściej wytwarzany ze stalowej blachy zabezpieczonej z obu stron alucynkiem lub ocynkiem oraz kilkoma warstwami ochronnymi. Blachodachówki w arkuszach produkowane są również z aluminium. Od spodu rdzeń zabezpieczony jest poliestrem lub inną warstwą polimerową. Wierzch blachy pokrywa dekoracyjna powłoka z puralu, poliestru lub innego tworzywa. Dzięki takim zabiegom pokrycia dachowe mają atrakcyjny wygląd oraz kolor, może być matowa lub półmatowa a także gładka bądź fakturowana. Oferowane przez różne firmy blachodachówki różnią się wzornictwem i wysokością wytłoczeń. Wysokość wytłoczeń waha się najczęściej pomiędzy 14 a 63 mm. Najczęściej spotykane są jednak fale, im wyższe są fale tym blachodachówka jest sztywniejsza, co sprawia że wymaga mniejszej ilości łat. Wyższe wytłoczenia wiążą się jednak z wyższą ceną.

Niestety blachodachówka ma swoje wady. Można ją stosować tylko i wyłącznie na dachach o nachyleniu połaci 9 stopni lub w przypadku blachy pokrytej warstwą posypki mineralnej i ceramicznej 12 stopni. Nie będzie możliwe natomiast zastosowanie tej blachy przy blachach prostych. Blachodachówka jest jednak zazwyczaj słabej jakości i posiadają złą izolacyjność akustyczną.

  • Blachodachówki w panelach
    Ten rodzaj pokrycia dachowego to długie i wąskie panele. Najczęściej mają szerokość jednego rzędu dachówek ceramicznych. Są odporne a po ułożeniu dużo bardziej przypominają pokrycia dachowe. Długość paneli blachodachówek to najczęściej 1-4 m i szerokość ok 30 cm. Są dodatkowo odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Powłoka blachodachówek w panelach pokryta jest posypką z kruszywa ceramicznego, skalnego albo kwarcowego.
  • Płytki i łuski z blachy
    Z blachy wykonywane są również różne drobne elementy pokryciowe. Są to wyroby z najwyższej pólki więc również ich cena jest wysoka. Elegancki i stylowy efekt, który osiągniemy po ułożeniu rekompensuje jednak cały wydatek. Płytki produkuje się z blachy miedzianej lub aluminiowej. Mają kształt pojedynczych dachówek. W sprzedaży znajdziemy również, krótkie miedziane panele, które odwzorowują kilka dachówek w rzędzie.Płytki i łuski najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów o skomplikowanym kształcie, są to dachy wielopołaciowe z licznymi lukarnami.
Blachodachówka

Przykładowe ceny pokryć dachowych z blachy w 2018 roku

Różnice cen mogą być zasadniczą kwestią podczas wyboru pokrycia dachowego. Producenci oferują różne cenniki i u każdego z nich możesz spotkać się z innym kosztem zakupu blachy trapezowej czy blachodachówki. Minimalne ceny wyglądają następująco:

  • blachodachówka zwykła – ok. 30zł/m2,
  • blachodachówka modułowa – ok. 40zł/m2,
  • blachodachówka z posypką mineralną – ok. 60zł/m2,
  • płaskie blachy dachowe – 30zł/m2,
  • blacha fałdowa – 15zł/m2,

Przed wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego należy więc poważnie się zastanowić. Pod uwagę musimy wziąć wiele aspektów, na przykład ten gdzie usytuowany jest budynek i czego oczekujemy.

 

0 komentarzy do “Jaką blachę wybrać na dach

  • Co do blachy trapezowej jako pokrycia domu, nie polecam z własnej autopsji. Na poddaszu mamy akurat sypialnię i mini biuro, więc deszczowe pogody nie pozwalają szybko zasnąć, czy skupić się na pracy. Może z biegiem czasu da się do tego przyzwyczaić, ale jest to dosyć uciążliwe. O wiele lepiej dołożyć i zainwestować w blachodachówkę. Mimo że blacha trapezowa https://glinmet.pl jest oszczędnym rozwiązaniem, te wady akustyczne skutecznie ją eliminują.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *