Kredyty i pożyczki dla firm – o czym warto pamiętać starając się o wsparcie dla przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców, jak ognia unika kredytów i pożyczek dla firm. W ich opinii, potrzeba wzięcia dodatkowych pieniędzy oznacza, że biznes nie idzie najlepiej, a z inwestycjami lepiej poczekać, gdy samodzielnie uzbiera się odpowiednią kwotę. Jest to podejście, które trudno uznać za właściwe, bo odpowiednio dobrana pożyczka może znacznie przyspieszyć rozwój firmy, pomóc dynamiczniej działać na rynku, a także wesprzeć przedsiębiorstwo w oczekiwaniu na lepszą koniunkturę. Nie oznacza to jednak, że każda pożyczka jest dobra dla firmy. Ważne jest również to, aby dobrać odpowiedni typ kredytu dla firmy, dostosować go do okoliczności i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Oto najważniejsze informacje na temat pożyczek dla firm.

Typy pożyczek dla firm – jaki dobrać kredyt do okoliczności?

Według najprostszego podziału, kredyty dla firm można podzielić na trzy typy. Kredyt inwestycyjny, gotówkowy i obrotowy. Różnią się przede wszystkim cele pozyskania pieniędzy, a co za tym idzie również formalności, które trzeba spełnić, starając się o takie wsparcie. Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, musi zostać przeznaczony na inwestycje w firmie – nowy sprzęt, maszyny lub rozbudowę przestrzeni. Z jednej strony, ewentualny pożyczkodawca będzie wymagał dokumentów poświadczających, że taka inwestycja jest faktycznie potrzebna, a także również plan jej przeprowadzenia. Jednocześnie jest też sygnałem, że firma się rozwija, a dzięki dodatkowym środkom najpewniej uczyni to to jeszcze szybciej i można uznać, że jest wiarygodnym partnerem do udzielenia pożyczki.

Innym typem pożyczki dla firm jest tak zwany kredyt obrotowy lub odnawialna linia kredytowa. Dzięki takiej formie, bank daje możliwość skorzystania z pewnej kwoty pieniędzy w razie potrzeby. Jeśli w danej chwili nie ma potrzeby brać pożyczki, przedsiębiorstwo nie ponosi żadnych kosztów lub ewentualnie niewielką opłatę za udzielenia takiej możliwości. Kiedy może przydać się taka forma pożyczki? Zazwyczaj, gdy pracuje się w branży, w której dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku i trudno przewidzieć, kiedy zakupy lub inne wydatki będą najbardziej opłacalne, a jednocześnie – gdyby każdorazowo starać się o nową pożyczkę – wiele dobrych okazji może okazać się nieaktualnych. Bardzo często o odnawialny kredyt dla firm można starać się podczas zakładania firmowego konta.

Ostatnim typem pożyczki dla firm jest klasyczny kredyt gotówkowy. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, choć tak naprawdę najczęściej, wykorzystuje się je w sytuacji awaryjnej. Na przykład, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami, a firma musi uregulować własne zobowiązania lub gdy przytrafia się gorszy okres i trzeba wesprzeć przedsiębiorstwo gotówką na bieżące działania. W takiej sytuacji trzeba dokładnie przeanalizować ile tak naprawdę potrzeba pieniędzy i jak mądrze je wydać, żeby nie okazało się, że pożyczka dla firmy, która miała pomóc jej przetrwać, pogrąża ją ostatecznie.

Kredyt dla firmy – na co należy zwracać uwagę?

Kredyt dla firmy, podobnie jak kredyty dla indywidualnych klientów, należy brać z rozwagą i zwracać uwagę na szczegóły, od których tak naprawdę w największym stopniu zależy czy jest on na korzystnych warunkach i lepiej poszukać innej oferty. Niezmienne są również najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę kredytu dla firmy, czyli wysokość oprocentowania, a także ostateczny koszt, na który oprócz wspomnianego oprocentowania wpływ mają też takie kwestie jak prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty manipulacyjne. Trzeba też pamiętać, że oferta kredytów dla firm jest bardzo zróżnicowana i najczęściej opracowywana indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa. Firma o ugruntowanej pozycji na rynku i stabilnych dochodach, może liczyć na lepsze warunki niż dopiero startujące przedsiębiorstwo lub takie, które przechodzi okresowe trudności. Warto też dodać, że koszt kredytu uzależniony jest też od okresu kredytowania – jeśli kredyt na firmę wzięty jest na krótszy okres, trzeba liczyć się z wyższą ratą, ale szybszą spłatą, jeśli natomiast na dłuższy – co miesiąc płaci się mniej, ale w ogólnym rozrachunku koszt pożyczki może być wyższy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, a warunki kredytu i jego spłaty trzeba dobrać indywidualnie do potrzeb i możliwości finansowych firmy.

Gdzie szukać pożyczki dla firmy?

Większość przedsiębiorców, dla oszczędności czasu, szuka kredytu dla firmy w banku, który prowadzi rachunek. Może to uprościć procedury, ale wcale nie oznacza, że oferta jest korzystna. Rzadziej porównuje się oferty kilku różnych podmiotów świadczących usługi finansowe i na tej podstawie podejmuje decyzję. Trudno dziwić się takiemu podejściu, bo w taki sposób można najszybciej uzyskać wsparcie. Jednocześnie warto podkreślić, że są metody, dzięki którym można nie tylko porównać propozycje wielu banków i instytucji finansowych, ale nawet sprawić, że to one będą odzywały się do przedsiębiorcy i przedstawiały swoje propozycje. To tak zwane platformy zakupowe. Przykład takiej można znaleźć pod linkiem: https://aleo.com/pl/firmy/uslugi-dla-firm/uslugi-finansowe-i-doradcze/kredyty. Jak to działa? Swoje usługi lub doradztwo oferują tam tysiące podmiotów, które można dowolnie przeglądać i porównywać. Jednocześnie przedsiębiorca może sam przygotować informacje na temat usługi, w tym wypadku kredytu dla firmy, której potrzebuje. Warto określić jakiej pożyczki się oczekuje, jaki jest jej cel oczekiwania wobec instytucji kredytującej. Można nawet powiedzieć, że w pewien sposób działa to, jak przetarg, ale niezobowiązujący, bo ostateczna decyzja i tak należy do przedsiębiorcy. Bez względu jednak na formę kredytu ani sposób ubiegania się o niego, pożyczka na firmę sama w sobie nie jest złym rozwiązaniem, o ile ma konkretny cel i może pomóc rozwinąć prowadzoną działalność.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *