Jak dbać o kominek

Prawidłowe użytkowanie kominka nie wydaje się skomplikowane. Dzięki znajomości odpowiednich procedur oraz zabiegom konserwacyjnym realizowanym w sezonie grzewczym możesz wpłynąć na lepszą wydajność urządzenia. Każde urządzenie grzewcze wymaga cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Wezwanie fachowa to nie jedyne co możesz w tej sytuacji zrobić. Warto więc poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym unikniesz poważniejszych problemów i będziesz mógł cieszyć się ciepłem prawidłowo działającego kominka.

1. Odpowiedni opał do kominka

Jak się okazuje najczęściej pojawiającym się problemem w użytkowaniu kominków jest brak prawidłowego opału. Chęć zaoszczędzenia nie zawsze wychodzi na dobre, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać najlepsze efekty i nie żałować wydanych pieniędzy. Najlepsze do kominka jest suche drewno, które ogrzeje dom i nie spowoduje cofania się dymu. Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Jest ono gęste i twarde co znacząco wpływa na jakość opału. Wysoką wartość opałową gwarantuje tylko drewno dobrze wysuszone. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nie powinno używać jako opał drewna iglastego ponieważ zawiera dużo żywicy, który paruje powodując powstawanie trudnego do usunięcia osadu na wewnętrznych stronach kominka.

Zdecydowanie nie należy stosować drewna lakierowanego, klejonego lub zabezpieczonego środkami chemicznymi. Taki rodzaj opału jest szkodliwy nie tylko dla wnętrza kominka ale również powoduje zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie.


2. Systematyczne przeglądy

Istotne jest aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokładnie sprawdzić drożność instalacji odprowadzającej spaliny. Zgodnie z polskim prawem, instalacja kominowa powinna być dokładnie sprawdzana co najmniej dwa razy do roku. Dokładne udrożnienie komina to podstawa do prawidłowego funkcjonowania instalacji i gwarancja prawidłowego ciągu w kominie, który z kolei umożliwia bezpieczne i efektywne spalanie opału. Czyszczenie instalacji powinien wykonać specjalnie zatrudniony w tym celu zespół specjalistów, wówczas masz pewność, że działania zostały wykonane prawidłowo i będziesz mógł czuć się pewnie i bezpiecznie we własnym domu.

3. Zadbaj o czystość kominka

Efektywne i prawidłowe działanie kominka jest możliwe między innymi dzięki utrzymaniu prawidłowej czystości wewnątrz i na zewnątrz niego. Elementy żeliwne i szyba, bez odpowiedniego zabezpieczenia i środków niezbędnych do ich ochrony szybko ulegają zniszczeniu. Utrzymanie czystości komory spalania oraz kanałów spalinowych jest niezwykle istotne, jeżeli chodzi o wydajność cieplną kominka. Każdy właściciel kominka dokładnie wie, że na jego wewnętrznych ścianach, podczas użytkowania gromadzą się czarne, tłuste i brudzące sadze spalinowe. Powstały osad, tworzy swego rodzaju izolację utrudniającą prawidłowe przenikanie ciepła na zewnątrz. Jeżeli nie zatroszczysz się o utrzymanie czystości w wewnętrznej stronie kominka, z pewnością, będzie on produkował mniej ciepła przenikającego na zewnątrz.

Czym czyścić kominek?

Do czyszczenia żeliwnych elementów niezbędna będzie tradycyjna szczotka, zagarniaczka i pogrzebacz. Wielu producentów takich jak np. znany wszystkim Gold Drop, oferuje przeróżne środki czystości przeznaczone między innymi do czyszczenia kominków. Warto skorzystać z takiej oferty i wybrać produkt, który nie tylko usunie nagromadzony brud ale również zapobiegnie szybkiemu jego powstawaniu. Jedną z propozycji jest Dix Profesional Express Cleaner (klik) do czyszczenia szyb kominkowych, grili i kuchenek. Innowacyjna formuła sprawia, że jest on niezwykle skuteczny i działa już w 5 min w przypadku najtrudniejszych zabrudzeń, nie niszcząc przy tym uszczelek izolacyjnych, nie pozostawiając smug a co najważniejsze nie rysując czyszczonej powierzchni. Odpowiednio dobrany płyn aktywnie rozpuszcza sadzę i uciążliwe okopcenia, pozwala pozbyć się tłuszczu pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą.Mycie szyby kominkowej bez użycia odpowiedniego płynu może być uciążliwe i zajmie bardzo dużo czasu, z odpowiednim środkiem czystości osiągniesz swój cel dużo szybciej. Szyby z kurtyną powietrzną wymagają częstszego mycia, trzeba robić to co kilka dni, musisz również szczególnie dbać o drożność szczelin, którymi powietrze dostaje się do środka. Systematyczne stosowanie środków czystości pozwala utrzymać czystość i piękny wygląd kominków, pieców i grili.

Pamiętaj: Szybę pokrytą warstwą metalu, myje się sporadycznie ponieważ podczas palenia z mocą nominalną proces pirolizy, który przebiega na jej wewnętrznej powierzchni gwarantuje samoczynne i automatyczne oczyszczanie się szkła.

Podstawowym elementem, który należy spełnić aby szyba zbyt szybko nie ulegała zabrudzeniom jest wspomniane wcześniej palenie suchym drewnem. Do czyszczenia kominków ze szkłem możesz użyć tradycyjnych płynów do szyb, do zwykłej ceramiki szklanej użyj specjalnego płynu ze specjalnym zastosowaniem do szyb kominkowych. Zwróć uwagę aby po myciu dokładnie oczyścić powierzchnię z resztek pyłu, ponieważ mogą one mocno przywrzeć do szkła. Całkowicie wykluczone jest użycie do czyszczenia materiałów ściernych, które mogą uszkodzić szybę.

4. Jak rozpalać ogień

Palenie w kominku warto rozpocząć od podpalenia w palenisku kawałków zgniecionego papieru gazetowego, najlepiej jeżeli jest to papier czarno-biały. W momencie kiedy palenisko jest już odpowiednio nagrzane można rozpocząć układanie najpierw pogniecionych gazet, następnie drobnych szczap suchego drewna (najlepiej zrobić to pionowo), na końcu natomiast grubszych kawałków drewna. Odpowiednio przygotowane palenisko można podpalić w dolnej części. Następnym etapem jest przymknięcie drzwiczek wkładu i pozostawienie kilku centymetrowej szczeliny. Rozpalanie powinno przebiegać przy otwartym szybrze i maksymalnie otwartych wlotach powietrza, wówczas mamy pewność, że ogień rozprzestrzeni się dużo szybciej na całą porcję opału w palenisku. Następnie uzupełniamy opał do pełna, zamykamy szyber i ustalamy manetki regulacji spalania zgodnie z potrzebą.

Zastosowanie się do powyższych zasad zapewni najlepsze efekty korzystania z domowego kominka. Warto pamiętać o najważniejszych zaleceniach i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji kominowej oraz jej czystość, wówczas będziesz mógł cieszyć się ciepłem prawidłowo działającego kominka przez cały okres grzewczy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *