Jakie mleko powinno pić niemowlę?

Wokół mleka krowiego i modyfikowanego w diecie niemowląt narosło wiele mitów. Niegdyś bez zastanowienie w zasadzie zastępowało się mleko matki tym pochodzącym od krowy, a dzisiaj zastanawiamy się, które z modyfikowanych mlek będzie najlepsze. Jak to jest z tymi produktami mlecznymi w diecie dzieci?

Lekarze i dietetycy w Europie są zgodnie, że mleko dla niemowląt jest podstawowym źródłem wapnia w diecie najmłodszych i zdecydowanie powinniśmy je podawać dziecku, o ile oczywiście nie jest ono uczulone na laktozę. Dlaczego wapń jest taki ważny w pierwszych miesiącach życia? Ponieważ wtedy to tworzy się połowa masy kostnej. Na drugą przyjdzie czas dopiero między 25 a 30 rokiem życia. Później zaś będzie jej już tylko ubywało. Dlatego im więcej wapnia przyjmie dziecko, tym lepiej i tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób, takich jak osteoporoza.

Kolejne nie mniej istotne pytanie, to: mleko dla niemowląt modyfikowane czy naturalne mleko z piersi matki. Nie jest dla nikogo zaskakujące, że w pierwszym roku życia dziecka najlepszym dla niego pokarmem jest oczywiście mleko matki, które dostarcza mu wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych, poza witaminą D, którą należy podawać w kropelkach niezależnie od pory roku. Starsza dzieci, które mają już urozmaiconą dietę i częściej przebywają „na słońcu” nie potrzebują już zewnętrznych źródeł witaminy D.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe. Wtedy najlepszym sposobem na dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników jest mleko dla niemowląt modyfikowane. Jest to mleko krowie, które przeszło specjalny proces modyfikacji tak, żeby zawierało wszystko, co małemu człowiekowi jest potrzebne do prawidłowego rozwoju. Warto zapamiętać, że niemowlęta nie powinny pić mleka prosto od krowy czy koziego, ponieważ zawiera ono białko różniące się od tego, które znajduje się w mleku mamy i mleku modyfikowanym. Poza tym warto pamiętać, że mleko krowie i kozie ma niekorzystną dla malucha zawartość składników odżywczych, głównie sodu i fosforu, co prowadzi do nadmiernego obciążania nerek.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *