Kanalizacja – prace ziemne

Odpowiednie przygotowanie kanalizacji jest jednym z najważniejszych elementów podczas budowy nowego domu. Plany, które zastosowywane są w projektach, nie zawsze mają odniesienie do rzeczywistości. Wiązać się to może przede wszystkim ze zmianami, którymi chcemy wprowadzić podczas dopasowywania układu pomieszczeń do naszych preferencji. Jednym z kluczowych elementów może być również ukształtowanie terenu oraz miejsce, w którym umiejscowione będą zbiorniki na nieczystości na działce

Koparka wykorzystywana do prac ziemnych przy kanalizacji

Przygotowanie odpowiednich materiałów oraz użycie ich w prawidłowy sposób będzie miało kluczowy wpływ na komfort mieszkania w przyszłości. Powalone spływająca woda, cofające się nieprzyjemne zapachy oraz częste zatykania się rur kanalizacyjnych to z pewnością problemy osób, które popełniły błędy w trakcie tworzenia instalacji sanitarnej. Naprawienie błędów z tym związanymi będzie bardzo trudne w istniejącym już domu. Wiązać się to będzie z dużą ilością zniszczonych podłóg czy ścian. Koszty poniesione będą niewspółmiernie wysokie, do dobrze przygotowanej wcześniej instalacji.

Przy projektowaniu kanalizacji, musimy wcześniej określić pomieszczenia z dostępu do odprowadzenia nieczystości. Każde z takich pomieszczeń musi już na takim etapie mieć zaplanowany układ urządzeń sanitarnych. Czasem okazuje się, że przez brak wcześniejszego zaplanowania, nie umieścimy np. wanny w miejscu, o którym zawsze marzyliśmy, bądź miejsce wcześniej wybrane nie daje możliwości uzyskania odpowiedniego spadu.

Jakie rury kanalizacyjne PCV wybrać? Radzi specjalista z hurtowni materiałów instalacyjnych Prosan Zamość

Nie tylko dobrze przygotowany projekt podłączenia będzie miał wpływ na instalację sanitarną. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rur kanalizacyjnych PCV będzie to z pewnością łatwiejsze do wykonania. Na co zwracać wybierając rurę kanalizacyjną PCV?
Średnica rury kanalizacyjnej musi być dostosowana do założonej wcześniej jej przepustowości. Odpowiednio dopasowane rura zagwarantuje nam zminimalizowanie ryzyka zatkania czy powolnego odpływu ścieków. Również długość stosowanych rur kanalizacyjnych ma duże znaczenia. Zgodnie z zasadami np. rury wychodzące z sanitariatów powinny mieć możliwie jak najkrótszą drogę do pionów kanalizacyjnych.

W założeniu instalacje sanitarne działają na zasadzie grawitacyjnej, dlatego zastosowanie odpowiednich rur oraz dopasowanie ich długości ma takie znaczenie. Przy braku spadku trzeba wykorzystać zewnętrzne urządzenia zajmujące się przepompowaniem oraz rozdrobnieniem nieczystości.

Najczęstsze błędy popełniane podczas zakładania kanalizacji

Głębokość zakopania rury kanalizacyjnej PCV

mężczyzna podczas wykonywania prac ziemnych

Rury zakopane muszą być na taką głębokość, aby zapobiec zamarzaniu jej zawartości przy dużych mrozach. Często w pobliżu planowanego położenia zbiornika kanalizacyjnego znajdują się inne rury (np. wodociągowa, gazowa). Trzeba zwrócić uwagę, aby ich nie uszkodzić. Jeśli rury kanalizacyjne położone są pod wjazdem na posesje, należy je umiejscowić na takiej głębokości, aby, uniknąć uszkodzeń mechanicznych związanych z ciężarem pojazdów.

Odpowiednie dostosowanie spadu do zbiornika kanalizacyjnego

Rury poziome na wyjściu z domu do np. szamba powinny mieć zagwarantowany odpowiedni spad. Przyjętym jest, że spad ten powinien wynosić ok. 2%. Powinno to wystarczyć większości gospodarstw domowych, aby umożliwić szybki odpływ nieczystości.

Brak wyczystki

Zdarza się, że nawet najlepsza instalacja się zatyka i blokuje. Wyczystka, w którą powinna być zaopatrzona każda instalacja, ułatwia rozwiązanie problemu. Najczęściej takie wyczystki zdarzają się w połowie rury poziomej na wyjściu z domu do szamba. Dodatkowy dostęp do rury pozwoli na łatwiejszy dostęp w razie awarii, przez co uniknąć można wzywania fachowców i sporych kosztów.

Odpowiednie odpowietrzanie szamba

Brak odpowiedniego odpowietrzenia może skutkować pojawieniem się w domu i okolicach szamba przykrych zapachów. Rozwiązać ten problem można za pomocą zastosowania odpowiednich wywietrzników. Pokrywa szamba powinna posiadać specjalne wycięcie. Często takie wycięcie wykonywane jest przez producenta. Jeśli jednak go nie posiadamy, warto wyciąć otwór o średnicy od 10 do 15 cm.

Podsumowanie

Studzienka Kanalizacyjna

Wykorzystanie odpowiednich materiałów oraz zachowaniu kilku podstawowych zasad pozwoli bezproblemowo przejść do kolejnych etapów budowy domu. Dzięki odpowiedniemu spadkowi, wykorzystaniu rur o określonej średnicy i długości nie napotkacie problemów z zatkanymi rurami czy brzydkim zapachem w domu. Warto każde zmiany w projekcie kanalizacji omówić z projektantem czy kierownikiem budowy. Czasem zmiana odległości sanitariatów od pionu kanalizacyjnego może być nieprzyjemna w skutkach.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *