Zakup nowego mieszkania – gotowe czy w budowie? Które wybrać?

Jakie mieszkanie kupić? Czy zakup lokalu w trakcie budowy to dobry pomysł ➤ Na co zwrócić szczególną uwagę? Czym kierować się przy wyborze lokalizacji? Dane statystyczne. Wady i zalety każdej opcji. Porady i wskazówki. Poznaj firmę deweloperską i najbliższą okolicę. Zainwestuj z głową ➤ Zobacz tutaj!


Mieszkanie gotowe czy w trakcie budowy – jakie kupić?

Kupno mieszkania, czyli inwestycja na przyszłość

Jeśli choć trochę interesujesz się nieruchomościami, na pewno wiesz, że z roku na rok buduje się ich coraz więcej. Nic dziwnego, bo popyt na nowe mieszkania i domy jest ogromny i stale rośnie. Wielu ludzi kupuje mieszkania nie dla siebie, lecz na wynajem, aby po okresie “zwrotu” czerpać z nich zyski i stać się rentierami, a nie rencistami. Taka filozofia jest na topie, czemu nie można się dziwić. Czy lepiej zainwestować w gotowe mieszkanie, czy może w trakcie budowy? Jakie są korzyści każdej z opcji? Kiedy deweloperzy oferują najkorzystniejsze ceny? Dowiesz się tego w tym artykule.


Co mówią statystyki

W ciągu pierwszego kwartału 2018 roku oddano do użytku 10,6% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najlepsze wzrosty w tej kwestii odnotowali deweloperzy (12,1% więcej niż w ubiegłym roku) oraz inwestorzy indywidualni (9,2% więcej). Te dwie dominujące formy budownictwa wygenerowały łącznie 97,7% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania.

Ruch budownictwa mieszkaniowego Źródło: stat.gov.pl


Plusy i minusy zakupu gotowego mieszkania

Jak w każdej dziedzinie życia każda opcja ma swoje wady i zalety. Przed zakupem mieszkania należy dokładnie je przeanalizować, biorąc pod uwagę swoje plany w stosunku do nowego mieszkania, budżet, lokalizację, wielkość itp. Zakup mieszkania to inwestycja, a nierozsądne podejście do tematu może okazać się wielką “klapą”.


Korzyści z zakupu gotowego mieszkania

WIDZISZ CO KUPUJESZ

Przede wszystkim masz możliwość obejrzenia mieszkania na żywo (nie tylko w planach czy wizualizacjach) i ocenić, czy spełnia ono Twoje wymagania. Możesz zajrzeć w każdy kąt i przyjrzeć się każdemu detalowi. Dzięki temu możesz zweryfikować czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem, czy pomieszczenia mają wymaganą powierzchnię, czy detale zostały wykończone z należytą starannością. Niektórzy korzystają z pomocy fachowca, aby sprawdził, czy mieszkanie nie ma żadnych wad i niedoróbek.

OD RAZU MOŻESZ SIĘ WPROWADZIĆ

Niewątpliwie jest to bardzo ważne, szczególnie dla osób, które do tego momentu musiały płacić za wynajem mieszkania. Wystarczy zaaranżować mieszkanie według własnej koncepcji i można się wprowadzać. Ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać akty notarialne przenoszące własność lokalu.

SZYBKO ZACZYNA ZARABIAĆ

Jeśli kupujesz mieszkanie z myślą o wynajmie i chcesz szybko czerpać z niego zyski, zakup “gotowca” będzie świetnym rozwiązaniem. Obecnie jest bardzo duży popyt na tego rodzaju mieszkania, szczególnie w miastach, gdzie jest wielu studentów, ale także poza zatłoczonymi ulicami, gdzie ludzie mogą się zrelaksować w ciszy i spokoju.

ŁATWIEJ UZYSKAĆ POŻYCZKĘ

Gdy nie mamy wystarczających środków na zakup mieszkania i chcemy wziąć kredyt, łatwiej dostać kredyt bankowy na gotowe mieszkanie. Banki mniej chętnie udzielają kredytu na zakup mieszkania, które dopiero powstaje. Trudno się temu dziwić, ponieważ budowa nie zawsze przebiega zgodnie z planem i różne czynniki mogą ją opóźnić lub nawet zatrzymać.

MOŻNA ZAPYTAĆ SĄSIADA O OPINIĘ

Kupując nowe mieszkanie warto zasięgnąć opinii innych mieszkańców budynku, którzy już się wprowadzili. Możesz spytać, czy deweloper wypełnił wszystkie obowiązki, obietnice, czy jakość jest zadowalająca, jak się mieszka itp. Może Ci to pomóc w podjęciu decyzji o zakupie.

Budowa obiektu mieszkalnego

Minusy zakupu gotowego mieszkania

WYŻSZE CENY

Ludzie chętniej kupują już gotowe mieszkania, dlatego deweloperzy często podnoszą ceny, wiedząc, że i tak znajdą nabywcę. Jeśli nie chcesz przepłacać, musisz przeanalizować czy kwota za mieszkanie jest korzystna. Warto porównać ją z podobnymi lokalami konkurencyjnych deweloperów oraz zasięgnąć opinii osób, które kupiły wcześniej mieszkanie w tym samym lub pobliskim budynku.

NIEWIELKI WYBÓR

Większość mieszkań kupowanych jest w fazie budowy lub nawet przed jej rozpoczęciem, dlatego oferta wyboru już gotowego lokalu może okazać się niezbyt atrakcyjna. Niekiedy wolne zostają jedynie mieszkania najmniej atrakcyjne, np. o małej powierzchni lub w złej lokalizacji.

“SĄSIEDZI Z PIEKŁA RODEM”

Gdy wprowadzasz się do nowego mieszkania, powinieneś dowiedzieć się, kim są Twoi przyszli sąsiedzi. Czasami zdarza się, że nie są oni mile nastawieni do nowych mieszkańców lub po prostu mają nieprzyjemne charaktery. W internecie można przeczytać wiele historii gdy sąsiad nie daje spać, wiercąc dziury w ścianach o północy lub o 6 rano. Ważne jest, aby się poznać z nowymi sąsiadami i być do nich mile nastawionym.

Nowoczesny apartament

Zalety i wady zakupu mieszkania w trakcie budowy

Zakup mieszkania, którego nie widać na pewno jest ryzykowne i często obawiamy się, czy jest to dobre posunięcie. Oczywiście są dobre i złe strony takiej inwestycji. Konieczne jest odpowiednie ich przeanalizowanie przed podjęciem decyzji.

Plusy zakupu mieszkania w budowie

MOŻESZ MIEĆ WPŁYW NA JEGO WYGLĄD

Jeśli chcesz rozmieścić pomieszczenia według własnego pomysłu, to zakup mieszkania w trakcie budowy będzie dobrym rozwiązaniem. Możesz odpowiednio rozplanować pokoje, a jeśli lubisz dekorować wnętrza, możesz się wykazać swoją kreatywnością.

KONTROLA PRZEBIEGU BUDOWY

W czasie budowy możesz kontrolować jej poszczególne etapy oraz ewentualnie zgłaszać wszelkie zastrzeżenia. Także widzisz, jak pracuje ekipa, czy jest odpowiednio zaangażowana i czy nie ma żadnych opóźnień.

DUŻY WYBÓR MIESZKAŃ

Oferta mieszkań, które nie są gotowe, jest bardzo atrakcyjna, ale trzeba się spieszyć w rezerwacji wymarzonego lokum, bo zainteresowanie nimi jest ogromne. Jeśli nie potrzebujesz szybko mieszkania i możesz trochę poczekać na jego ukończenie, ta opcja zakupu będzie najlepsza.

NIŻSZA CENA

Deweloperzy często ustalają niższe stawki na początku budowy, aby zachęcić potencjalnych kupców i mieć pewność, że znajdą się nabywcy na lokale. Rabaty stosowane są także dla ostatnich wolnych mieszkań w danym budynku, które nie cieszyły się do tej pory popularnością.


Wady zakupu niegotowego mieszkania

NIE WIDZISZ NA ŻYWO LOKALU

Niewątpliwie jest to duża wada, ale czego można się spodziewać? Możesz ocenić kupowane mieszkanie jedynie na podstawie planów i wizualizacji. Technika 3D cały czas się rozwija i być może za pomocą rozszerzonej rzeczywistości będzie można przenieść się do wirtualnego mieszkania.

MUSISZ CZEKAĆ NA ZAKOŃCZENIE BUDOWY

Tutaj wszystko jest jasne. Jeśli czas nie gra dla Ciebie roli, to nie będzie to duży problem. Jeśli jest odwrotnie, lepszym rozwiązaniem byłby zakup gotowego mieszkania.

TRUDNIEJ UZYSKAĆ POŻYCZKĘ

Banki mniej chętnie udzielają pożyczki na mieszkanie w trakcie budowy. Budowa nie zawsze może pójść zgodnie z planem i mogą pojawiać się opóźnienia w pracach budowlanych.


Nowoczesna architektura

Sprawdź wszystko przed zakupem

W zależności od tego, na co zostanie przeznaczone mieszkanie, musisz wziąć pod uwagę czynniki takie jak: lokalizacja, wielkość lokalu, komunikację. Jeśli kupujesz mieszkanie dla siebie, to oczywiste jest, że wybierzesz takie, które najbardziej będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Jednak w przypadku planowanego wynajmowania weź pod uwagę odległość od centrum miast, bliskość transportu publicznego, bliskość uczelni wyższych (w przypadku studentów), liczbę pokoi. Studenci chętniej będą wynajmować mieszkanie znajdujące się w pobliżu ich uczelni. Często chcą wynajmować pojedyncze pokoje, więc warto mieć to na uwadze. Transport publiczny też odgrywa znaczącą rolę w znalezieniu lokatora.

Przed podpisaniem umowy koniecznie przeanalizuj prospekt informacyjny, który wręczy Ci deweloper. Znajdziesz w nim wszelkie informacje na temat firmy oraz jej inwestycji. Dowiesz się m.in.:

  • jakie inwestycje zrealizował, ich adresy raz kluczowe daty;
  • czy nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne na kwotę >100 tys. zł;
  • czy firma jest właścicielem działki i czy nie jest obciążona hipoteką;
  • jakie jest zagospodarowanie przestrzenne sąsiednich działek;
  • jakie inwestycje są planowane w promieniu kilometra.

Deweloperzy muszą podawać prawdziwe dane, ponieważ za ich fałszowanie lub zatajenie grozi grzywna, a nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Wybór mieszkania gotowego czy w trakcie budowy to dla wielu trudna decyzja, którą należy odpowiednio przeanalizować. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: przeznaczenie lokalu, czas trwania budowy, wielkość mieszkania. Na początku warto szczegółowo poznać dewelopera oraz pobliskie sąsiedztwo, aby w przyszłości nie było niemiłych niespodzianek.
No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *