Leczenie grzybicy

Dokuczliwe swędzenie stóp, zaczerwieniona skóra, nieprzyjemny zapach, łuszczenie się skóry między palcami, czy też rogowacenie się skóry stopy – to najczęstsze objawy grzybicy stóp.

Z czasem choroba może przenieść się na paznokcie, gdzie najczęściej powoduje ich  zżółknięcie i pojawienie się bruzd. Przez wielu ludzi jest uznawana za chorobę przykrą i nieestetyczną, a nawet wstydliwą. Grzybica stóp to choroba bardzo częsta, dotyka wiele osób bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Szacuje się, że może cierpieć na nią nawet kilkanaście procent populacji. Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby można wymienić zaawansowany wiek, osłabienie odporności na skutek na przykład długotrwałej choroby lub przyjmowania leków immunosupresyjnych, cukrzycę, a także częste urazy w okolicy stóp i palców. Pierwsze objawy grzybicy najczęściej pojawiają się na gładkiej skórze stóp, zwykle między palcami, gdzie panuje szczególnie ciepłe i wilgotne środowisko. Grzybica bardzo często rozprzestrzenia się na pozostałe fragmenty stopy. Wraz z upływem czasu choroba obejmuje całą płytkę paznokciową i prowadzi do infekcji paznokci.

Leczenie grzybicy jest najczęściej procesem długotrwałym. Odpowiednie i szybkie wdrożenie leczenia już w początkowej fazie choroby może w znacznym stopniu pozwolić uniknąć poważnych konsekwencji dla stóp i paznokci. Grzybica paznokci i stóp to niestety choroba niezwykle uporczywa dla osoby zarażonej. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne, nie zawsze prawidłowe nawyki mogą znacznie zwiększyć ryzyko zakażenia. Zapobieganie grzybicy to przede wszystkim przestrzeganie higieny i kilku ważnych zasad, takich jak dobieranie wygodnego i przewiewnego obuwia, nie zakładanie cudzego obuwia, korzystanie tylko z własnych przyborów toaletowych czy też profilaktyczne używanie środków przeciwpotnych i wkładek do obuwia. Należy również pamiętać, żeby zawsze używać własnych klapek na basenie, saunie lub pod prysznicem. Wiele osób, pomimo że wie o swojej chorobie, nie podejmuje żadnych kroków i działań w celu jej zwalczania. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ osoby te same narażają się na rozprzestrzenienie się grzybów na coraz większe obszary skóry, jednocześnie narażając inne osoby ze swego otoczenia na zakażenie.

grafika: https://pixabay.com/pl

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *