Czy grzejniki powinno się montować pod oknem?

Grzejnik ma jedno, ale za to bardzo istotne zadanie: zapewnić odpowiednią temperaturę w domu. Latem czy wiosną zapominamy nieco o jego właściwościach, ale gdy tylko przyjdą mrozy, od razu wraca do łask. W tym artykule podpowiemy, w jakim miejscu najlepiej montować grzejniki w mieszkaniu i jakich błędów unikać. Kilka słów poświęcimy również ciekawemu trendowi – grzejnikom dekoracyjnym.

Podstawa – odpowiedni model!

Zanim zlecimy zamontowanie grzejnika, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni model. I tutaj właśnie można popełnić pierwszy błąd, czyli kupić urządzenie o zbyt małej mocy, która nie zapewni odpowiedniej temperatury. Dlatego już na samym początku trzeba dobrze obliczyć, jaką moc potrzebujemy by ogrzać pokój/mieszkanie. Najlepiej w tym celu zaufać profesjonalnym sprzedawcom lub projektantom, którzy dobiorą odpowiedni model.

Instalacja grzejnika pod oknem

Nie trudno zauważyć, że prawie w każdym domu grzejniki znajdują się pod oknem. Dlaczego właśnie tak? Zgodnie z teorią grzejniki powinno się umieszczać na ścianach najchłodniejszych, czyli zewnętrznych, tam gdzie starty ciepła są największe. Instalacja grzejnika na ścianie wewnętrznej spowoduje nadmierne wychłodzenie w pobliżu ścian zewnętrznych. Okno ma około trzykrotnie większy współczynnik przenikania ciepła, więc to właśnie tam jest najlepsze miejsce na nasz grzejnik. Trzeba też pamiętać o tym, by grzejnik nie był umieszczony zbyt blisko parapetu ani ściany.

Grzejniki dekoracyjne

Umieszczenie grzejnika w innym miejscu wcale jednak nie musi być błędem, jeśli oczywiście zastosujemy grzejnik o większej mocy, tak by inny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu nie był problemem. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na zakup grzejnika, który oprócz tego że daje ciepło, stanowi ozdobę pomieszczenia. Grzejniki dekoracyjne lub ozdobne to trend, który zdobywa popularność na całym świecie. Projektanci tworzą wokół nich całą przestrzeń, poczynając od koloru ścian, kończąc na meblach oraz innych dekoracjach. Same grzejniki dekoracyjne oczywiście znacznie różnią się designem od tych tradycyjnych. Wystarczy tylko wspomnieć, że producenci takich grzejników do współpracy zapraszają artystów, których zadaniem jest stworzenie urządzenia przypominającego dzieło sztuki. Warto dodać, że rynek oferuje dużo możliwości w tej kwestii – od nowoczesnych wzorów po grzejniki żeliwne retro z ozdobnymi kurkami i zaworami sprawiają.

Podsumowując – najlepsze miejsce na grzejnik jest pod oknem. Jednak można się wyłamać z tej tradycji i umieścić go gdzie indziej. Trzeba tylko pamiętać, że musi mieć odpowiednio dużą moc.

grafika: pixabay.com

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *