Jakie elementy przydadzą się przy budowie domowej instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu, firmie czy zakładzie można stworzyć i kontrolować samemu. Zwykle potrzebne do tego będą jednak dodatkowe elementy konstrukcyjne. Gotowe ma w ofercie większość sklepów budowlanych.

 

Za pomocą prostych elementów można dziś stworzyć instalację elektryczną samodzielnie. Akcesoria łatwo kupić w sklepie z narzędziami lub dobrze wyposażonym markecie budowlanym. Co przyda się przy budowaniu własnej konstrukcji elektrycznej?

 

Rozłączniki izolacyjne

Dzięki nim można rozłączyć obwody obciążone prądem znamionowym, a także te nieobciążone. Przydają się w czasie zwarcia i innych problemów z dostawami prądu. Dobrze, by sprzęt miał wbudowany wskaźnik położenia styków. Taki element powinny kupić nawet osoby, które mają już coś podobnego w szufladzie – kilka lat temu zmieniły się normy dla tych urządzeń. Warto kupować tylko te, które są zgodne z nowymi parametrami.

 

Przełączniki

Na rynku dostępne są dziesiątki rodzajów przełączników. Do zastosowań hobbystycznych czy domowych nadają się te tanie, kolorowe, za pomocą których można w łatwy sposób włączać lub wyłączać dane urządzenie czy obwód. Bardziej profesjonalne są te przemysłowe. Występują w takich wariantach, jak z punktem neutralnym w pozycji środkowej, obrotowe, pojedyncze czy podwójne. W przypadku przełącznika tego typu, szczególnie jeśli obok siebie zamontujemy wiele z nich, istotny jest zakup systemu wyposażonego w pole do opisywania funkcji przełącznika. Najlepiej, jeśli będzie ono zabezpieczone szybką, co zapobiegnie zmyciu oznaczeń nawet w przypadku zalania czy uszkodzenia.

 

Łączniki przyciskowe

Przydają się, gdy chcemy ręcznie sterować danym odbiornikiem elektrycznej energii. Mogą one zawierać zwierne lub rozwierne wtyki. Nowoczesne urządzenia tego typu mają też zamontowane lampki LED, pozwalające lepiej kontrolować zachodzące procesy. Wariant monostabilny i bistabilny pozwala dopasować łączniki do swoich potrzeb.

 

Lampki sygnalizacyjne

Typowy element tablic rozdzielczych, pozwalający łatwo skontrolować nawet wiele różnych instalacji elektrycznych jednocześnie. Sprawdzone lampki sygnalizacyjne pozwalają zachować bezpieczeństwo całego systemu i alarmują o pojawiających się problemach. Najczęściej spotykana jest sygnalizacja w kolorach zielonym i czerwonym, choć istnieją też inne, mniej popularne warianty. Najbardziej sprawdzone lampki sygnalizacyjne to te w technologii LED. W ofercie są pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne lampki w różnych wersjach do montowania za bezpiecznikami. Sprawdź, jakie sprawdzone lampki sygnalizacyjne możesz dostać w sklepach.

 

Sygnalizacja dźwiękowa

W miejscach takich jak fabryki, w których poprawne działanie instalacji elektrycznej jest kluczowe, ważną częścią instalacji jest sygnalizacja dźwiękowa. O ile lampka świecąca w niedostępnym miejscu czy pomieszczeniu może nie zostać zauważona, to głośny dźwięk powinien skutecznie zwrócić uwagę osoby kontrolującej stan instalacji. Istnieje wiele różnych wariantów takich odgłosów. Różnią się też ich obudowy, od niepozornych po takie wyposażone w dodatkowe lampki i ekrany.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *