Rozstępy u mężczyzn – najczęstsze przyczyny powstawania i metody ich usuwania

Choć rozstępy wydają się typowo kobiecą przypadłością, to prawda jest taka, że zmaga się z nimi równie duża ilość mężczyzn. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów u mężczyzn? I czy ich usuwanie powinno wyglądać inaczej niż usuwanie rozstępów u kobiet? Podpowiadamy, jak radzić sobie z tą niedoskonałością!

Rozstępy w wyniku okresu dojrzewania

Rozstępy powstające w wyniku okresu dojrzewania to przede wszystkim problem nastoletnich chłopców, który jest związany z procesem ich szybkiego wzrostu. Zdarza się, że podczas jednych wakacji nastolatek jest w stanie urosnąć nawet kilka centymetrów, co skutkuje nadmiernym rozciągnięciem skóry, jej pękaniem i nieestetycznymi rozstępami. U chłopców rozstępy najczęściej pojawiają się na plecach (w okolicy lędźwiowej), a także udach. Ze względu na dużo grubszą i mocniejszą skórę, rozstępy wzrostowe powstają u nich jednak nadal dużo rzadziej niż u dziewcząt.

Dobra wiadomość jest taka, że rozstępów u nastolatków możemy się stosunkowo szybko pozbyć, o ile zareagujemy na samym początku, gdy będą jeszcze świeże, tzn. w kolorze czerwonym. Z rozstępami u młodych ludzi walczy się dużo łatwiej niż z tymi samymi niedoskonałościami u dorosłych – ich skóra jest cały czas elastyczna i zdolna do samodzielnej regeneracji. Usuwanie rozstępów u nastolatków najlepiej rozpocząć od masażu w połączeniu ze specjalnym preparatem na rozstępy, który dodatkowo wzmocni skórę. Jeśli to nie pomoże, warto zastanowić się nad wykonaniem 1-2 specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej.

Rozstępy po siłowni

Bardzo częstą przyczyną rozstępów u mężczyzn są przeciążenia mechaniczne związane z wykonywaniem wybranych ćwiczeń fizycznych, np. rozciąganie przy dużym obciążeniu. Za ten problem równie dobrze może jednak odpowiadać gwałtowny przyrost masy mięśniowej – chęć szybkiego wyrzeźbienia sylwetki wiąże się niestety z dużym ryzykiem nadmiernego rozciągnięcia skóry. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy ćwiczeniom towarzyszy dodatkowo przyjmowanie sterydów czy specjalnych odżywek dla sportowców. Rozstępy po siłowni najczęściej pojawiają się w okolicy kolan i ud, na bicepsie, obręczy barkowej lub po bokach tułowia.

Mężczyźni, którzy spędzają regularnie wiele godzin na siłowni, powinni przede wszystkim wdrożyć pewne działania profilaktyczne, które pozwolą im wzmocnić skórę i uniknąć tych niedoskonałości, np. masaże dermarollerem. Jeśli jednak rozstępy już się pojawią, prawdopodobnie nie pomogą nam żadne maści i kremy, zaś niezbędne będzie rozpoczęcie specjalistycznych zabiegów, np. w formie mezoterapii, mikrodermabrazji, peelingów chemicznych lub terapii laserowej.

Rozstępy po sterydach

Rozstępy po sterydach, zarówno tych przyjmowanych na własne życzenie (budowanie masy mięśniowej), jak i przepisanych w celach leczniczych przez specjalistę, to najtrudniejszy do usunięcia rodzaj rozstępów. Przyjmowanie sterydów wiąże się nie tylko z dużym ryzykiem otyłości, lecz także osłabieniem skóry, która posiada duże skłonności do pękania. W tym przypadku leczenie jest bardzo trudne, bowiem rozstępy najczęściej są szerokie i głębokie, w związku z czym nie wszystkie wspomniane wcześniej metody będą skuteczne. Przy trudnych do usunięcia rozstępach warto zastosować przede wszystkim metodę frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej lub laserowego usuwania rozstępów (laserem frakcyjnym albo pikosekundowym), którą rekomendują specjaliści z Kliniki Miracki. Współcześnie to właśnie laser przynosi najlepsze efekty w walce z rozstępami oraz innymi niedoskonałościami skóry.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *