Świat zwierząt

Jakiej karmy potrzebuje Twój kot?

Wybór karm dla kotów na rynku zoologicznym jest wręcz ogromny, dlatego właściciele często mają problem z dobraniem odpowiedniego produktu dla swojego zwierzaka. Da się to jednak zrobić w sposób prosty, o ile znamy dobrze potrzeby naturalne kotów jako gatunku. Na tej podstawie możemy wybrać idealne produkty do żywienia codziennego czy w ramach urozmaicenia kociej diety. Dlaczego wybór pokarmu dla kota jest tak ważny i jak zrobić to rozsądnie?


Właściwe karmy dla kotów muszą być przede wszystkim dobrze zbilansowane, co oznacza, że powinny mieć odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów czy witamin. Nie każdy zbilansowany pokarm ma taką samą jakość – niekiedy bowiem okazuje się, że karma z gorszych składników gorzej się również przyswaja. W tej sytuacji pozostaje nam jedynie analiza kocich potrzeb i dostępnych karm.

 

Kot to mięsożerca. Bezwzględny…

Brzmi strasznie? Tak jednak właśnie jest, aczkolwiek bezwzględność nie oznacza braku uczuć, a po prostu konieczność spożywania przede wszystkim pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Bezwzględny mięsożerca potrzebuje w swojej diecie przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, bo to o pochodzeniu roślinnym źle się przyswaja i gorzej wpływa na jego zdrowie. Dla przykładu, już psy uważane są za mięsożerców względnych, czyli gatunek mogący przez jakiś czas odżywiać się produktami roślinnymi, jeśli jest taka wyższa konieczność, a nawet wszystkożerny. Z tego powodu karmy dla kotów powinny opierać się na składnikach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim mięsie. I co ważne, kot nie powinien zjadać karmy przeznaczonej dla psa, bo zwykle ma ona zbyt niski poziom białka wartościowego dla jego organizmu.

Raczej bez zbóż

Istnieje kilka produktów, które z naturalnych względów nie powinny pojawiać się w kociej diecie. Są to przede wszystkim duże ilości roślin, zwłaszcza zbóż. Nie dość, że są one mało wartościowe, to jeszcze zawarty w nich błonnik może utrudniać przyswajanie składników odżywczych. Co więcej, w dużych ilościach będą one, ze względu na wysoki indeks glikemiczny, powodować u kotów nadwagę, otyłość, a nawet cukrzycę. Z tego powodu karmy powinny być raczej bezzbożowe, a węglowodany powinny pochodzić do owoców i warzyw, nie przekraczając jednak ok. 20-25% składu całej karmy dla kota.

Co jeszcze jest ważne?

Przede wszystkim kocie karmy powinny zawierać taurynę. Jest to aminokwas, który w niedużych ilościach produkowany jest w zwierzęcym organizmie, jednakże musi być również dostarczany wraz z dietą, aby zaspokoić naturalne, kocie potrzeby. Tauryna wpływa na pracę układu krwionośnego, dlatego jej mała ilość w diecie może powodować choroby serca. Dodatkowo niedobory tauryny często owocują problemami ze wzrokiem, zwłaszcza siatkówką. W okresie dorastania mała ilość tauryny dostarczana do organizmu może spowolnić wzrost do stadium patologicznego, a u kotek brak tego składnika utrudnia zajście w ciąże, znacznie także zmniejsza szansę na donoszenie miotu i przeżycie kociąt.

Dziś karmy dla kotów możemy znaleźć w praktycznie większości sklepów, także tych o charakterze marketów. Niemniej wybór dobrej jakości produktu może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie kota. Warto więc wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *