Black Friday – zakupowe szaleństwo

Black Friday, czyli Czarny Piątek to święto sprzedażowe, które narodziło się w USA. Za oceanem z jego powodu ludzi ogarnia prawdziwe szaleństwo, do tego stopnia, że dochodzi nawet do bójek w walce o lepszą pozycję w kolejce czy dany towar. Także w Polsce Black Friday z każdym rokiem zyskuje coraz większy rozgłos, a w akcję angażuje się wiele sklepów. Na szczęście wszystko odbywa się kulturalnie.

Jak narodził się Black Friday?

Za oceanem tradycja przedświątecznych zakupów sięga jeszcze XIX wieku i ma bliski związek z wprowadzeniem w 1863 roku przez Abrahama Lincolna Święta Dziękczynienia. W ostatni czwartek listopada Amerykanie spotykają się na uroczystej kolacji na pamiątkę uczty pierwszych kolonizatorów w 1621 roku, jaką wydali oni na cześć Indian Wampanoag. Na następny dzień rozpoczyna się gorący okres świątecznych zakupów. Wtedy jeszcze nazwa ta nie była w użyciu. Po raz pierwszy pojawiła się w latach 60. XX wieku, kiedy w Filadelfii ulice i sklepy były tak zatłoczone, że musiała interweniować policja. Departament filadelfijskiej policji to szaleństwo określił właśnie mianem Black Friday. Kilka lat później frazy tej użył New York Times, więc Black Friday coraz częściej padało z ust sprzedawców i klientów.

Nazwę kojarzy się również z kolorem atramentu, jakim handlowcy zapisywali straty i zyski. Czerwony oznaczał minus, a czarny plus. Black Friday było więc tym przełomowym momentem, kiedy zamiast czerwonego atramentu używa się czarnego symbolizującego dochód.

 

Black Friday współcześnie

W USA ludzie do Black Friday przygotowują się z dużym wyprzedzeniem. Sklepy szykują towar i odpowiednie ceny. ale także klienci nie próżnują. Wielu z nich ustawia się przed sklepami już w nocy, koczując choćby w namiotach. Niektórzy nawet rezygnują z uroczystego obiadu z okazji Święta Dziękczynienia, które obchodzone jest w czwartek poprzedzający całą akcję. To i tak wygląda jeszcze całkiem normalnie przy wyczynach niektórych klientów. Bójki, strzelaniny, przepychanki – to częste obrazki przy okazji amerykańskiego Black Friday. Do tragedii doszło choćby w 2008 roku w Valley Stream w stanie Nowy Jork, gdzie pracownik Wall Martu został zadeptany na śmierć.

Dla producentów i sprzedawców w USA Black Friday to najlepsza okazja, by poprawić wyniki sprzedaży, a dla klientów by nabyć coś po okazyjnej cenie. Ci pierwsi mogą być pewni, że będzie to jeden z najbardziej dochodowych dni w roku. Natomiast liczbę klientów, którzy planują coś kupić w Black Friday szacuje się na ponad 100 milionów. Tradycyjnie największą popularnością cieszyć się będzie elektronika: telewizory, konsole, sprzęty AGD, a także odzież, zabawki.

 

Polski Czarny Piątek

Black Friday obchodzony jest również w innych krajach, w tym w Polsce. Choć to młoda inicjatywa, to jednak już dość rozpowszechniona. Nic dziwnego, przybywa u nas galerii handlowych, a co za tym idzie sklepów z najróżniejszym asortymentem. Wśród sklepów, które biorą udział w Black Friday jest praktycznie każda licząca się marka – od tych z kosmetykami, elektroniką, po te z ciuchami, zabawkami czy księgarnie. Black Friday to świetna okazja, by kupić prezent na święta lub Mikołajki. Wiele produktów można kupić np. za połowę ceny, albo dostać przy zakupie drugi gratis. W Czarny Piątek podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy nawet całą dobę.

Choć tradycja Czarnego Piątku zarezerwowana jest dla sklepów stacjonarnych, również portale internetowe nie próżnują. Wystarczy trochę poszukać po sieci, a okazuje się, że możemy np. kupić książki – zobacz na www.psychoskok.pl, w końcu książki to dobry pomysł na prezent. Podobnie zresztą jak gry i łamigłówki, książki – w tym przypadku polecamy sprawdzić ofertę http://tylkorelaks.pl, gdzie na potrzeby Black Friday powstała nawet specjalna zakładka: http://tylkorelaks.pl/75-black-friday-czarny-piatek.

Warto jednak wiedzieć, że sklepy internetowe mają swoje własne święto Cyber Poniedziałek (Cyber Monday). Wiele z nich obchodzi jednak jedno i drugie wydarzenie. O ile Blacka Friday jest u nas już dość znany, to o Cyber Poniedziałku jeszcze niewiele osób wie. Z pewnością jest to jednak kwestia czasu.

Osoby, które wybiorą się na zakupy do galerii handlowej w Czarny Piątek z pewnością muszą być gotowe na wielkie tłumy. Na szczęście Polacy nie przekraczają granicy zdrowego rozsądku, chyba że jeśli chodzi o kwoty przeznaczane na zakupy.

grafika: pixabay.com/pl

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *