Etopiryna i Amol wycofane z obrotu. Dlaczego?

Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leków Amol oraz Etopiryna. Rozporządzenie dotyczy leku Etopiryna Extra o numerze seryjnym 11116 i dacie ważności 30.11.2019 oraz Amol o numerze seryjnym 284523 z datą ważności do 10.2018 roku.

Niemal każdy Polak oba te specyfiki, dostępne bez recepty, posiada je w domowej apteczce. Decyzja GIS  spowodowana jest  tym, iż w podanej serii Etopiryny Plus otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie substancji pokrewnych.

Natomiast w  przypadku Amolu otrzymano wyniki poza specyfikacją w zakresie zawartości mieszaniny olejków. Rozporządzenie dotyczy jedynie wskazanych serii.

Etopiryna Plus lek produkowany przez Zakłady Farmaceutyczna POLPHARMA S.A. Jest on wskazany w bólach głowy oraz innych bólach o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.  Podmiotem odpowiedzialnym za płyn Amol jest Takeda Pharma Sp. z o.o. Amol stosowany jest doustnie w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, czy wzdęć. Przynosi ulgę po przejedzeniu i po zjedzeniu tłustego lub ciężkostrawnego posiłku.

GIS nadał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Leki o wskazanej serii można zwrócić w aptece.

[pap]

 

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *