Piosenki zapisane w DNA

Organizacja Twist Bioscience dokonała pierwszego w historii zapisu piosenki na kod DNA. Utwory, które zostały poddane eksperymentowi to: „Smoke on the Water” oraz „Tutu” Milesa Davisa, legendarnego muzyka jazzowego. Jest to precedens jeśli chodzi o metody przechowywania informacji.

Pomysł zapisywania informacji na DNA wydawać się może dla niektórych abstrakcyjny. Ci, którzy nie wierzą, że DNA może zastąpić tradycyjne nośniki danych, niech zwrócą uwagę, że firma Twist Bioscience podjęła już współpracę z Microsoft, który zadeklarował się przeznaczyć 10 milionów oligonukleotydów w celu ich zakodowania. Oczywiście nie wiadomo jeszcze jaki będzie to rodzaj informacji.

Jak tłumaczy firma Twist Bioscience, ogromna ilość informacji przechowywana jest przez nośniki, które są w stanie przetrwać jedynie kilkadziesiąt lat. Z badań przeprowadzonych przez EMC Corporation wynika, że ilość danych rośnie z roku na rok i za 3 lata będziemy mogli przechowywać tylko 15% informacji. Dla porównania, w roku 2016 liczba ta wynosiła jeszcze 33%. Metody archiwizacji, które zostały wypracowane przez ludzi, mogą być po prostu niewystarczające. Tymczasem gram genów jest w stanie pomieścić około 700 terabajtów informacji.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *