W służbie Bonapartego

Maurycy Giersz, bohater powieści „Kurier Napoleona” oraz „Skarby cara Aleksandra”, przeżywa rodzinną tragedię. Umiera jego żona Agnieszka, pozostawiając zrozpaczonego wdowca i kilkuletniego syna. Giersz nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Obarczając się winą za śmierć żony, dręczony wyrzutami sumienia postanawia ruszyć w świat.

Akcja dzieła „W służbie Bonapartego” zaczyna się w 1812 roku pod murami Smoleńska. Mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego ponownie służy pod rozkazami francuskiego marszałka, któremu oddał wielkie usługi kilka lat wcześniej. Ney, bo o nim mowa, obdarza Polaka zaufaniem i powierza mu najbardziej odpowiedzialne zadania. To z kolei wiąże się z częstymi kontaktami z samym Napoleonem.

Wraz z armią Cesarza Francuzów Maurycy przebywa cały szlak od Niemna aż do Moskwy. Bierze udział w najważniejszych potyczkach i bitwach. W murach prastarej stolicy Rosji poznaje młodą kobietę, Annę, która w najeźdźcy szybko poznaje człowieka wartościowego i uczciwego. Między młodymi rodzi się silne uczucie. Dzięki nowej znajomości Giersz zaczyna wierzyć w lepszy los i zaczyna godzić się z przeszłością. Postanawia zabrać Annę w rodzinne strony i ponownie zająć się pozostawionym pod opieką rodziców synem.

Tymczasem Bonaparte, zniechęcony brakiem jakiegokolwiek kontaktu z carem Aleksandrem, podejmuje decyzję o opuszczeniu Moskwy. Marszałek Ney spodziewa się najgorszego i powierza swojemu słudze odpowiedzialne zadanie. Maurycy starannie przygotowuje się do podróży. Nieocenioną pomocą służy mu Anna. Oboje niebawem ruszają w pełną niespodziewanych zwrotów drogę. Przypadkowe spotkanie z carskim oficerem, Anastazym Jurkowskim, na nowo przywołuje wydarzenia sprzed kilku lat. Polak trafia do niewoli. Kilkukrotnie ociera się o śmierć. Traci też kontakt z wybranką swojego serca. Dzięki pomocy przyjaciela, Korvetty, odzyskuje wolność i ponownie spotyka Annę. Przeprawa przez Berezynę kończy się jednak dla obojga bohaterów kąpielą w lodowatej wodzie. Uratowani przez miejscową rodzinę, powoli dochodzą do zdrowia. Na drodze staje im jednak ponownie Jurkowski. Kolejny raz pomocą służy Korvetta i cała trójka dociera ostatecznie do Lidzbarka Warmińskiego.

Wydaje się, że los zaczyna wreszcie sprzyjać Gierszom. Wtedy właśnie na Warmię wkraczają wojska rosyjskie, które ścigają pogrążone w rozkładzie resztki napoleońskiej armii. Gdy ojciec Maurycego wraca od jednego z klientów, zostaje zatrzymany przez kozacki patrol. Jego dowódcą okazuje się… Jurkowski. Albert zostaje aresztowany i osadzony w lidzbarskim zamku. Nad całą rodziną kowala wisi niebezpieczeństwo. Wspierany przez mnicha Wojciecha i innych przyjaciół młody Giersz rusza ojcu na ratunek. Dochodzi wówczas do szeregu zdarzeń, w których konsekwencji ginie ich główny prześladowca.

Rodzina warmińskiego kowala zdaje sobie sprawę z tragedii napoleońskiej wyprawy na Moskwę. Wszyscy wiedzą, że jest ona końcem marzeń o wolnej ojczyźnie. Wyciągają wnioski z wydarzeń ostatnich lat i postanawiają poświecić resztę życia przede wszystkim swoim najbliższym.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381190718″]

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *