Na czym polega dogoterapia?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zawsze można liczyć na jego obecność, przytulić, pobawić się. A gdyby tak jeszcze leczył? „Dogoterapia w pigułce” Marty Paszkiewicz to krótki poradnik o tym, że jest to możliwe. Autorka w przystępnej formie przedstawia dobroczynny wpływ psich-terapeutów na dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, nadpobudliwością, czy autyzmem. Dogoterapia może również służyć pokonywaniu kynofobii, czyli lęku przed psami, a także pomagać osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi podjęcie walki o zdrowie, ponieważ nawiązywanie więzi z psem daje motywację i niweluje poczucie osamotnienia, które jest niestety często spotykanym zjawiskiem w obliczu ciężkich chorób. Marta Paszkiewicz swoją wiedzę opiera na wiedzy doświadczonych kynoterapeutów, także czytelnik otrzymuje rzetelne kompendium wiedzy, które może stanowić dobrą lekturę początkową dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą dziedziną wiedzy. Przejrzysta forma i operowanie dużą ilością przykładów pozwala lepiej poznać mechanizmy takiej terapii i zachęcić do sięgania po więcej poradników z tego zakresu.

Kynoterapia nie jest jeszcze rozpowszechnioną w Polsce metodą wspomagającą leczenie osób dotkniętych niepełnosprawnością ruchową czy umysłową, jednakże

„zwiększająca się liczba zajęć z udziałem psów na całym świecie jest olbrzymim sukcesem, a postępy w rehabilitacji oraz uśmiechy na twarzach dzieci egzystują jako spektakularny przejaw sukcesu w tej dziedzinie”.

http://www.psychoskok.pl/produkt/dogoterapia-w-pigulce

Tymi słowami autorka książki „Dogoterapia w pigułce”, Marta Paszkiewicz, otwiera swój poradnik dotyczący animaloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Tutaj uwaga skupiona jest na jednej z jej odmian – dogoterapii. Ten krótki podręcznik, stanowiący kompendium wiedzy w tym zakresie, opisuje między innymi zabawy i ćwiczenia, które można wykonywać z chorymi dziećmi, porady dotyczące wyboru szczeniaka, który będzie nadawał się na psiego terapeutę, a także wymienia wszystkie korzyści wynikające ze stosowania tej metody leczenia. Jest to doskonała książka dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat i pomagać przy takich terapiach jako wolontariusze, ponieważ stanowi ona dobrą bazę merytoryczną.

Celem książki było przedstawienie funkcjonowania psów jako terapeutów. Pies jako stworzenie żywe posiada wiele cech wspólnych z człowiekiem. Niekiedy psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Wielu spośród nas może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, w jaki sposób można pozytywnie „wykorzystać”  zwierzęta, wdrażając je w nasze życie.

Od wielu lat na świecie, od niedawna zaś w Polsce stosowane są zajęcia dogoterapii, inaczej zwanej kynoterapią. Zajęcia te opierają się głównie na obecności psa podczas terapii. Jest to wspomagający element terapeutyczny w rehabilitacji dzieci z wieloma schorzeniami czy wadami. Można zarówno stosować dogoterapię wśród dzieci z autyzmem, zespołem Downa czy też zaburzeniami mowy. Już sama obecność psa sprawia, iż dziecko staje się bardziej śmiałe oraz otwarte. Pies rozluźnia atmosferę oraz dodaje zajęciom humoru. Sami zadajmy sobie pytanie: „Czy dziecko z zaburzeniami ruchowymi chętniej wyciągnie dłonie do terapeuty czy do merdającego ogonem psa?” Myślę, że odpowiedź jest jasna. Również stereotyp mówi nam o tym, iż dziecko mieszkające w domu, gdzie jest pies, wychowuje się inaczej aniżeli dziecko nie mające kontaktu ze zwierzęciem. Psy wykorzystywane podczas kynoterapii są specjalnie szkolone i posiadają określone cechy.

Na podstawie materiałów zebranych do przygotowania niniejszej książki, śmiało można powiedzieć, że zwiększająca się liczba zajęć z udziałem psów na całym świecie jest olbrzymim sukcesem, a postępy w rehabilitacji oraz uśmiechy na twarzach dzieci egzystują jako spektakularny przejaw sukcesu w tej dziedzinie.

Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by Comment SPAM Wiper.