Ubezpieczenie samodzielne czy przez leasingodawcę – jak ubezpieczać auto w leasingu?

Każdy samochód poruszający się po polskich ulicach musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC – to właśnie z tej polisy wypłaca się odszkodowania innym uczestnikom ruchu poszkodowanym przez kierowcę danego pojazdu. Poza tym każdy właściciel samochodu ma możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Ta sama zasada dotyczy ubezpieczania auta w leasingu.

Wielu leasingobiorców obawia się, że biorąc auto w leasing są niejako zmuszeni do wybrania konkretnej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego, za które zapłacą więcej niż gdyby mogli samodzielnie mogli wybrać firmę ubezpieczeniową i polisę. Niestety ta obawa często znajduje potwierdzenie w faktach i zdarza się , że leasingobiorca faktycznie nie ma pola manewru przy wyborze ubezpieczenia auta w leasingu. Coraz częściej instytucje oferujące leasing podchodzą do tej kwestii bardziej elastycznie i dają pewną możliwość wyboru, a czasem wręcz same zajmują się ubezpieczeniem auta. Jak zatem ubezpieczać auto w leasingu?

Ubezpieczenie komunikacyjne auta w leasingu

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, które musi mieć wykupione każdy pojazd zarejestrowany w Polsce, więc dotyczy to również samochodów w leasingu, leasingobiorcy mogą zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia, które dodatkowo chronią samochód, pasażerów, kierowcę i jego finanse. Każdy kierowca powinien zainteresować się ubezpieczeniem autocasco. Zapewnia ono pokrycie strat związanym z kradzieżą lub uszkodzenie auta. Jest ono dobrowolne, ale biorąc auto w leasing warto je wykupić, bo w razie stłuczki, wypadku lub innych losowych wydarzeń użytkownik auta będzie musiał z własnej kieszeni pokryć straty, a w związku z tym, że auta leasingowe najczęściej nie są starsze niż kilkuletnie, więc ewentualny koszt ich naprawy będzie wysoki ze względu na ceny części, a te – w związku z tym, że auto jest w leasingu – będą musiały być oryginalne.

Ubezpieczenie aut w leasingu, które nie jest obowiązkowe, ale można je dodatkowo wykupić to jeszcze ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy ono zabezpieczenia kierowcy oraz pasażerów i chroni ich od różnych zdarzeń podczas całej podróży samochodem, nie tylko w trakcie jazdy. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się ze szczegółami polisy, aby wiedzieć od jakich zdarzeń ona chroni i w jakich okolicznościach można liczyć na wypłatę odszkodowania. Osoby, które wyjeżdżają zagranicę również powinny zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. W państwach członkowskich Unii Europejskiej wystarczy OC, ale w krajach spoza Wspólnoty trzeba wykupić dodatkową polisę tzw. zieloną kartę, która działa na takich samych zasadach jak OC. Obowiązuje w państwach, które należą do systemu zielonej karty. Są to między innymi: Ukraina, Białoruś, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania czy Turcja.

Jak ubezpieczyć auto w leasingu?

Kierowcy, którzy decydują się na leasing mają zazwyczaj mniejsze pole manewru niż ci, którzy wybierają kupno samochód na własną rękę. Bardzo często nie mają wręcz żadnego wyboru i są skazani na ubezpieczenie, które wskaże leasingodawca. W praktyce może okazać się, że przez takie praktyki cena ubezpieczenia OC w leasingu będzie wyższa niż rynkowa. Z jednej strony można zrozumieć takie podejście leasingodawców. Wskazanie konkretnego, zaufanego ubezpieczyciela to dla nich lepsze zabezpieczenie pojazdu i gwarancja bezproblemowego wypłacania wszelkich odszkodowań. Z drugiej strony powód może być bardziej prozaiczny – mogą mieć od każdej zawartej polisy wypłacaną prowizję, czyli zarobią zarówno na leasingu, jak i na ubezpieczeniu.

Podejście do tej kwestii jednak się zmienia i coraz więcej leasingodawców pozostawia większą swobodę kierowcom dotyczącą ubezpieczenia samochodu w trakcie trwania leasingu. Niektórzy pozwalają całkowicie samodzielnie wybrać polisę, inni wskazują kilka towarzystw ubezpieczeniowych, z których usług i produktów można skorzystać. Z jednej strony leasingodawca ma pewien wpływ na wybór ubezpieczenia auta w leasingu – może wskazać kilku zaufanych i sprawdzonych ubezpieczycieli. Z drugiej strony leasingobiorca może przejrzeć różne oferty i wybrać tę, która najlepiej spełni jego oczekiwania – dla jednych ważne będzie tylko jak najtańsze OC, dla innych droższy, ale pełen pakiet zabezpieczający na wypadek różnych, często nieprzewidywalnych, okoliczności. Przy możliwości skorzystania z usług kilku ubezpieczycieli, cena również będzie musiała być niższa – w końcu konkurencja najlepiej działa na wysokość kwoty, którą trzeba zapłacić za usługę.

Ubezpieczeniem auta w leasingu zajmuje się leasingodawca – nowość na rynku

Stosunkowo nowym i ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez niektórych leasingodawców jest zdjęcie obowiązku ubezpieczania z barków użytkownika. Przykład takiej oferty można znaleźć pod tym linkiem – http://www.master1.pl/ubezpieczenia/ Jak to działa? Leasingobiorca, w zamian za comiesięczną opłatę wliczaną w ratę leasingową, otrzymuje nie tylko ubezpieczenie OC, ale również pełen pakiet ubezpieczeń nieobowiązkowych, czyli AC, NNW oraz Assistance. Co więcej, może też liczyć na pomoc przy serwisowaniu auta, a także przy organizowaniu obowiązkowych przeglądów technicznych oraz przeglądów zalecanych przez producenta. Jest to wygodne rozwiązanie dla użytkownika samochodu, a jednocześnie może być o wiele bardziej opłacalne niż szukanie ubezpieczenia na własną rękę. Często podkreśla się, że leasing jest jedną z najmniej problemowych form nabycia samochodu, dzięki omówionej możliwości formalności jest jeszcze mniej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od pakietu ubezpieczenia, który chce się wykupić, marki, pojemności, mocy samochodu i wielu innych czynników. Warto pamiętać też, że wybierając wspomniany wyżej pakiet koszt ubezpieczenia może być wręcz nieodczuwalny, bo zawiera się w racie leasingowej i najczęściej nie stanowi dużego jej procenta. Można jednak przyjąć, że wybierając tradycyjne ubezpieczenie, nie jest ono zasadniczo droższe od ubezpieczenia samochodu prywatnego. Trzeba jednak pamiętać, że wykupując ubezpieczenie na samochód w leasingu kierowca nie zyskuje zniżek, bo w istocie nie jest on właścicielem samochodu, a jedynie użytkownikiem. Ubezpieczenie więc jest przypisane do faktycznie właściciela, czyli najczęściej leasingodawcy.

Ubezpieczenie auta w leasingu – zawsze można negocjować

Na koniec warto wspomnieć, że umowę leasingową można negocjować, a leasingobiorca może spróbować osiągnąć dla siebie lepsze warunki. Czasem jednak jest to niemożliwe, wówczas lepiej skorzystać z leasingodawcy, który daje na wstępie więcej możliwości wykupienia ubezpieczenia auta w leasingu. Bardzo ciekawą możliwością jest również omawiany wyżej pakiet ubezpieczeń, który otrzymuje się od leasingodawcy w zamian za niewielką opłatę. Można powiedzieć, że to maksymalna ochrona, przy minimalnych kosztach.

 

Grafika: pixabay.com

Artykuł sponsorowany

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *