Łożyska toczne – w jaki sposób przebiega ich montaż?

Aby łożysko toczne pracowało w prawidłowy sposób, trzeba je zamontować zgodnie z założeniami. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na sytuację, w której dosyć szybko dochodzi do uszkodzenia. Montaż łożyska musi się odbywać w dobrze przygotowanym do tego celu miejscu. Trzeba też wiedzieć dokładnie jak zbudowane są poszczególne elementy. No i oczywiście, jakich narzędzi należy użyć, żeby cały montaż przebiegał sprawnie. Szeroki wybór łożysk dostępny jest w sklepie Akcsoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria


Co zrobić przed przystąpieniem do montażu?
Jeśli chodzi o montowanie tocznych łożysk, zwykle jest to proces o ciągłym charakterze, więc tutaj stworzenie optymalnych warunków do pracy, jest czynnikiem całkowicie niezbędnym. Trzeba na dzień dobry znać dobrze charakterystykę części i wiedzieć też dokładnie, jakie mają wymiary. Dodatkowo, należy zrobić pomiary wału, miejsc osadzenia oraz korpusu. Na łożyskach jest specjalny olej, który ma za zadanie ochronę struktury elementów przed powstawaniem rdzy. Zanim zaczniesz montaż, należy ten olej usunąć, a potem sprawdzić poziom czystości elementów. Jeżeli mamy zabrudzone łożysko, trzeba najpierw omyć je w nafcie. A dopiero następnie, ponownie zabezpieczyć przed korozją. Trzeba położyć maksymalny nacisk na to, by zabezpieczyć łożyska przed powstaniem jakiegokolwiek uszkodzenia. Czyli nie ma mowy o zderzeniach, upadkach czy jakichkolwiek innych czynnikach zagrażających.

Łożyska trzeba umieszczać w sposób poprawny, a więc osadzać najpierw te, dla których przewidziany jest mniejszy luz. Ważne jest też to, żeby z dużą dokładnością wymierzyć i dopasować łożyska, jeśli chodzi o miejsca ich osadzenia. Wszystkie montowane łożyska powinny być zabezpieczone, wolne od niedopasowań i pokryte specjalnym smarem szynowym.

Średnie i małe łożyska
Jeżeli mamy do czynienia z łożyskiem o niewielkich rozmiarach, prowadzimy montaż wykorzystując młotek. Lekko ostukujemy pierścień łożyska poprzez pierścień montażowy. Musimy dopasować – wyważyć ułożenie pierścienia. Jeśli mamy większą liczbę łożysk można montować z wykorzystaniem specjalnej prasy. Działaniem, które ułatwia montaż będzie podgrzewanie łożysk. Podgrzewa się je do temperatury w przedziale 80-120 stopni Celsjusza. Można też zmrozić wał przy użyciu azotu w postaci ciekłej. Zwiększamy temperaturę w łożyskach robiąc kąpiel olejową, albo wykorzystując płytki czy komory grzewcze. Ważne – nie można przekroczyć granicy 120 stopni, ponieważ wówczas wystąpią zmiany w konstrukcji łożyska.

Duże łożyska
Do montażu łożysk o dużych rozmiarach wykorzystywana jest prasa hydrauliczna. Najpierw łożyska trzeba zamontować z pomocą nakrętek na specjalnym czopie walcowym. W tym samym czasie, wprowadzamy substancję smarującą, która ma pracować między pierścieniem i osadzeniem. Kiedy już mamy odpowiednio osadzone łożysko, trzeba po prostu przestać wtłaczać olej. Jeśli chodzi o dobór narzędzi montażowych, wszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj osadzenia w danym łożysku. Może mieć ono miejsce przy wykorzystywaniu tulei wciąganej, osadzenia walcowego, stożkowego lub też wciskania.

Zastanawiasz się jakie łożysko dobrać? Wejdź na Akcesoria.cnc.info.pl

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *