Ekogroszek – alternatywa dla tradycyjnego węgla

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęcamy kwestiom zdrowia i ekologii. Kupujemy ekologiczną żywność, prowadzimy aktywny tryb życia, spędzamy weekendy poza miastem. Jest to związane ze wzrastającą świadomością społeczeństwa. Wiele osób rezygnuje również z poruszania się po mieście samochodem na rzecz komunikacji miejskiej czy roweru, co sprzyja poprawie jakości powietrza. Również mieszkańcy prywatnych domów i mieszkań decydują się na wykorzystanie ekologicznych źródeł energii do ogrzewania. Sprzyja to mniejszej emisji szkodliwych substancji do środowiska, dzięki czemu wzrasta jakość powietrza.

Jak powstaje ekogroszek?

Jednym z paliw, które najlepiej wpisują się w ekologiczny trend, jest ekogroszek. Do jego produkcji wykorzystywany jest jedynie węgiel cechujący się małą wilgotnością oraz wysoką kalorycznością. W procesie wytwarzania ekogroszku usuwane są wszelkie zanieczyszczenia – dzięki temu zabiegowi końcowy produkt posiada bardzo wysoką energetyczność. Surowiec przeznaczony na ekogroszek zawierać w swoim składzie nie więcej niż 10% substancji niepalnych. W efekcie opał posiada niewielką ilość siarki oraz poniżej 10% zawartości popiołu.

Właściwie wyprodukowany ekogroszek powinien cechować się wysoką wartością opałową. Dzięki temu ilość surowca wykorzystana w sezonie grzewczym jest relatywnie niska w stosunku do tradycyjnego węgla. Przekłada się to również na mniejszą ilość zanieczyszczeń dostarczanych do atmosfery.

Proces spalania ekogroszku

Do spalania ekogroszku wykorzystywane są piece wyposażone w specjalne podajniki, cechujące się wysoką sprawnością. Powoduje to zmniejszenie kosztów spalania. Obsługa pieca jest bardzo prosta. Podajnik należy uzupełnić raz na kilka dni, a kotły nie wymagają całodziennego nadzoru. Piece dedykowane spalaniu ekogroszku są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również bardzo ekologiczne. Emisja gazów cieplarnianych, które wytwarzają się w procesie spalania jest o wiele mniejsza w porównaniu do innych surowców, a dodatkowo dużo niższa od norm unijnych.

Zwykły węgiel, w przeciwieństwie do ekogroszku, cechuje się niską wydajnością energetyczną. Piec węglowy wymaga ciągłego nadzoru w celu dokładania węgla do ognia oraz usuwania popiołu. Dodatkowo spalanie tradycyjnego węgla wytwarza duże ilości sadzy, co powoduje konieczność regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Do tego proces spalania zwykłego węgla generuje duże ilości szkodliwych substancji, o czym świadczy smolisty dym wydobywający się z komina. Powoduje to stałe zanieczyszczenie środowiska, które może ściągnąć na nas kary finansowe.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że ekogorszek jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego węgla. Przy właściwych warunkach eksploatacji, podczas jego spalania emitowanie są ilości szkodliwych substancji kilkakrotnie niższe od wartości skrajnych, ustanowionych przez Unię Europejską. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ekogroszku. Wiąże się to z pewnymi kosztami. Kotły do spalania tego paliwa są stosunkowo drogie, a cena samego surowca jest również wyższa od ceny tradycyjnego węgla. Jednak przy właściwej eksploatacji kotła oraz spełnianiu wszystkich zaleceń dotyczących prawidłowego stosowania ekogroszku, zakupiony piec będzie służyć nam przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Rowex: https://rowex-sklep.pl/produkty/ekogroszek-wysokokaloryczny-23

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *