Książki recenzjePublikacje wydawnicze

Dzieje ruchu muzycznego w Pile

Ponad 300 stronicowa książka „NA PILSKĄ NUTĘ”… Spacerkiem po muzycznej Pile autorstwa Arno Giese, jest dokumentem historyczno-wspomnieniowym, którym autor, wspomagając się bogatą bibliografią, opisuje dzieje ruchu muzycznego w mieście Piła od 1945 roku.

To znaczy od chwili powrotu tych ziem, po 173 latach niewoli, do Macierzy, do Polski. Na stronach tej książki autor wprowadza czytelnika w tajniki rozwijającej się, z postępem lat, kultury muzycznej w mieście Piła. Przedstawia ludzi i instytucje, które w wielkim mozole i poświęceniu, nie patrząc na zaszczyty, w mieście nieposiadającym żadnej spuścizny i tradycji „Ojców Naszych”, odbudowywali wszystko to co przez prawie dwieście lat, poskąpił miastu okupant.

Jak pisze autor we wstępie do książki: Poza chaosem i samowolą brakowało tu w zasadzie wszystkiego. Nie było żadnej władzy samorządowej, brakowało przede wszystkim rodzimej, polskiej społeczności, bo przecież okupant wytrzebił ją z iście niemiecką pedanterią. Poza nieliczną grupą Polaków, którzy to piekło przetrwali oraz nieliczną grupą autochtonów, powojenni mieszkańcy miasta byli ludnością napływową. Jednym słowem, powojenna Piła, była zbiorowiskiem osób z różnych stron i regionów Polski. Z niezwykłym uporem i cierpliwością rodzący się tu naród zabrał się za budowę swojego „my”. Nie inaczej było na polu kultury, tradycji, ale Polacy tamtego czasu intuicyjnie czuli, że stoi przed nimi szansa. Pewnie, że wszystko trzeba było zaczynać od zera, budować od fundamentów, bo nie było korzeni — doświadczeń „Ojców Naszych”.

Być może niektórych Czytelników zawiodę, bo już na wstępie wyjaśnię, że zabierając się do napisania tej książki, nie kierowały mną ambicje „naukowego” opracowania tematu dotyczącego powojennego rozwoju kultury w Pile. Może to być zresztą jej atut, bo w lżejszej formie przytoczę wspomnienia wszystkich tych, którzy w latach powojennych stawali się dzielnymi pionierami ruchu muzycznego. I tego przez duże „M”, i tego bardziej masowego, lżejszego, popularnego.

Spacerkiem po muzycznej Pile

http://autorzy365.pl/spacerkiem-po-muzycznej-pile_a5507

Książka zawiera siedem rozdziałów.

  • W rozdziale I autor opisuje historię: działalności XIV Okręgu Wielkopolskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w Pile, Ogniska Muzycznego i Orkiestry Dętej ZNTK w Pile.
  • W rozdziale II przedstawiono biogramy kilku muzyków pilskich.
  • Rozdział III poświęcony został dziewięciu chórom pilskim.
  • Natomiast w rozdziale IV przedstawiono historię powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pile.
  • Rozdział V poświecono nieistniejącemu już Pilskiemu Towarzystwu Muzycznemu, Bractwo Muzyczne.
  • Rozdział IV przedstawia różnego rodzaju festiwale, warsztaty muzyczne, festiwale folklorystyczne o międzynarodowym znaczeniu oraz Ogólnopolskie Warsztaty Rytmiki i Pilska Orkiestrę Rozrywkową.
  • Rozdział VII to Kultura muzyczna na terenie Piły w publikatorach. Tutaj autor przedstawił wszystkie dostępne mu publikacje, które o muzycznych wydarzeniach w mieście Piły ukazały się od roku 1945 do czasów obecnych. Książka kończy się kilkoma anegdotami o pilskich muzykach.

Jak pisze autor:

Zdaję sobie zatem sprawę z tego, że publikacja ta na pewno nie będzie zamkniętym kompendium wiedzy o kulturze muzycznej mojego rodzinnego miasta. Dlatego na „przetartąścieżkę” zapraszam wszystkich tych, którzy mogą jeszcze do tematu coś wnieść.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381190398″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *