W niewoli więzów na granicy życia

Zamknij oczy i zaśnij. Pomyśl przez chwilę o miłości, rodzicach, stracie i cierpieniu.

Przypomnij sobie chwilę z nimi związane, a potem otwórz oczy i obudź się w świecie Kaya: młodocianego czarodzieja. Chłopca, który już we wczesnym wieku doświadcza straty po to, aby móc otrzymać wyznaczony sobie los, na drodze przeznaczenia. Główny bohater, nie jest jednak jednowymiarową postacią, pozbawioną uczuć, czy własnych celów. Wręcz przeciwnie. Wchłania świat magii całym sobą, podążając bez cienia lęku ku nieznanej, choć wytyczonej już przyszłości. Jest bohaterem żywym i dynamicznym – tak jak język, którym napisana jest jego opowieść.

 

Autor płynnie przechodzi bowiem od kolejnych scen, wprowadzając nas we własny świat magii i czarów bliższy bardziej magii z Tolkienowskich opowieści, niż ładnych panienek z Hogwartu. Nie brak tutaj potworów, czy okrutnych nimf. W opowiadaniach wykorzystany zostaje także motyw nieustającej podróży, bohatera, który utraciwszy swój dom musi odnaleźć do niego drogę stając na granicy zarówno własnej wytrzymałości, jak i nieustannego cierpienia. Jego wsparcie pozostaje daleko poza zasięgiem rąk i jest jedynie wyobrażeniem, które może mieć przy sobie w ciężkich chwilach.

 

Także relacje między postaciami nie są jedynie przypadkowym zbitkiem wypowiedzianych słów. Są zawiązywane szczerze i autentycznie bez cienia patosu, czy nienaturalności. Język zostaje dostosowany do pojmowania świata dzieci i młodzieży, dzięki czemu opowiadania stają się jeszcze bardziej realistyczne, a same relacje rozwijają się wraz z naturalnym ciągiem wydarzeń – pełnych magii i niebezpieczeństw. Pozostaje jedynie podstawowe pytanie: czy ktokolwiek jest w stanie odczarować w naszych umysłach świat czarodziejów zdominowanych przez Hogwart?

 

Autor zbioru opowiadań ,,Granicy” budzi w nas taką nadzieję, tworząc niestandardowego i pełnego życia bohatera, którego przeznaczeniem jest walka. A jego odpowiedź jest prosta: jedynie przygoda może pozbawić nas złudzeń.

Można rzec, że „Granica jest skończoną mikropowieścią” o poszukiwaniu prawdy i zderzeniu z małością tych, którzy wydają się wielcy w naszych oczach.

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/granica-zbior-opowiadan-skonczona-mikropowiesc

Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by Comment SPAM Wiper.