Dom w stanie surowym

Pojęcie „stanu surowego” nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Stan surowy otwarty i zamknięty to dwa różne etapy budowy domu, które w razie przerwy w pracach należy odmiennie zabezpieczyć przed niską temperaturą, opadami lub włamaniem. Warto prześledzić etapy powstawania budynku, aby wybrać jak najlepszy moment na zimowe zaprzestanie robót na placu budowy.

Stan zerowy

Inwestycje budowlane wymagają dopełnienia szeregu formalności, po których rozpoczyna się tzw. stan zerowy. Poprzedza go uzyskanie zezwolenia, wybór projektu, znalezienie kierownika budowy, a w końcu geodezyjne wyznaczenie lokalizacji obiektu na działce. Dopiero po tych czynnościach wstępnych możliwa jest realizacja projektu. Budowa zaczyna się od wykonania fundamentów, po których zasypaniu można rozpocząć wykonawstwo stanów surowych.

Stan surowy otwarty

Przygotowanie konstrukcji nośnej domu, przenosi go w stan surowy otwarty. Polega na wykonaniu ścian nośnych i działowych, stropów oraz schodów. Bardzo ważne jest znalezienie sprawdzonej firmy budowlanej, do której specjalności należy wykonawstwo stanów surowych. Warto korzystać z porad znajomych lub opinii zamieszczanych w sieci, a także kierować się doświadczeniem danej firmy. Znalezienie odpowiednich fachowców jest z pewnością łatwiejsze w dużych miastach, ponieważ jeżeli interesują nas firmy budowlane Trójmiasto, Warszawa czy Kraków to miejsca, gdzie liczba ekip budowlanych jest bardzo duża. Wykonawstwo stanów surowych otwartych należy do najbardziej kosztownych etapów, podczas całego procesu budowy, również ze względu na konieczność pokrycia budynku dachem. Jego cena może znacznie się różnić, ze względu na wybrany kształt, materiały oraz stawki firmy dekarskiej, która wykonuje usługę. Stworzenie dachu obejmuje wykonanie więźby oraz poszycia dachowego, a także montaż pokrycia. Przerwa w budowie, po wprowadzeniu domu w stan surowy otwarty jest korzystna, ponieważ umożliwia dobre wyschnięcie ścian. W zabezpieczeniu budynku najważniejsze jest zabicie od zewnątrz okien i drzwi. Nie powinno się jednak wykonywać tego zbyt szczelnie, aby zapewnić dopływ powietrza.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty oznacza uszczelnienie wszelkich otworów zewnętrznych, czyli montaż drzwi i okien. Dowolność w ich wyborze, powoduje znaczne rozbieżności cenowe, warto jednak brać pod uwagę właściwości termoizolacyjne, które mają wpływ na późniejsze koszty ogrzewania. Zabezpieczenie takiego budynku wymaga już więcej wysiłku, ponieważ należy zapewnić ogrzewanie, przynajmniej do temperatury 10°C. Aby nie dopuścić do zawilgocenia ścian, powinno się zadbać także o odpowiednią wentylację, na przykład przez rozszczelnienie okien.

Wykończenie budynku

Następnym etapem jest wykończenie pomieszczeń, co oznacza wykonanie tynków, instalacji oraz wylanie posadzek, po czym budowę można uznać za zakończoną. Dom jest całkowicie zabezpieczony, dlatego właścicielom pozostaje jedynie urządzenie wnętrz, z którym nie trzeba się spieszyć, ponieważ budynek nie jest już narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ważne jest jednak zabezpieczenie domu przed kradzieżą. Warto zamontować drzwi antywłamaniowe lub kłódki, a nawet pomyśleć o monitoringu czy firmie ochroniarskiej.

www.bauhaus.com.pl

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by Comment SPAM Wiper.