Wiadomości budowlane

Niezniszczalne części? Maszyny budowlane nie są wieczne

Jesteś właścicielem maszyny budowlanej? Powinieneś się zatem pogodzić z faktem, że pewnego dnia zwyczajnie odmówi Ci ona posłuszeństwa. To po prostu nie do uniknięcia – czas w końcu robi swoje. Dlatego zamiast rozpaczać nad usterką, dużo lepiej zastanowić się nad tym, jak ją wyeliminować. Na szczęście zawsze można po prostu wymienić popsute części. Maszyny budowlane, dzięki zamontowaniu odpowiedniego elementu bezproblemowo odzyskają sprawność działania.

Koparki, minikoparki, koparko-ładowarki, ładowarki… Różnego rodzaju maszyn budowlanych na rynku nie brakuje. I choć nowoczesne sprzęty są niezwykle zaawansowane pod względem technologicznym i stosunkowo rzadko ulegają awariom, to jednak pracują w niezwykle ciężkich warunkach i pod znacznym obciążeniem, więc ich użytkownicy nie mogą liczyć na bezproblemową eksploatację. I tu zaczynają się kłopoty, bo nawet niewielka usterka potrafi wywołać całą lawinę potencjalnych problemów – w końcu oznacza często konieczność chwilowego przerwania prac na budowie, a to generuje dodatkowe koszta (wynajęcie maszyn zastępczych, godziny nadliczbowe operatorów). Dlatego liczy się szybka reakcja operatora maszyny. Przede wszystkim powinien on natychmiast przerwać pracę i zaprzestać prób uruchomienia maszyny na siłę, bo w ten sposób może on jedynie pogorszyć sytuację.

Maszyny budowlane: części, które mogły ulec awarii

Jak podkreśla powerspartner.pl części do maszyn budowlanych, które psują się najczęściej mają coś wspólnego z układem hydraulicznym. Jest on kluczowym elementem większości maszyn budowlanych. Nic dziwnego, że w większości wypadków nagła usterka wiąże się właśnie z uszkodzeniem jednego z elementów układu hydraulicznego, ewentualnie napędu. Największym wrogiem układu hydraulicznego są naturalnie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które przepływając wraz z płynem hydraulicznym, silnie oddziałują na wszystkie elementy układu; znacznie przyspieszają degradację oleju, tworzenie się szlamów i blokadę filtrów. Ponadto sprawiają, że zdecydowanie zwiększa się zużycie mechaniczne podzespołów hydraulicznych. Dlatego warto pamiętać o terminowej wymianie oleju hydraulicznego.

Nie ma nic gorszego dla przedsiębiorcy niż uszkodzone maszyny budowlane – części na szczęście przeważnie da się łatwo wymienić. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej, że samoczynne, niesygnalizowane awarie należą do rzadkości, a przyszły problem często sygnalizują różne objawy – w tym łatwymi do zlokalizowania wyciekami. Dlatego operator maszyny przed rozpoczęciem pracy powinien każdego dnia przeprowadzać krótką, zaledwie kilkuminutową inspekcję stanu sprzętu. Szczególną uwagę powinien zwracać właśnie na drobne wycieki i uszkodzenia mechaniczne.

Jakie części do maszyny budowlanej kupić?

Jeżeli jakaś część uległa awarii, to należy ją zastąpić nową. To potrafi mocno uderzyć po kieszeni, bo oryginalne części są nawet o 65-70 procent droższe niż zamienniki; wyższa cena przekłada się jednak na dłuższą, mniej awaryjną pracę. Najtańszą opcją jest zakup części z drugiej ręki, choć tutaj trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem, gdyż sformułowania typu „lekko użyty” lub „prawie nowy” dla każdego znaczą co innego. Dlatego jeżeli już decydujemy się na kupno używanych części do maszyn budowlanych, to koniecznie rozważny opcję odbioru osobistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *