Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

O bezpiecznym korzystaniu z Internetu napisano już mnóstwo poradników – wciąż jednak kolejne udane – z punktu widzenia cyberprzestępców – ataki przekonują, że ostrożności nigdy za wiele. Zbyt często padamy ofiarą… również swojej niefrasobliwości.

Warto na co dzień stosować kluczowe zasady bezpiecznego poruszania się w sieci, aby zredukować do minimum ryzyko padnięcia ofiarą przestępstw internetowych, które niestety, w skutkach nie są jedynie wirtualne, ale jak najbardziej realne.

Skala zagrożeń jest duża i stale wzrasta – zalecenia co do zasad bezpiecznego korzystania z sieci dotyczą przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, aktywności w serwisach społecznościowych, logowania w różnych serwisach, w tym tak „newralgicznych” jak bankowość internetowa i inne, w których zamieszczone są nasze dane wrażliwe, i na których najbardziej zależy cyberprzestępcom.

Na atak możemy się narazić w wielu sytuacjach, na które czasem nie jesteśmy wyczuleni – np. korzystając z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi, czy podłączając do naszego komputera nieznany dysk przenośny lub kartę pamięci, ewentualnie podłączając nasze dyski i karty do komputera, który może być zainfekowany. Niezależnie od wszelkich instrukcji dotyczących racjonalnego korzystania z sieci – zawsze pamiętajmy o „zwykłej” ostrożności i nie podejmujmy działań, które są naznaczone znacznym stopniem ryzyka.

Ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci

 • Instalujmy sprawdzone programy antywirusowe, nie zapominajmy również o uruchomieniu zabezpieczenia firewall.
 • Zarówno sam system, antywirusy, jak i wszystkie inne programy i aplikacje, jakie mamy zainstalowane na komputerze, powinny być często aktualizowane – to zajmuje niewiele czasu, jednak jest jedną z najskuteczniejszych barier dla różnego rodzaju wirusów i trojanów.
 • Stosujmy ochronę w czasie rzeczywistym.
 • Nie zapominajmy o skanowaniu komputera.
 • Nie używajmy niesprawdzonych programów pozwalających na publikowanie własnych plików w Internecie.
 • Nigdy nie logujmy się na „wrażliwe” strony (np. bankowości internetowej) jeśli nie posiadają one odpowiedniego certyfikatu, wyrażonego ikonką kłódki.
 • Nie bądźmy naiwni i nie wchodźmy na strony z ofertami specjalnymi (np. nazbyt atrakcyjnymi promocjami i nagrodami) – często są one zainfekowane.
 • W sposób szczególny chrońmy swoje dane osobiste, zanim je udostępnimy, upewnijmy się, że strona jest bezpieczna. Takich danych starajmy się również nie udostępniać za pośrednictwem wiadomości e-mail.
 • Logując się do różnych serwisów nigdy nie używajmy tego samego hasła. Wszystkie hasła nie powinny być zbyt proste.

Przeglądarki internetowe

Gros naszej aktywności w Internecie to przeglądanie stron www – wbrew pozorom również takie, typowe działanie w sieci, może okazać się niebezpieczne. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w używaniu przeglądarek:

 • Pamiętajmy, że przeglądarka, z której korzystamy powinna posiadać wtyczkę blokującą skrypty.
 • Jeśli nie jesteśmy pewni, czy strona jest bezpieczna, zawsze korzystajmy z funkcji oceniających reputację stron.
 • Unikajmy stron, które po to, by je przeglądać, obligują internautę do zainstalowania dodatkowych programów.

E-mail

Cyberprzestępcy nadal potrafią znaleźć sposób na to, by zwieść naszą czujność za pomocą – zdawałoby się zbyt oczywistego narzędzia, jakim jest fałszywa wiadomość e-mailowa. Jak uniknąć tego typu zagrożeń?

 • Po pierwsze – zawsze używajmy oprogramowania zabezpieczającego przed spamem.
 • Nie otwierajmy nigdy wiadomości niepewnego pochodzenia, nigdy nie otwierajmy załączników w takich wiadomościach – możemy być pewni, że zawierają one bardzo groźne wirusy.
 • Minimalizujmy ilość danych osobowych i innych (np. finansowych) przesyłanych drogą e-mailową.
 • Każda wiadomość pochodząca od banku, w którym mamy konto powinna być traktowana ze szczególną ostrożnością, jeśli w jej treści znajdziemy prośbę o podanie szczegółowych informacji na temat konta, możemy być pewni, że jest to niebezpieczna, fałszywa wiadomość.

Portale społecznościowe

To już nie tylko Facebook – portali społecznościowych cieszących się olbrzymią popularnością jest co najmniej kilka. One również mogą generować pewne niebezpieczeństwa, jeśli nie zachowamy zasad bezpiecznego poruszania się w nich. Warto pamiętać o kilku najistotniejszych.

 • Stwórzmy hasło, które nie będzie zbyt proste. Nigdy nie dzielmy się nim z innymi.
 • Nie bądźmy nadmiernie hojni w udostępnianiu swoich danych i innych informacji o sobie.
 • Nie zamieszczajmy wpisów, szczególnie publicznych, które mogłyby wskazywać np. na to, że w danym czasie nie będzie nas w domu, nie chwalmy się np. nabyciem nowego samochodu, zachowajmy rozsądek w prezentowaniu zdjęć swoich nieletnich dzieci.

Co do tej ostatniej kwestii – Internet i dzieci – to temat na osobny artykuł. W sposób szczególny musimy zwracać uwagę na ich aktywność, nie tylko w serwisach społecznościowych, ale również w innych obszarach Internetu. Warto zainstalować tzw. ochronę rodzicielską, nic nie zastąpi jednak rzeczowej rozmowy z dzieckiem na temat realnych zagrożeń, na jakie może się narazić korzystając z Internetu. Dziecko musi przede wszystkim wiedzieć o tym, by pod żadnym pozorem nie publikować swoich (i bliskich oraz znajomych) danych w sieci.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy DataLab.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *