Cellulit – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Nie istnieje jedna bezpośrednia przyczyna powstawania cellulitu. Wiadomo natomiast, że jest wiele różnego rodzaju uwarunkowań, które sprzyjają jego rozwojowi, cellulit jest owocem ich skumulowania. Mogą to być na przykład: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne a także uwarunkowania genetyczne.

Czynniki ryzyka

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że cellulit pojawia się u coraz młodszych kobiet. Obalona przez to została teza, że efekt skórki pomarańczowej na skórze jest w jakiś sposób powiązany z menopauzą. Nie znaleziono również dowodów na jego związek z otyłością. Okazuje się, bowiem że cellulit wystękuje również u szczupłych kobiet. Duże znaczenie mają geny. To właśnie od nich w ogromnym stopniu zależy czy takie czynniki jak zła dieta czy brak ruchu zaowocują rozwojem cellulitu.

Aktywność fizyczna pobudza do działania układ limfatyczny, dzięki czemu z tkanek szybciej usuwane są toksyny. Dieta zawierająca duże ilości węglowodanów, tłuszczu i soli sprawia, że w organizmie zatrzymuje się woda, powstają obrzęki i rozwija się cellulit. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, przez co znacznie utrudnia transport tlenu do komórek i spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak walczyć z cellulitem?

Walkę z cellulitem powinno się zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo ważna, jednak powinna być ona połączona z aktywnością fizyczną. W walce z cellulitem najskuteczniejszy jest trening aerobowy. Specjaliści zalecają bieganie, jazdę na rowerze lub pływanie. Ćwiczenia aerobowe można także wykonywać w siłowni lub klubie fitness. W takich miejscach dostępne są profesjonalne przyrządy do ćwiczeń takie jak na przykład: rower treningowy, orbitrek lub wioślarz.

Jednak nawet najskuteczniejszy trening nie przyniesie rezultatów, gdy nie jest systematycznie powtarzany. Najlepiej trenować przynajmniej trzy razy w tygodniu przez około trzydzieści minut. Nie trzeba koniecznie zaczynać od pełnowymiarowych treningów, na początku wystarczy szybki spacer. Z czasem należy zwiększać obciążenie. Forma ćwiczeń powinna być dopasowana do indywidulanych preferencji. Jeśli ćwiczenia nie będą sprawiać nam przyjemności, szybko je porzucimy. Najważniejsze by ćwiczyć w sposób regularny.

Dodatkową zaletą ćwiczeń jest to, że nie tylko pozwalają skutecznie walczyć cellulitem, ale również poprawiają ogólny stan naszego zdrowia oraz samopoczucie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *