Karmisz piersią? Dobra dieta to podstawa. Sprawdź, o jakie składniki w swoim jadłospisie powinnaś zadbać, a które warto wyeliminować

Dla wielu kobiet karmienie piersią oznacza okres wyrzeczeń. Warto jednak mieć świadomość, że – choć faktycznie istotną rolę odgrywa zdrowe odżywianie – matka karmiąca nie musi stosować żadnych specjalnych ograniczeń. Racjonalne podejście do żywienia w okresie laktacji to podstawa.

Odżywianie kobiet, które zdecydowały się na karmienie piersią, wywołuje wiele kontrowersji i budzi mnóstwo emocji. Wokół diety matek karmiących narosło bowiem mnóstwo mitów i w efekcie wiele kobiet rezygnuje ze spożywania wartościowych produktów. To błąd.

Zdrowo i różnorodnie

Karmienie piersią wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami dietetycznymi. Najważniejsze jest, by odżywiać się zdrowo i lekkostrawnie, zaś jadłospis należy komponować w oparciu o różnorodne produkty spożywcze. Warto przy tym uwzględnić swoje dietetyczne upodobania – jedzenie ma bowiem sprawiać przyjemność, a nie być źródłem stresu. Warto jednak pamiętać o tym, by przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka ograniczyć spożywanie dań silnie wzdymających (na bazie fasoli, grochu, kapusty) oraz ciężkostrawnych.

Jedzenie dla dwojga, a nie za dwoje

Podobnie jak w okresie ciąży, tak i w czasie karmienia piersią należy pamiętać o zwiększeniu zapotrzebowania na energię oraz składniki pokarmowe. Wystarczy jednak tylko jeden dodatkowy posiłek, by zaspokoić energetyczne potrzeby organizmu.

Komponując jadłospis w okresie karmienia należy zwrócić uwagę na optymalne rozłożenie ilości konkretnych składników odżywczych:

  • 12-14% białka – w tym 60% białka zwierzęcego oraz 40% białka roślinnego;
  • 55-60% węglowodanów – w tym nie więcej niż 10% sacharozy;
  • 30% tłuszczów – w tym nie więcej niż 10% nasyconych kwasów tłuszczowych.

Niezbędne witaminy

Chociaż w okresie ciąży organizm zgromadził niezbędne składniki pokarmowe, które są wykorzystywane w okresie karmienia piersią, należy też zadbać o odpowiednią podaż najważniejszych witamin i minerałów. Jako że zgromadzone zapasy kiedyś się skończą, należy regularnie uzupełniać poziom: wapnia, magnezu, cynku, jodu, selenu, fosforu, witaminy A, witaminy D, witaminy E.

child-821214_1920

Należy wyeliminować niezdrowe produkty

Kobiety karmiące powinny wyeliminować z codziennego menu wszystkie niezdrowe produkty spożywcze. Na cenzurowanym są przede wszystkim produkty o dużej zawartości tłuszczu, produkty wysoko przetworzone, produkty zawierające konserwanty chemiczne i barwniki.

Dieta eliminacyjna to ostateczność

Fakt, że karmisz piersią, wcale nie musi oznaczać włączenia diety eliminacyjnej. Zdaniem naukowców to ostateczność – jej stosowanie dotyczy wyłącznie przypadków potwierdzonej alergii pokarmowej u dziecka. Istotą diety eliminacyjnej jest czasowe lub stałe wykluczenie produktów wywołujących reakcję alergiczną, dzięki czemu można zauważyć zmniejszenie uciążliwych objawów uczulenia.

Jeżeli nie istnieją żadne przesłanki, nie wykluczaj z codziennego jadłospisu mleka oraz przetworów mlecznych „dla zasady”. W ten sposób pozbawiasz się wielu cennych składników, takich jak wapń oraz proteiny.

 

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *