EdukacjaHobbyPolecamyPolecane wiadomości

Aktorstwo telewizyjne – ucz się od najlepszych

Nie każdemu dane jest zostać studentem PWST. I nie zawsze jest to najbardziej optymalne wyjście. Marzenia o aktorstwie telewizyjnym spełniają prywatne uczelnie, które z roku na rok podnoszą poziom nauczania.Coraz więcej studentów wybiera prywatne uczelnie kształcące w kierunku aktorstwa telewizyjnego. Akademia Multi Art – szkoła filmowa w Krakowie może pochwalić się prawie czterystoma absolwentami. Dlaczego młodzi, ambitni i zdolni wybierają właśnie tę akademię?

AMA różnicuje rodzaje aktorstwa telewizyjnego. Chcesz zostać aktorem filmów fabularnych? Twoja aktywność na zajęciach z pracy nad rolą filmową będzie szczególnie obserwowana. Chcesz brać udział w reklamach telewizyjnych i swoją twarzą zdobić bilboardy? Będziesz mógł się wykazać na praktycznych warsztatach z analizy mimiki i wyglądu twarzy. W programie nauczania zamieszczono przedmioty na różnych poziomach zaawansowania. Podstawy w teorii i praktyce to w AMA budowanie fundamentów aktorskiej profesji. A dla tych, którzy pierwsze spotkanie ze sztuką aktorską mają już za sobą przygotowano przedmioty na poziomie rozszerzonym.

Od podstaw warsztatu aktorskiego do zajęć kaskaderskich

Kontakt z aktorstwem zyskuje się stopniowo. Akademia Multi Art zapewnia studentom zajęcia z improwizacji, kreowania postaci i zachowania na planie. To podstawy w tym zawodzie. Potrzebna jest także wiedza i umiejętności techniczne i mimo, że nie takie jest podstawowe zadanie aktorów, na kursach studenci uczą się też montażu, technik dźwiękowych i reżyserii. AMA stawia na kształcenie specjalistów znających się na swoim fachu. Na drugim roku zaczyna się prawdziwa przygoda – zajęcia kaskaderskie, ruchowe, ćwiczenia z castingu, realizacja spotów reklamowych i filmów krótkometrażowych. W taki sposób młodzi aktorzy wdrażają się w branżę filmową, zanim jeszcze postawią w niej swój pierwszy krok.

Dlaczego optymalnie?

Aby zdobyć zawód aktora wystarczy intensywna praca własna i aktywna obecność na zajęciach weekendowych przez 4 semestry. Mimo tego, że kurs trwa o wiele krócej niż w państwowych uczelniach zawiera wykłady, warsztaty, praktyki studenckie i zajęcia fakultatywne. Studenci biorą także udział w etiudach telewizyjnych, mając możliwość przebywania na profesjonalnych planach filmowych, a dyplom zdobywają poprzez stworzenie własnego filmu. AMA w taki sposób łączy studentów z wszystkich kierunków – przyszłych reżyserów, scenarzystów, operatorów, a przy okazji uczy pracy zespołowej, która w branży filmowej jest chlebem powszednim.

Aktorstwo telewizyjne od kuchni

Któż potrafiłby lepiej przekazać wiedzę o aktorstwie, jak nie Ci którzy aktywnie działają w aktorskim świecie? Na czele kadry nauczycielskiej w AMA stoją prof. Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i Piotr Lenar – założyciel akademii, operator filmowy znany w Polsce i za granicą. Wśród wykładowców obecni są oczywiście także aktorzy – Tadeusz Łomnicki, Rafał Kosecki czy Ewelina Starejki. Praktyka czyni mistrza – to motto doskonale opisuje założenia AMA. Specjaliści z branży filmowej prowadzą warsztaty dzieląc się doświadczeniami z pracy zawodowej. Studenci za ich pośrednictwem śledzą dynamizm branży i poznają prawdziwe oblicze pracy aktorskiej. A trzeba mieć świadomość, że bycie gwiazdą telewizyjną to nie bajka – to ciężka praca, godziny spędzone na przygotowaniach do roli, nagraniach. To pokonywanie swoich słabości i samodoskonalenie. Prawda jest brutalna – dla najsłabszych jednostek nie będzie miejsca. Dlatego kluczowe jest odpowiednie – praktyczne! – przygotowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *