Czy da się kupić tanie autocasco?

Podobno ubezpieczenie autocasco może być albo dobre albo tanie. Ale, czy na pewno? Mimo, że w przypadku polisy AC najważniejszy jest jej zakres, to wiedząc, jak i gdzie szukać, istnieje możliwość znalezienia wartościowego ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Zakup ubezpieczenia autocasco jest w Polsce dobrowolny. Decydują się na nie głównie kierowcy, którzy obawiają się kradzieży auta lub powstania szkody z własnej winy. Podczas zakupu polisy, nie warto kierować się wyłącznie jej ceną. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę, jaką będzie w stanie zapewnić w sytuacji wystąpienia szkody. Nie oznacza to jednak, że dobre autocasco zawsze musi być drogie.

Na co zwrócić uwagę wybierając AC?

Ubezpieczenie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania jego posiadaczowi w przypadku wystąpienia kolizji z jego winy, działania osób trzecich, żywiołu lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczeniem najczęściej zostaje objęte auto nie przekraczające 15 lat (np. w towarzystwie Benefia). Aby ubezpieczony mógł liczyć na możliwie wysoką wypłatę, zakres polisy musi być indywidualnie dopasowany do potrzeb danego kierowcy. Kupując AC warto zwrócić uwagę na kilka zapisów. Do najważniejszych należą:

  • sposób naprawy auta – ubezpieczony ma do wyboru sposób kosztorysowy (wycena szkody przez rzeczoznawcę, a następnie wypłata określonej kwoty właścicielowi auta) oraz sposób warsztatowy, czyli odszkodowanie w formie bezgotówkowej (właściciel oddaje auto do mechanika, odbiera je po naprawie, a koszty pokrywa zakład ubezpieczeń),
  • amortyzacja części – potrącenie związane z zużywaniem się części spowodowane wiekiem oraz użytkowaniem samochodu,
  • suma ubezpieczenia – istnieją dwa warianty: stała suma ubezpieczenia  (wartość auta nie zmienia się przez cały okres ubezpieczenia) i zmienna suma ubezpieczenia (wartość pojazdu ustalana jest na dzień wystąpienia szkody),
  • wyłączenia odpowiedzialności – sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Co wpływa na cenę AC?

W umowach autocasco istnieją zapisy, na które może zdecydować się ubezpieczony i nieco obniżyć składkę. Niestety niższa cena AC w tym przypadku związana jest przeniesieniem części kosztów powstałej szkody na właściciela pojazdu. Są to:

  • udział własny – część wartości szkody, którą ubezpieczony musi zlikwidować na własny koszt,
  • franszyza integralna – określenie sumy poniżej, której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

Mimo, że w pierwszej chwili może się wydawać, że oba zapisy mają dla klienta negatywne konsekwencje, to w praktyce mogą okazać się całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Nawet niewielki udział własny lub franszyza integralna, mogą obniżyć cenę polisy, a jej zakres nie ulegnie zmianie.

Jak płacić mniej za autocasco?

Wielu klientów otrzymując zbyt drogą propozycję ubezpieczenia autocasco od swojego towarzystwa, zniechęca się do zakupu polisy. Tu z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń. Dzięki wprowadzeniu do formularza danych dotyczących pojazdu i jego właściciela, klient otrzymuje wiele ofert od różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu ma on możliwość porównania tego co najważniejsze w autocasco, czyli zakresu, ale również ceny. Może się więc okazać, że dokładnie taka sama ochrona proponowana jest u różnych ubezpieczycieli w innej cenie. Co więcej, warto rozważyć zakup pakietu OC+AC, którego cena często jest korzystniejsza, niż każdej z polis osobno.

 

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *