Dla kogo konto oszczędnościowe, dla kogo lokata? Sprawdzamy, komu i dlaczego opłaca się korzystać z tych produktów bankowych.

Jedno jest pewne, oszczędzanie ułatwia osiągać własne marzenia oraz pomaga zabezpieczać finansowo przyszłość rodziny. Sprytni wykorzystają jednocześnie obydwie usługi wg złotej zasady: lokata będzie funduszem bezpieczeństwa, by pieniądze z niej wystarczyły na parę miesięcy w przypadku zaistnienia czarnego scenariusza jak. np. utrata pracy. Natomiast konto oszczędnościowe będzie traktowane jako fundusz rezerwowy, który wykorzystamy do osiągnięcia  krótkoterminowego celu lub w przypadku nagłej potrzeby finansowej.

Konto oszczędnościowe i lokata – cechy wspólne

Co je łączy? Obydwa te produkty służą do bezpiecznego pomnażania oszczędności. Są zakładane i prowadzone za darmo. Wypłata następuje jedynie w formie przelewu na konto osobiste lub w oddziale banku. Założymy je w ciągu 10 minut podczas wizyty w oddziale banku, poprzez bankowość internetową i mobilną gdy posiadamy już konto lub poprzez stronę internetową instytucji finansowej. Ich oprocentowanie jest sporo wyższe niż uzyskamy na koncie  bankowym i zawsze podawane jest w skali rocznej brutto, co oznacza że od zysku zapłacimy 19% podatek dochodowy (tzw. podatek Belki), który automatycznie potrąci bank.

Charakterystyka konta oszczędnościowego

Na konto oszczędnościowe będziemy mogli wpłacać dowolne sumy pieniędzy, które nie są nam w danym momencie potrzebne i trzymać je tak długo jak chcemy. Tutaj nasze pieniądze zarabiają każdego dnia, który spędzą na koncie. Zysk jest dopisywany do salda rachunku na koniec miesiąca. Rachunek ten idealnie sprawdzi się w sytuacjach nagłego zapotrzebowania na gotówkę, którą tam wcześniej odłożyliśmy – bez żadnego problemu wypłacimy je z konta, nie tracąc naliczonych odsetek. Czasami zmuszeni jesteśmy, założyć również rachunek osobisty by móc założyć konto. Mamy prawo do jednej darmowej wypłaty w miesiącu, za każdą kolejną musimy zapłacić nawet do 10 zł. Czasem dodatkowy, darmowy przelew uzyskujemy w przypadku przelewu by założyć depozyt w tej samej instytucji. Wszystko to, by traktować rachunek jako formę oszczędzania, a nie jak tradycyjne konto. Oprocentowanie jest zmienne – czyli w każdym momencie może być zmienione: w górę i w dół. Jeśli prognozujemy, że w najbliższym okresie stopy procentowe pójdą w górę, to z pewnością na tym skorzystamy.

Charakterystyka lokaty bankowej

W przypadku lokaty bankowej zawsze wpłacamy na określony czas (np. miesiąc, pół roku, rok). W zamian otrzymujemy wyższe oprocentowanie i już ustalone odsetki, które zostaną doliczone na jej koniec.  Wpłacamy tylko raz, więc nie ma już możliwości dopłat. Zazwyczaj oprocentowanie jest stałe przez cały okres na jaki została założona, więc nie ma możliwości jego obniżenia. Idealna  w sytuacji gdy spodziewamy się obniżki stóp procentowych. Zdarzają się też oferty z oprocentowaniem zmiennym, ale należą do mniejszości. Kapitalizacja odsetek następuje po okresie umownym na jaki została założona. Zerwanie lokaty, czy wypłata środków przed jej końcem powoduję utratę odsetek. Część odsetek odzyskamy jedynie w przypadku zerwania lokaty progresywnej, która ma kapitalizacje miesięczną (jej oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc). Jest to forma oszczędzania dla tych z nas, którzy są w posiadaniu większych środków, i traktują to, jako rodzaj zabezpieczenia siebie  w dłuższym okresie czasu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *