Kradzież auta – jak się zachować?

13 542 – tyle samochodów zostało w Polsce skradzionych w 2016 roku. Mniej niż jeden na cztery pojazdy udaje się odnaleźć. Jeśli Twoje auto stanie się łupem złodziei, musisz działać szybko. Twoja reakcja może mieć ogromny wpływ na ewentualne odzyskanie samochodu lub wypłatę odszkodowania.

Akcja poszukiwawcza skradzionego samochodu prowadzone jest według ściśle określonych procedur. Czas, w którym auto może zostać odnalezione uzależnione jest wykorzystywanej technologii. Jeśli wyposażysz swój samochód w odpowiednie czujniki czy system monitorowania, możesz zdecydowanie zwiększyć szansę jego odzyskania. Warto także wiedzieć, jak się zachować w momencie utraty samochodu, by jak najszybciej wszcząć procedurę poszukiwawczą.  

Zgłoszenie kradzieży na policję

Kiedy zorientujesz się, że Twojego samochodu nie ma w miejscu, w którym go zaparkowałeś, rozejrzyj się, czy nie było to miejsce niedozwolone. W takim wypadku skontaktuj się ze Strażą Miejską, czy auto nie zostało zwyczajnie odholowane. Jeśli ten bardziej pozytywny scenariusz się nie sprawdzi, jak najszybciej zawiadom policję o zaginięciu pojazdu. Skontaktuj się z numerem alarmowym (112 lub 997). Szybkość reakcji jest niezwykle ważna, gdyż informacja o przestępstwie jest natychmiast przekazywana przez dyżurnego policji dalej (do patroli oraz nadzoru monitoringu miejskiego). Oczywiście to tylko wstępna procedura. Zostaniesz także poproszony o zaczekanie na policjantów na miejscu zdarzenia, by sporządzić oficjalną notatkę. Następnie będziesz musiał udać się na posterunek policji w celu dopełnienia kolejnych formalności. Sporządzony dokument o zgłoszeniu kradzieży będzie niezbędny w procesie ubiegania się o ewentualne odszkodowania.

Zgłoszenie kradzieży do ubezpieczyciela

To kolejny krok, który musisz wykonać najszybciej jak to możliwe. Zgłoszenie kradzieży samochodu do towarzystwa w celu uzyskania odszkodowania zasadne jest tylko w przypadku wcześniejszego wykupienia polisy autocasco. Pamiętaj, że tylko ten rodzaj ochrony zapewnia Ci możliwość zwrotu całkowitej lub częściowej wartości samochodu. Oferty ubezpieczenia autocasco warto sprawdzić w porównywarce OC/AC. Rozważając zakup autocasco warto również wiedzieć, które marki aut najczęściej padają łupem złodziei. Najczęściej kradzione samochody to Audi i Volkswagen. W 2015 roku do czołówki dołączyła także japońska Mazda – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Telefonicznie zgłoszenie szkody (w tym przypadku kradzieży) w większości firm należy wykonać w ciągu jednego dnia roboczego od zaistnienia zdarzenia. Następnie trzeba udać się do siedziby firmy lub jej pośrednika z dokumentem kradzieży sporządzonym przez funkcjonariusza policji oraz z kompletem kluczyków zgłoszonych podczas podpisywania umowy AC. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli jeden z Twoich kluczyków zaginie, musisz zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela, by w razie kradzieży auta, nie odmówił on wypłaty odszkodowania. Pieniędzy nie otrzymasz także, jeśli samochód utraciłeś w wyniku rażącego niedbalstwa (np. pozostawienie otwartego auta z kluczykami w stacyjce).

Wyrejestrowanie samochodu

Może się zdarzyć, że Twój samochód zostanie odnaleziony i to sprawnie. Jest to jednak założenie bardzo optymistyczne i niestety mało realne. Musisz więc brać pod uwagę czarny scenariusz. Jeśli nie uda się odzyskać samochodu, otrzymasz z policji zawiadomienie o umorzeniu śledztwa. Następne kroki powinieneś skierować do Wydziału Komunikacji w swoim mieście, w celu wyrejestrowania pojazdu. Po co? Przecież fizycznie go już nie posiadasz. Tak, ale formalnie wciąż figurujesz jako jego właściciel i jesteś zobowiązany do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zapłacić karę, której wysokość uzależniona jest od czasu, w którym pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia i może wynieść nawet 4 000 zł. Aby sprawnie wyrejestrować samochód, potrzebne Ci będzie stosowne oświadczenie właściciela skradzionego auta, dokument sporządzony na posterunku policji, a także zaświadczenie o umorzeniu dochodzenia.

Zabezpiecz swoje auto

Możesz skutecznie utrudnić złodziejom kradzież auta, a nawet jeśli im się to uda, mogą oni zostać szybko namierzeni. Odpowiednie systemy monitorujące auto sprawiają, że można je odnaleźć nawet w kilkanaście minut. Najlepsze z nich bazują na GPS/GSM, posługują się sygnałami radiowymi lub łączą obie te technologie. Najbardziej nowoczesne rozwiązania odporne są na działanie tzw. zagłuszarek stosowanych przez złodziei w celu uniknięcia namierzenia. Czas odnalezienia auta zależny jest od zainstalowanego systemu monitorującego. Systemy korzystające z lokalizacji satelitarnej nadają sygnał w sposób ciągły przez co są łatwiejsze do wykrycia przez przestępców, którzy sygnał taki mogą zagłuszyć. System radiowy uruchamiany jest natomiast bezpośrednio po zgłoszeniu kradzieży, dzięki czemu złodzieje nie są w stanie stwierdzić, czy w ogóle jest on zainstalowany w skradzionym samochodzie. Ostatnie rozwiązanie pozwala także na namierzenie samochodu ukrytego w stalowym lub podziemnym garażu.  

 

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *